زندگينامه ويسنته دل بوسكه (1950)

دل‌بوسكه از دوران كودكي در رئال مادريد بازي مي‌كرد و با اين تيم به عنوان بازيكن، پنج بار مقام قهرماني ليگ و چهار بار قهرماني جام حذفي اسپانيا را به دست آورد. براي تيم ملي اسپانيا نيز هجده مرتبه به ميدان رفت. پس از دوران فعاليت به عنوان بازيكن، با سمت هماهنگ‌كننده امور جوانان در رئال مادريد شروع به كار كرد. چندين مرتبه نيز از او به عنوان راه‌حل موقتي در پست
سه‌شنبه، 16 تير 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
زندگينامه ويسنته دل بوسكه (1950)
زندگينامه ويسنته دل بوسكه (1950-)
زندگينامه ويسنته دل بوسكه (1950)

نويسنده: مريم دری منشويسنته دل بوسكه گونزالس در تاريخ 23 دسامبر سال 1950 در سالامانكا در اسپانيا به دنيا آمد.

رئال مادريد

دل‌بوسكه از دوران كودكي در رئال مادريد بازي مي‌كرد و با اين تيم به عنوان بازيكن، پنج بار مقام قهرماني ليگ و چهار بار قهرماني جام حذفي اسپانيا را به دست آورد. براي تيم ملي اسپانيا نيز هجده مرتبه به ميدان رفت.
پس از دوران فعاليت به عنوان بازيكن، با سمت هماهنگ‌كننده امور جوانان در رئال مادريد شروع به كار كرد. چندين مرتبه نيز از او به عنوان راه‌حل موقتي در پست مربي استفاده شد، مانند سال 1994 (براي چند هفته) و سال 1999. همينطور به عنوان جانشين موقتي كه در سال 2000، رئال را به سوي هشتمين قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا، و نيز در جام حذفي اسپانيا رهنمون كرد، از سوي فلورنتينو پرز، رئيس وقت باشگاه، قراردادي چند ساله به عنوان سرمربي تيم رئال مادريد دريافت كرد. در همان زمان بندي در قرارداد وي گنجانده شد مبني بر اينكه وي در صورت عدم نتيجه‌گيري مطلوب، بايد به تيم جوانان باشگاه برگردد و پست سابقش را تحويل بگيرد.
زندگينامه ويسنته دل بوسكه (1950)
دل‌بوسكه در فصل 2001-2000 توانست با رئال قهرمان لاليگا شود. با شيوه آرام و متعادلش توانست تيمي رهبري كند كه از ستارگان بزرگي چون لوئيس فيگو، زين الدين زيدان، رونالدو، روبرتو كارلوس، رائول گونزالس بلانكو تشكيل شده بود، بدون اين‌كه اختلاف و كشمكشي در تيم پديد بيايد.
در فصل 02-2001 اين مرد هميشه آرام و متواضع، با رئال مادريد يك بارديگر قهرمان ليگ قهرمانان اروپا شد. قبل از اين كه قرارداد وي در پايان فصل 03-2002 از سوي مسئولين وقت باشگاه تمديد نشد، موفق شد در طول بيش از سه سال، دو قهرماني لاليگا و دو قهرماني باشگاه‌هاي اروپا را به دست آورد. جانشينان او، هيچ‌كدام نتوانستند موفقيت‌هاي او را تكرار كنند و تداوم در نيمكت مربيگري اين تيم از ميان رفت. تازه در فصل 07-2006 بود كه دوباره رئال توانست قهرمان ليگ اسپانيا شود. مسئولين تيم، دليل اخراج دل‌بوسكه را اين موضوع اعلام كردند كه مي‌خواستند هويت و مشي جديدي براي پست مربيگري تيم پيدا كنند.
در سال‌هاي قبل،‌ از اين جهت دل‌بوسكه جلب توجه مي‌كرد كه هيئت مديره سابق رئال مادريد و در راس آن، فلورنتينو پرز را چندبار مورد انتقاد شديد قرار داده بود.
وي در مجموع به همراه رئال مادريد هفت بار قهرماني لاليگا، پنج بار قهرماني جام حذفي اسپانيا، دو عنوان ليگ قهرمانان اروپا، يك قهرماني سوپرجام اسپانيا، يك بار قهرماني جام باشگاه‌هاي جهان و يك بار قهرماني سوپرجام اروپا را به دست آورد.

بشيكتاش استانبول

ويسنته دل‌بوسكه از ژوئن سال 2004 هدايت تيم بشيكتاش استانبول از ليگ دسته اول تركيه را به دست گرفت، اما به دليل كسب نتايج ضعيف، در تاريخ 27 ژانويه سال 2005 از اين تيم اخراج شد. در فوريه سال 2007 باشگاه بشيكتاش مجبور شد كه به وي و سه مربي بعد از او در مجموع 8 ميلييون يورو به عنوان جبران خسارت پرداخت كند. در 13 جولاي سال 2007 دادگاه سوئيس، شكايت باشگاه بشيكتاش نسبت به راي هيات داوري بين‌المللي ورزش را رد كرد.

اف. سي. كاديز

در ژوئن سال 2007 به تيم دسته دومي كاديز اسپانيا رفت و به عنوان مدير ورزشي مشغول به كار شد. فعاليت او در آنجا در رابطه با پروژه آرتور بالداسانو، مالك جديد باشگاه بود. بالداسانو در سال 2006 براي انتخابات رياست باشگاه رئال مادريد نامزد شده بود و اعلام كرده بود كه در صورت پيروزي، دل بوسكه را دوباره به عنوان سرمربي رئال استخدام مي‌كند.

تيم ملي اسپانيا

در جولاي سال 2008، دل بوسكه به عنوان جانشين لوئيس آراگونس كه از تيم ملي كنار رفته بود، معرفي شد. اولين بازي تيم ملي كه به تازگي قهرمان اروپا هم شده بود، تحت هدايت او در تاريخ 20 آگوست 2008 در مقابل دانمارك انجام شد. دل‌بوسكه قرادادي دوساله با فدراسيون فوتبال اسپانيا امضاء كرده است.

موفقيت‌ها به عنوان مربي

قهرماني باشگاه‌هاي اسپانيا: 2001، 2003
قهرماني سوپرجام اسپانيا: 2001
قهرماني جام باشگاه‌هاي اروپا: 2000، 2002
قهرماني سوپرجام اروپا: 2002
قهرماني در جام باشگاه‌هاي جهان: 2002

افتخارات شخصي به عنوان مربي

جايزه باشگاه فوتبال يوفا به عنوان مربي سال: 2002
برترين مربي باشگاهي جهان: 2002
منبع: همشهری آنلاين
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط