روز مقاومت اسلامی

چهارشنبه، 21 مرداد 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

مواضع سیاسی حزب الله در دهه هشتاد میلادی، به علت خشونت بیش از حد اسرائیل و حمایت صریح قدرت‌­های خارجی از آن، ابعاد بسیج مردمی و نظامی را در بر می‌­گرفت. تجاوز گسترده رژیم صهیونیستی به خاک لبنان در سال 1982، و اشغال نیمی از خاک این کشور به منزله جنگ ششم عرب­‌ها و اسرائیل بود که در واقع آغاز مقاومت اسلامی از سوی حزب الله را رغم زد، زیرا علاوه بر لبنان در جنگ­‌های قبلی سرزمین­‌های عربی از جمله فلسطین اشغال شده بود و وظیفه اسلامی برای آزاد سازی آنها مطرح بود.

حزب الله این مهم را بر عهده گرفت و عملیات مقاومت اسلامی را بر ضد اسرائیل با امکانات بسیار اندکی که فراهم بود و نیروهای انسانی کم آغاز کرد تا گامی باشد، در راه پایه گذاری همه جانبه یک پروژه مقاومت کامل که هدف از آن، رد هر گونه امتیاز دهی ارضی و عدم پذیرش سوء استفاده دشمن از ضعف و ناتوانی واقعی فلسطینیان و عرب­‌ها و در نتیجه جلوگیری از تحقق اهداف آن بود؛ از این رو بر اولویت مقاومت تأکید شد که این مسئله به کارگیری همه امکانات و نیروها را نیاز داشت.

مقاومت مجاهدانه و همت عالی حزب الله در نبردی 33 روزه، تمام اقدامات انجام شده، در جهت تحقق طرح خاورمیانه بزرگ را به چالش کشید و توطئه­‌های شوم صهیونیسم بین الملل و نظام سلطه جهانی را با شکست مواجه ساخت.

تحلیل­گران مسائل سیاسی معتقدند که حزب الله لبنان با حرکت منطقی خود، جهان اسلام را از توطئه‌­ای بزرگ نجات داد که در صورت اجرا، جهان اسلام هزینه‌­هایی چند صد برابر بیش از تلفات و خسارات جنگ کنونی رژیم صهیونیستی بر ضد لبنان، پرداخت می­‌کرد. حزب الله شیعی، در یک حرکت توحیدی، از حماس فلسطین و سنی حمایت کرد و با ارائه یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌های همبستگی دینی امضا شده با خون، موفق شد که طرح جنگ مذهبی میان شیعه و سنی آمریکا را محاصره کند و زمینه‌های گسترش آن را در سطح جهان اسلام از بین ببرد1. تجربیات نظامی نیروهای مقاومت تحت حمایت و زیر نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سریع رشد کرد؛ اگر چه همه امکانات لازم برای مقاومت فراهم شد، اما همواره تلاش بر این بود تا از آنچه فراهم آمده است، به صورت کامل استفاده شود و کوشش­‌های مستمری برای جبران کاستی­‌ها صورت گیرد. مقاومت اسلامی همراه ماهیت و عملیات جهادی خود را اقدامی برای آزاد­سازی و نه یک فرایند سیاسی اعلام کرده است. با توجه به استراتژی توسعه طلبانه اسرائیل غاصب، حزب الله تنها هدفی را که دنبال می کرد، به اوج رساندن حالت بسیج مردمی و باقی ماندن در موضع استقامت و مقابله با متجاوز بود؛ تا بدین وسیله، کلیه بازیگران سیاسی در قبال طرح های سیاسی داخلی یا در خصوص جنوب لبنان، احساس آسودگی خاطر یا بی تفاوتی نکنند2.

حزب الله با سی و سه روز مقاومت دلیرانه تجربه‌­ا‌‌ی برجسته را در مقاومت و فداکاری را به تمامی ملت­‌ها عرضه کرده؛ به این ترتیب است که دشمن به ستوه می­‌آید و مایه درس‌­آموزی همه ملت‌­های مبارز و اعجاب و تحسین دولت و ملت ایران قرار گرفته است.

سید احمد سجادی                              

پی‌نوشت‌ها:

1) روزنامه جمهوری اسلامی، ویژه پیروزی حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی (رهاورد حزب الله در جهاد فی سبیل الله).

2) تاریخچه و عملکرد حزب الله لبنان و نقش انقلاب اسلامی ایران، پگاه حوزه، شماره 190ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.