تأملی دربارۀ همجنس‌گرایی
 
چکیده
یکی از مشکلات دنیای امروز که به نوعی هم سیاست‌مداران و هم بزرگان دینی و هم ذهن مردم جامعه را به خود مشغول کرده است موضوعی به نام هم‌جنس گرایی است. این موضوع در سال‌های اخیر و با تبلیغات رژیم صهیونیستی بسیار رواج یافته است. در این مقاله به علل هم‌جنس‌گرایی و دیدگاه‌های موجود و درمان آن پرداخته می‌شود.

تعداد کلمات 3208/ تخمین زمان مطالعه 16 دقیقه
رامین بابازاده


مقدمه

«همجنس­گرایی» یکی از کهن‌ترین و با­سابقه‌ترین انحرافات جنسی است و به رفتار و سازش جنسی بین دو همجنس، چه به صورت عاطفی و چه به صورت برقراری روابط جنسی گفته می‌شود. همجنس‌گرایی همراه با دو گرایش «دگرجنس‌گرایی» و «دوجنس‌گرایی»، سه گرایش اصلیِ جنسی را تشکیل می‌دهند. به فردی که به جنس دیگر گرایش داشته باشد «دگرجنس‌گرا» و به افرادی که هم به جنس دیگر و هم به افراد همجنس با خود تمایل دارند، «دوجنس‌گرا» می‌گویند. البته در سال‌های اخیر، برای توصیف سبک زندگی همجنس‌گرایانه، از اصطلاح «همجنس‌خواه» استفاده شده ‌است؛ زیرا باور بر این است که این اصطلاح نسبت به اصطلاح همجنس‌گرا بار منفی کم‌تری دارد.
در حال حاضر، دو درصد از جمعیت مردان دنیا و و چهار درصد از جمعیت زنان دنیا را همجنس‌گرایان تشکیل می­دهند. اگرچه همجنس­گرایان در بسیار از کشورهای غربی به‌عنوان نهادی اجتماعی در جامعه شناخته شده­ اند و افکار و عقاید خود را با دیگران در میان می­گذارند، اما در برابر اینان هنوز ۸۳ کشور دنیا که در میان ایشان ۲۶ کشور مسلمان هستند، این موضوع را غیر قابل قبول دانسته و آن ­را محکوم میکنند. اولین بار هلند در سال 2001 میلادی و سپس آرژانتین، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، ایسلند،، نیوزیلند، نروژ، پرتغال، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و اروگوئه ازدواج همجنس­بازان را در سراسر کشور خود آزاد و قانونی ساخته­اند و مردم برزیل و مکزیک نیز در بخش‌هایی از کشور خود.
رژیم صهیونیستی یکی از ترویج­کنندگان همجنس‌بازی در جهان است و اقدامات تبلیغیِ فراوانی مانند برگزاری رژه­ی همجنس­بازان در کشورهای مختلف را سامان می‌دهد. «مایکل اورن»، سفیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس سالانه‌ی همجنس‌­بازان در آمریکا می‌گوید: «همجنس‌بازان در اسرائیل بخشی جدا­نشدنی از جامعه هستند و چنین افرادی در بخش‌های مختلف جامعه، اعم از: ارتش، کنست، قوه­ی قضائیه، پزشکان، مهندسان، مدرسان و فلاسفه دیده می‌شوند؛ اسرائیل، بهشت همجنس‌­بازان است.»
مردم ایالات متحده­ی آمریکا نیز چند دهه است که با این مشکل روبه‌رو هستند. این مسئله ابتدا از معضلات اجتماعی محسوب می‌شد، اما اکنون وجاهت قانونی و اجتماعی دارد؛ تا جایی که هم­اکنون هرگونه موضع‌گیری علیه همجنس­بازی و همجنس­بازان در غرب جرم است و فرد مخالف، توهین‌کننده محسوب شده و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. باراک اوباما اولین رئیس­جمهور آمریکاست که در 17 ژوئن 2009 میلادی طی یادداشتی، اعطای برخی مزایای فدرال را به همجنس­بازان تضمین کرد. اکنون سیزده ایالت در آمریکا ازدواج میان همجنس‌ها را مجاز شمرد­ه­اند؛ بدین معنا که مزایا و تبعات موجود در قوانین ازدواج طبیعی را بر ازدواج همجنس‌ها نیز حمل می‌کنند و مزایای دولتی نیز به آنان تعلق می‌گیرد. چهار ایالت نیز شامل کلورادو، ‌هاوایی، ایلینویز و نیوجرسی ‌اتحاد حقوقی میان همجنس‌ها را (نه به معنای ازدواج) پذیرفته­اند که امکاناتی مانند استفاده از بیمه­ی همسر را برای­شان فراهم می‌سازد.
خیابانی در مرکز شهر رُم، پایتخت ایتالیا، برای نخستین بار به همجنس­بازان اختصاص داده شد و به محل دیدار میان همجنس­بازان تبدیل شد. تبلیغات تکان‌دهنده­­­ی وزارت جهانگردی رژیم اسرائیل مبنی بر جذب گردشگران همجنس­باز برای گذراندن تعطیلات به ‌این منطقه نیز از دیگر نمونه‌ها بود؛ تا جایی که تل­آویو همانند بارسلون، برلین و سان­فرانسیسکو به یکی از شهرهای استقبال از همجنس­بازان تبدیل شد؛ حتی در سال ۲۰۰۵ به یک زنِ همجنس­باز، اجازه­ی بزرگ کردن کودک داده شد. دخترِ «ایهود اولمرت» نخست­وزیر وقت اسرائیل نیز هرگز همجنس­باز بودن خود را پنهان نکرده است.
همجنس­گرایان علاوه بر تأکید بر خواسته‌ها و نیازها، ادعاهایی مبنی بر قانونی و طبیعی جلوه دادن پیوندشان دارند. آن‌ها معتقدند به همان شکلی که افراد معمولی یک‌دیگر را دوست دارند، آن‌ها نیز به علت عشقی که به هم دارند، می‌توانند با یک‌دیگر ازدواج کنند.
دولت‌های آمریکا و انگلیس پرورشگاه‌ها را تحت فشار قرار داده­اند تا به زوج‌های همجنس­باز فرزند اعطا کنند! در قدمی دیگر، درخواست مضحک و تمسخر­آمیز از کلیسا برای انجام مراسم ازدواج همجنس­بازان بر اساس موازین مذهبی(!) همواره از سوی نظام غرب مطرح می‌شود که شدت تحقیر کلیسا و آیین‌های مذهبی آن از سوی سیاستمداران را به نمایش می‌گذارد.
جالب توجه است که همچون کمک به فقرا و سیل­زدگان و گرسنگان، همجنس­بازان نیز از سوی برنامه ­ریزان اجتماعی غرب در ردیف افراد مستحق کمک قرار گرفته و انجام این کار از طریق وارد کردن سازمان‌های خصوصی شناخته ­شده برای مردم سراسر جهان به این موضوع، در حال حاضر، دو درصد از جمعیت مردان دنیا و و چهار درصد از جمعیت زنان دنیا را همجنس‌گرایان تشکیل می­دهند. اگرچه همجنس­گرایان در بسیار از کشورهای غربی به‌عنوان نهادی اجتماعی در جامعه شناخته شده­ اند و افکار و عقاید خود را با دیگران در میان میگذارند، اما در برابر اینان هنوز ۸۳ کشور دنیا که در میان ایشان ۲۶ کشور مسلمان هستند، این موضوع را غیر قابل قبول دانسته و آن ­را محکوم میکنند.به صورت ارزش جلوه داده می‌شود. از همین رو مدیرعامل آمازون، دو میلیون و 500 هزار دلار به کمپینی کمک کرده‌ که در راه دفاع از قانون ازدواج همجنس‌­بازهای ایالت واشنگتن آمریکا فعالیت می‌کند. «استیو پالمر»، مدیرعامل مایکروسافت و «بیل گیتس»، بنیان‌گذار مایکروسافت نیز هر کدام 100 هزار دلار به حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنس‌بازها اختصاص داده ­اند.
علاوه بر سایت‌های فراوان تبلیغ‌کننده­ی همجنس­بازی، شبکه‌های اجتماعی مانند فیس­بوک نیز در تکاپو برای عادی نشان دادن زندگی جنسی دو همجنس با همدیگر هستند. اخیراً فیس­بوک آیکن ازدواج دو همجنس را به امکاناتش اضافه کرده است و برخی از افراد دخیل در سطوح مدیریتی آن، خود همجنس­باز بوده و اقدام به ازدواج با همجنس خود کرده­اند. علاوه بر دنیای اینترنت در برخی از بازی‌های رایانه­ای که قشر درگیر با آن را اکثراً نوجوانان تشکیل می‌دهند، امکان ازدواج هم‌جنسیان در بازی وجود دارد و کاربر بازی، آزادی ازدواج با هر کسی را دارد!

فضای آثار ادبی در یک دهه­ی اخیر مملو از مضامین همجنس‌­بازانه بوده است. پیش­تر نوشتن در مورد همجنس‌بازی نوعی انحراف اخلاقی شناخته می‌شد؛ اما در طول سه دهه­ی اخیر دستگاه فرهنگ­سازی غرب تغییرات اساسی در نگاه جامعه به این پدیده ایجاد کرده است تا جایی که در انگلستان، آمریکا و کانادا با کمک سرمایه­داران یهودی، جوایز ادبی بین‌المللی با موضوع همجنس­‌بازی تأسیس شده‌ است که می‌توان به جایزه­ی ادبی «استون وال بوک» در انگلستان، جایزه­ی ادبی «داین اوگیلوی» در کانادا و جایزه­ی ادبی «لامبادا» در آمریکا اشاره کرد.
هم­چنین در عرصه­ی فیلم نیز جشنواره­ی فیلم‌هایی با موضوع همجنس‌­بازان هر‌ساله در لندن، توکیو و شهرهایی در آمریکا از جمله سیاتل، نیویورک، فیلادلفیا و برخی شهرهای اروپایی برگزار شده و به فیلم‌های برگزیده جایزه داده می‌شود. در آثار ‌هالیوود نیز همجنس­بازی عادی­سازی شده و به آن مشروعیت داده می‌شود. «هاوارد برگمن»، مسئول تبلیغات‌ هالیوود که خود را «پیشکسوت همجنس­بازی» معرفی می‌کند، بارها از مضامین همجنس­بازی در آثار‌ هالیوود دفاع کرده است.
امروزه، همجنس­گرایان در جهان دارای پرچمی رسمی با رنگ‌های «رنگین­کمان» هستند که هر رنگ در این پرچم سمبل امر خاصی است؛ برای مثال، رنگ قرمز نشانه­ی زندگی، رنگ نارنجی نشانه­ی بهبودی و سلامتی، رنگ زرد نشانه­­ی نور خورشید، رنگ سبز نشانه­ی طبیعت، رنگ آبی نیلی نشانه­ی نظم،‌ هارمونی، یک­پارچگی و آرامش و رنگ بنفش نیز نشانه­ی روح و روان انسان است.
با دقت در ایده‌هایی گوناگونی که دربارۀ همجنس­گرایی ایراد گردیده، می‌توان آن‌ها را در چهار مورد بررسی کرد:
1ـ این گروه از مردم، افرادی روسپی(فاحشه) هستند؛ به بیانی دیگر، این­گونه افراد با عمل خود در برابر خدا طغیان کرده و دست به گناهی قبیح می‌زنند که شایسته ­ی مجازاتند.
2ـ باید با این افراد، همانند بیمار برخورد کرد؛ همانند معتادان به الکل.
3ـ این مسئله ژنتیکی بوده و به صورت تصادفی در خلقت ایجاد شده است و باید برای درمان آن با شفقت برخورد کرد.
4ـ این مسئله تنوعی در خلقت است؛ همانند افراد چپ­دست در برابر افراد راست­دست و این موضوعی است که باید آن را پذیرفت.
 

علل گرایش به همجنس

بر اساس تحقیقی در همین زمینه، علل عمده­ی همجنس­گرایی بیش‌تر در مسئله­ی تربیتی و روان­شناختی یافت شده است تا مسئله­ای فیزیولوژی. بسیاری از محققان معتقدند، آزادی عمل، باور شخصی ما در رابطه با این موضوع، ‌تأثیر اجتماع، تربیت در خانواده و مسائل روان­شناختی، نقش مؤثری در انحراف به همجنس­گرایی دارند.(1) برای نمونه، پسرهایی که در محیطی پرورش می‌یابند که بیش‌تر اعضای آن مؤنث­اند، در دوران بزرگ‌سالی دچار اختلال هویت می‌گردند و بیش‌تر خود را با جنس مؤنث همانندسازی می‌کنند و خود را به جای جنس مذکر، جنس مؤنث می‌بینند.(2)
روان­شناسان، نقش پدر و مادر را در ایجاد همجنس­گرایی بسیار مؤثر می‌دانند و بر این باورند که محرومیت و دوری از پدر، به‌ویژه در زمانی که کودک در مرحله­ی رشد جنسی است یا وجود مادری سخت­گیر، سبب می‌شود که پسر به چنین انحرافی دچار گردد، و نیز اگر پسر در خانواده­ای که به شیوه‌ی مادرسالاری اداره می‌شود و مادر سلطه­گر، محدود‌کننده و پدر ضعیف، سلطه­پذیر و طرد‌کننده باشد، پرورش یابد، چون مادر را مظهر و منبع قدرت می‌داند، خود را با او «همانندسازی» می‌کند و نقش زنانه را می‌پذیرد و از نظر برقراری رابطه­ی جنسی، به مردها متمایل می‌گردد.
عکس این رفتار نیز صادق است؛ اگر دختری دارای پدری پرخاش­گر باشد، خشونت بی‌حد و حصر او، دختر را چنان از مردان می‌ترساند که حتی امکان تفکر درباره‌ی برقراری رابطه با مرد را به او نمی‌دهد. در چنین شرایط محیطی و تربیتی، شخصیت فرد چنان شکل می‌گیرد که در دوران بلوغ و بعد از آن، خلأ روانی خود را در کنار همجنس خود می‌تواند پر کند. بنابراین، اثرات وارده از محیط پیرامون بر شخصیت فرد، غیرقابل انکار است.
یکی از مؤسسات جامعه ­شناسی و مشاوره ­ی خانواده در آمریکا، نتایج خود را این­گونه منتشر کرد: «از ۲۰۰۰ دختر و پسری که تمایلات همجنس­گرایانه داشتند و یا تمایلی به ازدواج در خود نمی‌دیدند، معلوم گردید عواملی چون شرایط محیطی و رفتار والدین در این مسئله تأثیر داشته است.۳۰ درصد از پسران و ۲۵ درصد از دختران ابراز می‌داشتند که در دوران کودکی و نوجوانی تحت ثأثیر رفتار سوء والدین به خود بودند.» عدم ابراز محبت کافی، کودک­ آزاری، تنبیه بدنی، تبعیض بین فرزندان، عدم توجه لازم، مقایسه­ ی تحقیرآمیز با کودکانِ دیگر و ناهنجاری‌های گفتاری مثل دشنام­گویی، از جمله­ ی این رفتارهای نامناسب است.(۳)

 


علم و همجنس­ گرایی

از منظر ژنتیکی، تئوری‌های اندکی به منظور توضیح یک ژن مستقیم برای توجیه همجنس­گرایی وجود دارد، هرچند وجود ژن گی(Gay) باوری عمومی در جامعه است. بر اساس پاره­ای از پژوهش‌ها ثابت شد که ترتیب چینش ژنوم مادر می‌تواند بر گرایش فرزندان تأثیرگذار باشد. با وجود این، به قطع و یقین نمی‌توان آن را نسخه­ای حتمی لحاظ کرد؛ چرا­که برخی از پژوهش­گران بر این عقیده­اند که ژنی تحت عنوان «ژن گی» وجود ندارد(4) و هیچ مدرک موثقی وجود ندارد که اثبات کند، همجنس­گرایی به دلیل وجود ژن‌های معینی در بدن انسان بروز می‌کند.(5)
بر اساس نتایج مرکز نظرسنجی «پیو»، حدود ۴۲ درصد از مردم آمریکا تمایلات همجنس­گرایانه دارند؛ این در حالی است که در سال ۲۰۰۹ میزان کسانی که موافق این­گونه گرایش‌ها بودند، ۳۷ درصد به ثبت رسیده بود. در بخشی از این نظرسنجی آمده است: «میزان افرادی که در آمریکا مخالف همجنس­گرایی هستند، طی یک سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است و از ۵۴ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۴۸ درصد در سال جاری میلادی رسیده است.» فاجعه از آن­جا آغاز می‌شود که میزان حامیان همجنس­گرایی در میان جوانان آمریکایی و کسانی که از دهه­ی ۱۹۸۰ به بعد، به دنیا آمده­اند، بسیار بیش‌تر از افراد دیگر است.
بنا بر این نظرسنجی، دست‌کم ۵۳ درصد از جوانان آمریکایی به جمع طرف­داران همجنس­گرایی پیوسته‌اند.(۶) می­توان از کسانی که ادعا می‌کنند همجنس­گرا انسانی است که بنا بر نوع فطرات خدادادی­اش، به همجنس خود تمایل دارد و وجود «ژن گی» توجیهی است بیولوژیکی و علمی، سؤال کرد: چگونه است که هر سال در جوامع غربی و کشورهای پیش‌رفته «ژن گی» در جوانان در حال افزایش است و ساختار ژنتیکیِ انسان متمدن، در حال طلب کردن هم‌جنسی خویش است؟
 

عوارض همجنس­ گرایی

همجنس­گرایى چـه در مـیان مردان باشد(لواط) و چه در میان زنان(مساحقه)، سرچشمه­ی مفاسد فردی و اجتماعی زیادى خواهد بود. اصولاً طبیعت زن و مرد آن­چنان آفریده شده است که آرامش و اِشباع سالم خود را در علاقه به جنس مخالف(از طریق ازدواج سالم) مى­بینند، و هرگونه تمایلات جنسى در غیر این صورت، انحراف از طبع سالم انسانى و نوعی بیمارى روانى است که اگر به آن ادامه داده شـود، روز بـه روز تـشـدیـد مـى­گـردد و نتیجه‌اش بى­میلى به جنس مخالف و اشباع ناسالم از طریق جنس موافق است.کارشناسان با صراحت کامل معتقدند، برقراری ارتباط جنسی با فرد همجنس، به طور آشکارا بیماری‌های عدیده ای را به همراه دارد. همجنس‌گرایی روند سرایت بیماری‌هایی نظیر: تبخال مقعد، هپاتیت B، انگل، تومور روده و ایدز را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. ایـن­گـونـه روابـط نـامـشـروع در ارگـانیسم بدن انسان و حتى در سلسله­ی اعصاب و روح، اثـرات ویـران­گـرى دارد؛ مـرد را از یـک مـرد کامل بودن، و زن را از یک زن کامل بودن ساقط مى­کند، به طورى که چنین زنان و مردان همجنس­باز، گرفتار ضعف جنسى شدید مى­شوند و قادر نیستند پدر و مادر خوبى براى فرزندان آینده ­ی خود باشند و گاه قدرت بر تولید فرزند را به کلى از دست مى­دهند. افـراد هـمـجـنـس­گـرا تـدریـجـاً به انزوا و بیگانگى از اجتماع و سپس بیگانگى از خویشتن رو مى­آورند، و گرفتار تضاد پیچیده­ی روانى مى­شوند، و اگر بـه اصـلاح خـویـش نـپـردازند، ممکن است به بیماری­هاى جسمى و روانى مختلفى گرفتار شوند.
کارشناسان با صراحت کامل معتقدند، برقراری ارتباط جنسی با فرد همجنس، به طور آشکارا بیماری‌های عدیده ای را به همراه دارد. همجنس­گرایی روند سرایت بیماری‌هایی نظیر: تبخال مقعد، هپاتیت B، انگل، تومور روده و ایدز را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.
در تحقیقی که روی طول عمر مردان همجنس­باز در دهه‌ی ۹۰ در کانادا انجام شد، پژوهش­گران به این نتیجه دست یافتند که مردان همجنس­باز در حدود ۸ تا ۱۲ سال کم‌تر از هم­نوعان غیرهمجنس­باز خود عمر می‌کنند.(۴۱) با همه‌ی این شواهد، سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۲ با ارائه دادن استنادات به ظاهر علمی و با توجه به این‌که جوامع مختلف همجنس­بازی را پذیرفته­اند، آن را از لیست امراض حذف کرد! این در حالی است که برخی این عمل سازمان بهداشت جهانی را نه وجه علمی، بلکه سیاسی و فرهنگی می‌دانند.
 

رویکرد ادیان ابراهیمی به «همجنس ­گرایی»

ادیان توحیدی همچون یهودیت، اسلام و مسیحیت با همجنس‌گرایی مخالفت کرده‌اند، هرچند در این رابطه در میان متخصصان دینی اختلاف نظر وجود دارد و برای نمونه، برخی از فرقه‌های مسیحیت همجنس‌گرایی را گناه نمی‌دانند.
همجنس­گرایی هم در «عهد جدید» و هم در «عهد عتیق» محکوم شده است. فصل نوزدهم کتاب «پیدایش»، داستان شهوت­رانی اهالی «سدوم» را بیان می‌کند که خانه­ی لوط را محاصره کردند تا به مردانی که میهمان او بودند، تجاوز کنند. آنان به لوط گفتند: «آن دو مرد که امشب به نزد تو درآمدند، کجا هستند؟ آن‌ها را نزد ما بیرون آور تا ایشان را بشناسیم.» با توجه به این‌که خدا بر اهالی این شهر آتش و گوگرد فرستاد، بیش­تر خوانندگان چنین نتیجه می‌گیرند که امیال همجنس­گرایانه­ی مردم این شهر بود که باعث شد کاسه­ی غضب خدا سرانجام لبریز شود و آنان را این­گونه مجازات کند. در کتاب «لاویان» می‌خوانیم: «با ذکور مثل زن جماع مکن، زیرا که این فجور است.»(7)
همجنس­گرایی در عهد جدید نیز صریحاً نکوهش شده است: «پس خدا نیز ایشان را در شهواتی شرم ­آور به حال خود واگذاشت؛ حتی زنان­شان روابط غیرطبیعی را جای‌گزین روابط طبیعی کردند. به همین سان مردان نیز از روابط طبیعی با زنان دست کشیده، در آتش شهوت نسبت به یک‌دیگر سوختند مرد با مرد مرتکب اعمال شرم­آور شده، مکافات انحراف‌شان را در خود یافتند.»(8)
هم­چنین باید به ترتیب و مشیت الهی برای نظام «خانواده» اشاره کرد که بر آنچه در فصل دوم کتاب «پیدایش» آمده، مبتنی است: «خدا در اولین نهاد خانواده، یک زن (و نه یک مرد) را به‌ عنوان مونسی برای آدم می‌آفریند، و به مرد دستور می‌دهد که والدین خود را ترک کرده، به همسرش بپیوندد و با او یک تن گردد، و سر خانواده­ای جدید باشد.» همین دستور در فصل نوزده «متی» توسط عیسی مسیح(ع) نیز تکرار شده است. به همین جهت، کلیسا همواره بر این موضوع تأکید داشته که «خانواده» عبارت است از: مرد و زنی که با هم ازدواج می‌کنند. به همین خاطر است که کلیسای کاتولیک رُم ازدواج را یکی از هفت راز مقدس کلیسایی (Sacrament) می‌داند و برای آن ارزشی فوق طبیعی قائل است؛ زیرا از طریق نهاد خانواده است که فرزندان به طور طبیعی به دنیا می‌آیند و با ایمان آوردن به مسیح جزو خانواده­ی خدا می‌گردند. همجنس‌گرایی بنا به ماهیت خود لزوماً خارج از این ترتیب الهی برای نظام خانواده قرار می‌گیرد و به ‌عنوان شق متضادی قد علم می‌کند که از دید کلیسا لاجرم به سلامت جامعه صدمه می‌زند.
اسلام نیز برای «انسان» چنان ارزشی قائل است که حاضر به کنار آمدن با هیچ نظریه­ای که انحطاط بشریت را در پی ‌داشته باشد، نیست. علامه محمدتقی جعفری(ره) در جواب سؤال برتراند راسل که پرسیده بود: چرا اسلام این‌قدر به ازدواج بها داده و برایش قانون وضع کرده، نوشتند: «با ازدواج می‌خواهد انسان به وجود آید؛ مسئله­ی تولد انسان مطرح است.»
قرآن کریم در سوره­ی شعراء آیات ۱۶۵ و ۱۶۶ خطاب به افرادی که به عمل زشت همجنس­گرایی مبتلا هستند، آن‌ها را متجاوز می­داند: «اَتأتونَ الذَّکَرانِ مِنَ الْعالَمینَ وَ تَذَرونَ ما خَلَقَ لَکُمْ رَبُّکُمْ مِنْ اَزواجِکُمْ بَلْ اَنْتُمْ قَومٌ عادوُن؛ آیا از میان جهانیان با مردها در­می‌آمیزید؟ و همسرانی را که پروردگارتان برای شما آفریده وامی‌گذارید؟ بلکه شما مردمی تجاوزکارید.» این در حالی است که در سوره­ی مبارکه­ی روم آیه­ی ۲۱ می‌فرمایند: «وَ مِنْ آیاتِهِ اَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ اَزواجاً لِتَسْکُنوا اِلَیها؛ و از نشانه‌های او این است که از خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنارشان آرام گیرید.»
امام صادق(ع) از رسول خدا­(ص) نقل می‌کنند­: «هنگامی که قوم لوط آن کار زشت را انجام دادند، زمین به درگاه خداوند گریه کرد، تا اشکش به آسمان رسید. آسمان نیز گریه کرد تا اشکش به عرش رسید. به همین جهت خداوند به آسمان وحی نمود بر آنان سنگ ببار و به زمین وحی نمود آنان را در خود فرو ببر!»(9)
ایشان هم­چنین فرمودند: «رسول خدا(ص) مردانی را که شبیه زنان می‌شوند و زنانی را که شبیه مردان می‌شوند، لعنت فرمود و اینان همان مردان زن­صفت و زنانی هستند که با یک‌دیگر نزدیکی می‌کنند و بدون تردید خداوند فقط زمانی قوم لوط را هلاک کرد که زنان نیز مرتکب عمل مردان شده بودند و با یک‌دیگر نزدیکی می‌کردند.»(10)
 

