هیئت انتخاب بخش سینمای ایران، فیلمهای سینمایی منتخب دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو این دوره جشنواره را به این ترتیب معرفی کرد:
فیلماولیها:
۱- «اشیا از آنچه در آینه میبینید به شما نزدیکترند» به کارگردانی نرگس آبیار و تهیهکنندگی ابوذر پورمحمدی- محمد حسین قاسمی
۲- «افسانه سرزمین گوهران» به کارگردانی مجید شاکری و تهیهکنندگی مجید شاکری
۳- «او خوب سنگ میزند» به کارگردانی سیدهادی محقق و تهیهکنندگی ابراهیم اصغری
۴- «برلین- ۷» به کارگردانی رامتین لوافی و تهیهکنندگی سیامکپور شریف
۵- «بزرگمرد کوچک» به کارگردانی صادق صادق دقیقی و تهیهکنندگی پروانه مرزبان – حبیب الهیاری
۶- «تابستان طولانی» به کارگردانی علی خزاعی فر و تهیهکنندگی سیاوش حقی
۷- «تجریش… ناتمام» به کارگردانی پوریا آذربایجانی و تهیهکنندگی مهدی داو
۸- «خاکستر و برف» به کارگردانی روح اله سهرابی و تهیهکنندگی فرهاد گلی
۹- «خسته نباشید» به کارگردانی محسن قرایی و تهیهکنندگی سازمان توسعه سینمایی سوره حوزه هنری
۱۰- «دهلیز» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیهکنندگی سید محمود رضوی مج
۱۱- «رنجرو» به کارگردانی احسان عبدیپور و تهیهکنندگی ادریس عبدیپور
۱۲- «روز روشن» به کارگردانی حسین شهابی و تهیهکنندگی غلامرضا گمرکی
۱۳- «سر به مهر» به کارگردانی هادی مقدمدوست و تهیهکنندگی محمدرضا شفیعی
۱۴- «من از سپیده صبح بیزارم» به کارگردانی علی کریم و تهیهکنندگی علی آشتیانی پور – علی کریم
۱۵- «یک، دو، سه… پنج» به کارگردانی محمد معیری و تهیهکنندگی محمد معیری
سودای سیمرغ:
۱- «آفتاب، مهتاب، زمین» به کارگردانی علی قویتن و تهیهکنندگی علی قویتن
۲- «استرداد» علی غفاری به کارگردانی و تهیهکنندگی محسن آقا علی اکبری- بنیاد سینمایی فارابی
۳- «برلین-۷» به کارگردانی رامتین لوافی و تهیهکنندگی سیامکپور شریف
۴- «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» به کارگردانی محمد هادی کریمی و تهیهکنندگی علی لدنی
۵- «جیب بر خیابان جنوبی» به کارگردانی سیاوش اسعدی و تهیهکنندگی علی سرتیپی- حسن دادخواه (دادگر)
۶- «چه خوبه که برگشتی» به کارگردانی داریوش مهرجویی و تهیهکنندگی داریوش مهرجویی
۷- «حوض نقاشی» به کارگردانی مازیار میری و تهیهکنندگی سازمان توسعه سینمایی سوره – حوزه هنری
۸- «خاک و مرجان» به کارگردانی سید مسعود اطیابی و تهیهکنندگی سید امیر پروین حسینی
۹- «خسته نباشید» به کارگردانی محسن قرایی و تهیهکنندگی سازمان توسعه سینمایی سوره حوزه هنری
۱۰- «دربند» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیهکنندگی امیر سمواتی
۱۱- «دلتنگیهای عاشقانه» به کارگردانی رضا اعظمیان و تهیهکنندگی محمد رضا شرف الدین
۱۲- «دهلیز» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیهکنندگی سید محمود رضوی مجد
۱۳- «رسوایی» به کارگردانی مسعود ده نمکی و تهیهکنندگی مسعود ده نمکی
۱۴- «روز روشن» به کارگردانی حسین شهابی و تهیهکنندگی غلامرضا گمرکی
۱۵- «زیباتر از زندگی» به کارگردانی انسیه شاه حسینی و تهیهکنندگی سید سعید سیدزاده
۱۶- «غریبه» به کارگردانی حمید بهمنی و تهیهکنندگی محمد قهرمانی – محصول موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی
۱۷- «قاعده تصادف» به کارگردانی بهنام بهزادی و تهیهکنندگی بهنام بهزادی
۱۸- «کلاس هنرپیشگی» به کارگردانی علیرضا داودنژاد و تهیهکنندگی علیرضا داودنژاد
۱۹- «گناهکاران» به کارگردانی فرامرز قریبیان و تهیهکنندگی فرامرز قریبیان
۲۰- «گهوارهای برای مادر» به کارگردانی پناه برخدا رضایی و تهیهکنندگی پناه برخدا رضایی- محمد احمدی
۲۱- «هیچ کجا، هیچ کس» به کارگردانی ابراهیم شیبانی و تهیهکنندگی حسن کلامی
۲۲- «هیس دخترها فریاد نمیزنند» به کارگردانی پوران درخشنده و تهیهکنندگی پوران درخشنده
در هر دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو دو فیلم رزرو از سوی هیئت انتخاب جشنواره پیشبینی شده که چنانچه هر کدام از فیلمهای منتخب به دلائل مسائل فنی نسخه نهایی آنها تحویل دبیرخانه نشود، جایگزین میشوند.
