عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82
  • چهل حدیث فضیلت صلوات
امام باقر علیه‌السلام

امام باقر علیه السلام فرمودند:
در کتاب رسول خدا صلّی الله علیه و آله یافتم: هرگاه پس از من زنا پدیدار شود، مرگ ناگهانی فراوان گردد، و هرگاه از پیمانه و ترازو کم شود، خداوند آنان را به قحطی(خواربار و سایر وسایل زندگی) و خشکسالی گرفتار می‌کند، و هر گاه از دادن زکات دریغ کنند، زمین برکات خود را از زراعت و میوه‌ها و معادن از آنها دریغ می‌کند، و هرگاه در احکام به ناحق حکم کنند، در ستم و دشمنی با هم گرفتار می‌شوند و چون پیمان‌شکنی کنند خداوند دشمنانشان را بر آنان مسلّط کند، و چون قطع رحم کنند خداوند اموال (و ثروت‌ها) را در دست اشرار قرار دهد، و چون امر به معروف و نهی از منکر نکنند و پیروی از نیکان اهل بیت من ننمایند، خداوند اشرار آنها را برایشان مسلّط گرداند، پس نیکان آنها دعا کنند و مستجاب نشود».

امام باقر علیه‏ السلام فرمودند:
خداوند متعال، هر شبِ جمعه، از آغاز شب تا پایان آن، از فراز عرش خویش ندا مى‌‏دهد: «آیا بنده مؤمنى نیست كه تا پیش از سپیده‌‏دَم، مرا براى آخرت و دنیایش بخواند و من، پاسخش دهم؟ آیا بنده مؤمنى نیست كه تا پیش از سپیده‌‏دَم از گناهانش به درگاه من، توبه كند و من هم به سوى او بازگردم و توبه‌‏اش را بپذیرم. آیا بنده مؤمنى نیست كه من روزى‌‏اش را بر او تنگ كرده باشم و او تا پیش از سپیده‌‏دَم، افزایش در روزى‏‌اش را از من بخواهد و من بر روزى او بیفزایم و به آن گشایش دهم؟ آیا بنده مؤمن زندانى و غم‏زده‌‏اى نیست كه از من بخواهد از زندان آزاد و رهایش كنم؟ آیا بنده مؤمنِ ستم دیده‌‏اى نیست كه تا پیش از سپیده‏‌دَم از من بخواهد كه دادش را بستانم و من انتقام او را بگیرم و داد وى بستانم؟» و تا سپیده‏‌دَم، به این ندا ادامه مى‌‏دهد.