حکم فقهیِ همجنس ­بازی

این مسئله تا آن­جا از دیدگاه اسلام زشت و ننگین است که در ابواب حدود اسلامی، حدّ آن اعدام قرار داده شده است، و حتی برای کسانی که مراحل پایین‌تر همجنس­بازی را انجام می‌دهند، مجازات‌های شدیدی ذکر شده است؛ از جمله در حدیثی از پیامبر(ص) می‌خوانیم: «من قبل غلاما من شهوه الجمه الله یوم القیامه بلجام من نار؛ کسی که پسری را از روی شهوت ببوسد، خداوند در روز قیامت لجامی از آتش بر دهان اومی‌زند.»(11) مجازات کسی که مرتکب چنین عملی شود، از 30 تا 99 تازیانه است.
حد همجنس­گرایی در مردان خواه فاعل باشد یا مفعول، اعدام است(12) و برای این اعدام راه‌های مختلفی در فقه بیان شده است؛ البته اثبات این گناه باید از راه‌های معتبر و قاطعی که در فقه اسلامی و روایات وارده از معصومان(ع) ذکر شده، صورت گیرد، و حتی سه مرتبه اقرار هم به تنهایی کافی نیست و باید حداقل چهار بار به این عمل اقرار کند.(13)
اما حد همجنس­گرایی در زنان پس از چهار بار اقرار و یا ثبوت به وسیله‌ی چهار شاهد عادل (به شرایطی که در فقه گفته شده) صد تازیانه است،(14) و بعضی از فقها گفته­اند: اگر زنِ شوهرداری این عمل را انجام بدهد، حد او اعدام است.
ذکر این نکته نیز قابل توجه است که اسلام یکی از مجازات‌هایی را که برای چنین افراد قائل شده، آن است که ازدواج خواهر، مادر و دختر شخص مفعول بر فاعل حرام است؛ یعنی اگر چنین کاری پیش از ازدواج صورت گرفت، این زنان برای او حرام ابدی­اند.
 

نمایش پی نوشت ها:

1. به نقل از: مجله­ی الکترونیکی بهار ایران.
2. همان.
3. به نقل از: سایت مردمان (با کمی تصرف).
4. http://psychology.harferooz.com
5. http://m ghale2m oghan.parsiblog.com
6. http://Noorportal.net
7. لاویان، ۲۲: ۱۸.
8. رومیان،1: ۲۷-۲۶.
9. شیخ صدوق، عقاب­الاعمال، ترجمه­ی: محسن کاظمی، ص‌۴۴۷.
10. همان، ص‌۴۵۲.
11.  علی بن بابویه، فقه­الرضا، ص‌278.
12. امام خمینی(ره)، تحریر­الوسیله، ج‌1، ص‌274.
13. همان، ج‌2، ص‌469.
14. همان، ص‌470.


منابع:
- کتاب مقدس (عهد قدیم ـ لاویان)، تهران، ایلام، چاپ دوم، 2002م.
- کتاب مقدس (عهد جدید ـ رومیان)، تهران، ایلام، چاپ دوم، 2002م.
- ابن‌بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، عقاب ­الاعمال، ترجمه­ی: محسن کاظمی، ایران، قم، نشر میم، 1389ش.
- همان، ص‌۴۵۲.
- منسوب به امام رضا، علی بن موسی(ع)، فقه الرضا(ع)، محقق/ مصحح: مؤسسه آل‌البیت(ع)، ایران، مشهد، مؤسسه آل‌البیت(ع)، ۱۴۰۶ق.
- امام خمینی(ره)، روح‌الله، تحریر­الوسیله، ایران، قم، دارالعلم، 1379ش.