روز خبرنگار

پنجشنبه، 8 مرداد 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

قدرت تأثیرگذاری بر افکار عمومی و تصمیمات اجتماعی قدرتی است که خاص رسانه‌­ها است.

خبررسانی و اطلاع‌­رسانی یکی از کارکردهای اصلی رسانه­‌ها است و این کارکرد در کنار دو کارکرد دیگر شامل آموزش و سرگرمی یک رکن اساسی کار وسایل ارتباط جمعی را شکل می‌­دهد.

رسانه به عنوان واسطه بین مردم، واقعیت­‌ها و رویدادها بایستی آینه وفادار رخدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره باشد. خبرنگار به عنوان چشم بیدار و هوشیار جامعه در دستیابی به حقایق و واقعیت­‌ها رسالتی بس خطیر بر عهده دارد و کانون این اهمیت، صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار و رسانه است. زیرا حق مردم در دستیابی به اطلاعات سازنده و مفید نخستین اصل بین‌المللی اخلاق حرفه‌‍­ای در خبرنگاری است.

بر اساس این اصل حرفه­‌‍ای مردم و افراد حق دارند تصویری واقعی از جهان بیرونی را از طریق دستیابی به اطلاعات صحیح و جامع در اختیار داشته و علاوه بر این بتوانند آرای خود را با استفاده از رسانه­‌های گوناگون فرهنگی و ارتباطاتی به طور آزادنه اعلام و ابراز نمایند، اگر مردم نسبت به پدیده­‌ها و موضوعات آگاهی و اطلاع نداشته باشند نسبت به آن قدرت انتخاب نخواهند داشت و بلکه در برابر آن موضع خواهند گرفت­1.

خبرنگار و رسانه در حقیقت امانتدار مردم در دستیابی به اطلاعات هستند و باید این امانت را به خوبی ادا کنند. حق مردم در جامعه اسلامی بر رسانه‌­ها این است که از اخبار مفید، لازم و منطبق با مصالح جامعه برخوردار باشند.

اقتضای امانتداری صحیح، نگهداری امانت به صورت دست نخورده و سالم است. دست بردن در اخبار با هدف تغییر محتوا و ماهیت آن به نوعی خیانت در امانت است که اسلام از آن نهی کرده است. بارزترین وظیفه خبرنگار این است که با رعایت حق مردم برای دستیابی به اطلاعات معتبر و درست، شرافت حرفه­‌ای خود را در خدمت واقعیت عینی قرار دهد. به نحوی که واقعیت­‌ها وجداناً با محتوای اصلی خود انعکاس یافته و بدون ایجاد تحریف، نشان دهنده ارتباطات اساسی باشد.

این امر با رشد صحیح قابلیت­‌های خلاق خبرنگار متحقق می­‌گردد به طوری که مواد خام خبری مناسب در اختیار مردم قرار گرفته تا آنان را در طراحی تصویری صحیح و همه جانبه از جهان یاری رساند2.

در راستای اهداف مذکور؛ رسانه و خبرنگار در برخورد با مردم و مخاطبان بایستی رعایت جنبه­‌های ادب و احترام را داشته باشد و هیچ گاه زبان به کلام سبک و زشت نگشاید، نه تنها ارتباط گر مسلمان باید همواره با رعایت ادب اجتماعی با مخاطبان برخورد نماید بلکه به طریق اولی هیچ گاه نباید آبروی کسی را به صرف یک اتهام که هنوز اثبات نگردیده بر زمین ریزد3.

باید همواره تأکید نمود رسالت اصلی خبرنگار و رسانه یعنی انعکاس مسائل و واقعیت­‌های اجتماع و تلاش برای بهبود اوضاع جامعه و کمک به توسعه اجتماعی با در نظر گرفتن مصالح و منافع جامعه است.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) نوردنسترنگ، کارل، اخلاق حرفه‌ای جنبه‌های پنهان و آشکار، مجتبی صفوی، رسانه، شماره 3، پاییز 1374

2) شکرخواه، یونس، خبر، تهران، مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها، 1374

3) شیخ، مغیث الدین، چارچوب اسلامی اخلاق رسانه‌ای مسایل چالش‌ها، رسانه، شماره 3، پاییز 1375ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.