بزرگداشت حضرت عبدالعظیم حسنی

چهارشنبه، 21 مرداد 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

سیّد جلیل القدر، حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان امام حسن مجتبی علیه اسلام، در چهارم ربیع الثانی سال­ 173 هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشود. ایشان در میان فرزندان ائمه­ هدی علیهم اسلام از مقام و منزلت والایی برخوردار است که غالب دانشمندان و نوابغ عالم اسلام، هر کدام به نوبه­ خود، با عباراتی بدیع و بیاناتی لطیف، او را ستایش کرده‌­اند1.

عبدالعظیم حسنی مردی با ورع، پارسا و پرهیزکار و دیندار و خدا پرست، معروف به امانت داری و دارای صداقت لهجه، دانای به امور دین و گویای توحید، و عدل بسیار بود. در زمان خودش در علم و ادب و فضل و دانش و تقوا، بعد از امام زمانش، برتمام معاصران خویش برتری داشته، هیچ کس را منزلت او نبوده و به تمام معنا تبعیّت و تقلید از حضرات ائمه علیهم اسلام می­‌نمود و در اولاد و احفاد حضرت امام حسن مجتبی علیه اسلام کسی به قدر مرتبه و مقام او نرسیده است2.

مهم‌ترین نشانه عظمت معنوی و مقامات باطنی حضرت عبدالعظیم علیه السلام برابری فضیلت زیارت مزار آن بزرگوار، با فضیلت زیارت سیدالشهدا علیه السلام است3.

عبدالعظیم، از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه­ معصومین علیهم اسلام و نیز از چهره­‌های بسیار محبوب و مورد اعتماد، نزد اهل بیت عصمت و طهارت علیهم اسلام به شمار می‌­رفت.

دوران وی، گر چه عصر حاکمیت عباسیان و ایجاد خفقان و سخت‌گیری نسبت به شیعیان بوده است، ولی مدافعان دین و حافظان مکتب که روایات امامان را ثبت و نقل می کردند، نقش عمده‌ای در پاسداری و صیانت از فرهنگ والای اهل بیت علیهم اسلام داشتند و این بزرگوار نیز یکی از سنگربانان عقیده­ تابناک تشیع محسوب می‌­شود که در حفظ و انتشار سخنان ائمه­ اطهار علیهم اسلام، سخت کوشا بود و ستایش‌های فراوان ائمه علیهم اسلام از وی نشان دهنده­ شخصیت والای علمی و معنوی وی می‌­باشد4. سابقه مبارزاتی خاندان آن بزرگوار از یک سو، و شخصیت علمی و جهادی و ارتباط بسیار نزدیک حضرت عبدالعظیم با اهل‌ بیت علیهم اسلام از سوی دیگر، موجب شدند که ایشان در سال‌های پایانی زندگی، تحت تعقیب حکومت وقت، قرار گیرد. ازاین‌رو، برای ادامه فعّالیت‌ها و چه بسا با اشاره امام هادی علیه اسلام زندگی مخفی را انتخاب کرد. حضرت عبدالعظیم به صورت یک مسافر ناشناس، وارد رِی شد و در محله ی «ساربان» در کوی «سکة الحوالی» به منزل یکی از شیعیان رفت. مدتی در زیر زمین آن خانه به سر می‌برد و مردم از حضورش بی­‌خبر بودند و تنها افراد انگشت شماری از شیعیان او را می‌­شناختند و از حضورش در آن محله، مطلع بودند که آنان هم می­‌کوشیدند که این خبر، فاش نشود تا خطری جان ایشان را تهدید نکند. امّا با گذشت زمان، افراد بیشتری حضرت عبدالعظیم را می‌‍­شناختند و به خانه‌­اش رفت و آمد می­‌کردند تا از علوم و روایاتش بهره گیرند و عطر خاندان عصمت را از او ببویند5.

قرن­هاست که حرم با شکوه حضرت عبدالعظیم، با جلوه­‌ای ملکوتی و معنوی محل رفت و آمد زائران و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت است.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) رجال النجاشی: ج 2، ص 67، ش 651.

2) امام زادگان ری، جلد 1، ص 74.

3) ثواب الاعمال، جلد 1،  ص 124.

4) زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه اسلام.

5) رجال النجاشی: ج2 ص67 ش651، شناخت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی7 و شهرری: مجموعه رساله‌های خطّی و سنگی: ص 22 («رسالة فی فضل عبدالعظیم7»، صاحب بن عبّاد).ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.