«چ» ابراهیم حاتمیکیا، «آسمان زرد کم عمق» بهرام توکلی، «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» روحالله حجازی، «فرزند چهارم» وحید موساییان، «همه چیز برای فروش» امیر ثقفی و «آینه شمعدون» بهرام بهرامیان از جمله فیلمهایی هستند که انتظار میرفت در این دوره جشنواره حضور داشته باشند، اما در فهرست اعلامشده از سوی برگزارکنندگان جشنواره جایی ندارند.
اسامی فیلمهای بخش مسابقه سینمای سعادت (نگاه به جنبش های نویدبخش بیداری در سرزمین های اسلامی) به شرح زیر اعلام شد:
به گزارش فیلم نیوز و به نقل از روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بینالمللی فیلم فجر بخش سینمای سعادت که ویژه مسابقه فیلمسازان جهان اسلام است، با عنایت به جنبشهای نوید بخش بیداری در سرزمینهای اسلامی و به منظور شناخت و ارتقاء جایگاه فیلمسازان جهان اسلام برگزار میشود.
بر پایه این خبر، در این بخش هیئت انتخاب جشنواره متشکل از پرویز شیخ طادی، مجید شاه حسینی، سیدعلی اکبر محمودی مهریزی، محمدحسین معززی نیا و محمد مهدی یادگاری 9 اثر از کشورهای مختلف برای حضور در بخش مسابقه سینمای سعادت انتخاب کردند. اسامی فیلم های ایرانی این بخش متعاقبا، اعلام خواهد شد.
اسامی فیلمهای راهیافته به این بخش به شرح زیر است:
بی کس به کارگردانی کارزان قادر از سوئد، فنلاند و عراق
آن سوی تپه به کارگردانی امین آلپر از رومانی، فرانسه و بلژیک
روز بعد به کارگردانی هلا لطفی از امارات
کودکان سارایوو به کارگردانی آیدا بگیک از بوسنی و هرزگویین، آلمان، فرانسه و ترکیه
چقدر دوستم داری به کارگردانی فاطیما زهرا زاموم از الجزایر و مراکش
ترک بغداد به کارگردانی کوتیبا الجنابی از عراق، انگلیس و امارات
جنگجویان جلگه به کارگردانی آکان ساتایف از قزاقستان
مار به کارگردانی کانر ارزینکان از ترکیه
زابانا به کارگردانی سعید الدخلیفه از الجزایر
بر اساس این گزارش، در بخش مسابقه سینمای سعادت جایزه سیمرغ بلورین در بخش های بهترین کارگردانی، فیلم، فیلمنامه، بازیگر زن، بازیگر مرد، دستاوردهای فنی یا هنری اهدا می گردد. همچنین جایزه بیرق طلایی (جایزه مصطفی عقاد) و جایزه ویژه هیئت داوران به برترین های این دوره تقدیم خواهد گردید.
{{Fullname}} {{Creationdate}}
{{Body}}