بازدید : 1395 بار

چهارشنبه، 28 اسفند 1392

هجوم مأموران ستم شاهی به مدرسه فیضیه

در مخالفت با اقدامات انجام شده توسّط رژیم پهلوی، حضرت امام خمینی «رحمت الله علیه» در آستانه سال نو طىّ اعلامیه‏‌اى به علماى شهرستان‌ها، عید نوروز را عزاى عمومى اعلام کرد1. رژیم دست نشانده آمریکا که از مبارزات امام و روحانیون به خشم آمده بود در دوم فروردین 1342. مصادف با 25 شوال، سالروز شهادت امام صادق علیه‌‏السلام، جهت ارعاب و حاکم کردن جو سکوت و خفقان بر حوزه علمیه قم، دستور داد، نیروهاى خون خوارش با لباس مبدل به مدرسه فیضیه آمده و پس از برهم زدن مجلس عزادارى، به درگیرى و ضرب و شتم طلاب و روحانیون بى‌‏دفاع بپردازند. سپس مأمورین رسمى به کمک آنان آمده با بستن گلوله به روى طلاب، ده‌ها نفر را شهید و مجروح ساخته و سرانجام با به آتش کشیدن لباس‌ها و کتاب‌های طلاب، پس از چندین ساعت درگیرى، مدرسه را ترک کردند2. فاجعه دل خراش فیضیه جوى از رعب و وحشت بر دل‌های برخی از مردم قم حاکم ساخت. اما رهبر کبیر انقلاب، بدون ذره‏‌اى دلهره، با سخنان روح‌‏افزا و دم مسیحایى خویش، بار دیگر نور امید را در دل‌ها زنده کرد و رژیم را در این ترفند جدیدش ناکام ساخت3. فریادها و روشنگری‌های امام همچنان مشعل مبارزه را در حوزه علمیه و مراکز مهم کشور، روشن نگه داشت و رژیم را به موضع انفعالى کشاند4. حضرت امام «رحمت الله علیه» به همین مناسبت اعلامیه‌‏اى صادر کرد که در آن دو نکته مهم نهفته بود. اوّل این که شاه دوستى را مساوى غارتگرى و هتک اسلام معرّفى کرده بود. دوّم این که تقیّه را در شرایط موجود که اصل اسلام و مذهب در مخاطره مى‏‌باشد حرام اعلام کرد5. اما امام خمینی (رحمت الله علیه) در ادامه مبارزات خود، و در تاریخ 13 فروردین 1342، در واکنش به کشتار مدرسه فیضیه، پیامى براى علماى تهران فرستاد. این پیام بى‏‌‍درنگ تکثیر و در اختیار عموم مردم قرار گرفت. مردم با دیدن این تلگراف تاریخى و محکم و مستدل و پر محتوا که مانند بمب در همه جاى ایران به صدا در آمد، بیش از پیش به دوام مبارزه امیدوار شدند و همه روز بیش‏تر از روز قبل، به خانه امام رفته و اظهار وفادارى مى‏‌کردند6. با این اعلامیه، مبارزات وارد مرحله جدیدى گشت، و ملت ایران را گامی به سوی پیروزی انقلاب نزدیک‌تر گردانید. روح روحانیون جان بر کف واقعه مدرسه فیضیه قم قرین رحمت بی منتهای خداوندی قرار گیرد.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) بازیگران عصر پهلوی از فروغی تا فردوست، ج 1، ص 464

2) بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی در ایران، ج 1، ص 341

3) صحیفه نور، ج 1، ص 61

4) پاسداران اسلام در دوران غیبت کبری، رضا رحمتی، ج 1، ص 157

5) بازیگران عصر پهلوی از فروغی تا فردوست، ج1، ص 464

6) نقش سیاسی- اجتماعی زنان در تاریخ معاصر، ج 1، ص 70

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.