ثمرات و برکات زیارت اربعین حسینی در زندگی

ثمرات و برکات زیارت اربعین حسینی در زندگی به سبک اسلامی و عملی مهمترین پیغام راهپیمایی در ایام اربعین است که در این مقاله به آن می پردازیم.
دوشنبه، 1 مهر 1398
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: علی بیرانوند
موارد بیشتر برای شما
ثمرات و برکات زیارت اربعین حسینی در زندگی
مقدمه
ثمرات و برکات زیارت اربعین حسینی در زندگی در این سفر معنوی  می تواند سرآغازی  ارزشمند و حماسه ای جاودان برای تحول و تغییر اساسی در زندگی هر انسان باشد.
وارد شدن در میدان مغناطیس عشق و محبت حسینی این کارایی و اثر بخشی را در زندگی دارد که انسان را همسو با کاروان یاران و انصار امام حسین(علیه السلام) نماید.

شرفیاب شدن به مکان مقدس کربلا در ایام اربعین حسینی می تواند زمینه تحول و دگرگونی مادی و معنوی  یعنی سفری برای تغییر و تحول معنوی، و تجلی اتحاد مؤمنین و زمینه ظهور و یاری امام عصر (عج ) برای مشتاقان اهل بیت علیهم السلام باشد.
 

ثمرات و برکات زیارت اربعین حسینی در زندگی

با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی بسیاری از شیعیان و محبان خاندان عصمت و طهارت سعی می کنند که خود را به هر شکل ممکن به بارگاه ملکوتی و نورانی ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) برسانند توفیق بسیار ارزشمندی که منابع روایی آثار و برکات شگفت انگیزی برای آن برشمرده اند:

«مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ الْخَیْرَ قَذَفَ فِی قَلْبِهِ حُبَّ الْحُسَیْنِ ع وَ حُبَّ زِیَارَتِه‏؛[1]
از فضیل بن عثمان صیرفى، از کسى که براى او حدیث گفته، از حضرت ابى عبد اللَّه (علیه السّلام)، حضرت فرمودند:
کسى که خداوند خیر را براى او اراده کرده باشد در قلبش محبّت امام حسین (علیه السّلام) را قرار داده و در دلش محبت زیارت آن جناب را مى ‏اندازد.»

این شوق و اشتیاق می تواند نشأت گرفته از علم و آگاهی باشد و یا از محبت و عشق به خاندان عصمت و طهارت ولی باری به هر جهت شرفیاب شدن به این مکان مقدس می تواند زمینه تحول و دگرگونی مادی و معنوی برای انسان باشد.
 
1-سفری برای تغییر و تحول معنوی در زندگی 
سفر معنوی و ارزشمند اربعین حسینی می تواند سرآغاز تحول و تغییر اساسی در زندگی  هر انسانی باشد، وارد شدن در میدان مغناطیس عشق و محبت حسینی این کارایی و اثر بخشی را در زندگی دارد که انسانی را همسو با کاروان یاران و انصار امام حسین(علیه السلام) نماید.

فقط باید اراده کرد و در مسیر دلدادگی و عشق به اباعبد الله الحسین(ع) صادق بود، صداقت در دلدادگی ایجاب می کند که زندگی خود را به سبک و سیاق زندگی حسینی رنگ آمیز ی کنیم.

و الا کسانی که از این همسفری فقط لاف عاشقی  نصیبشان شده و نمودی در زندگیشان مشاهده نمی شود این چنین مورد نکوهش قرار می گیرند:

«فَقَالَ: یَا جَابِرُ، بَلِّغْ شِیعَتِی عَنِّی السَّلَامَ، وَ أَعْلِمْهُمْ أَنَّهُ لَا قَرَابَةَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَ اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ)، وَ لَا یُتَقَرَّبُ إِلَیْهِ إِلَّا بِالطَّاعَةِ لَهُ. یَا جَابِرُ، مَنْ أَطَاعَ اللَّهَ وَ أَحَبَّنَا فَهُوَ وَلِیُّنَا، وَ مَنْ عَصَى اللَّهَ لَمْ یَنْفَعْهُ حُبُّنَا. [2]

اى جابر! پیروان مرا از طرف من سلام برسان و به آنان اعلام کن که میان ما و خداوند عزّ و جلّ خویشاوندى وجود ندارد، و تقرّب به خدا، جز با اطاعت او به دست نمى‏ آید. اى جابر! هر کس از خدا اطاعت کند و ما را دوست داشته باشد، او دوست ماست، و هر کس نافرمانى خدا کند، دوستى ما او را سودى نبخشد.»

2-تجلی اقتدار و اتحاد مؤمنین  ازثمرات و برکات زیارت اربعین
خدای متعال در آیات فراوانی مسلمانان را به اتحاد و همبستگی دعوت کرده است،[3] از طرفی در منابع روایی نیز محبت و دلدادگی به خاندان عصمت و طهارت زمینه و عامل اتحاد و همبستگی بین مسلمانان معرفی شده است،
در منابع روایی از صدیقه کبری (سلام الله علیها) نقل شده است: «فَجَعَلَ اللهُ...اِطاعَتَنا نِظاماً لِلمِلَّةِ وَ اِمامَتَنا أماناً لِلفِرقَة؛[4]

خدا اطاعت و پیروی از ما اهل بیت را سبب برقراری نظم اجتماعی در امت اسلامی و امامت و رهبری ما را عامل وحدت و در امان ماندن از تفرقه ها قرار داده است.»

حماسه با شکوه اربعین حسینی می تواند ترجمان این فرهنگ وحدت آفرین باشد، در اهمیت و ارزش این وحدت شکوه مند همین بس که اجتماع میلیونی مسلمانان گرد مغناطیس حائر حسینی، همه ی نقشه های شوم ابرقدرت های استکباری را نقش برآب می کند.و لرزه بر اندام آنان می اندازد:

«سَنُلْقی‏ فی‏ قُلُوبِ الَّذینَ کَفَرُوا الرُّعْب‏؛[5] به زودى در دل هاى کسانى که کفر ورزیده‏ اند بیم خواهیم افکند.»

البته باید هوشمندانه در این همایش میلیونی حاضر شد و بهانه ای برای ایجاد تفرقه و اختلاف قومی و مذهبی ایجاد نکرد، باید آداب مهمانی را به خوبی رعایت کرد و از هر گونه رفتار خلاف عرف و اخلاق اجتناب کرد و حرمت میزبانان کاروان حسینی را نگه داشت و قدردان زحمات بی منت آنان بود.

تئودور هرتصل، بنیانگذار صهیونیسم سیاسی، در کتاب دولت یهود، اجتماع بزرگ مسلمانان را در مراسم حج یاد آور می شود و آرزو می کند که ما نیز برای خواسته های مذهبی عمیق مردمان خود، به چنین اجتماعی نیاز داریم.

تا مبلغان ما در چنین اجتماعی به ما و اهداف ما کمک کنند، ولی امروز این توفیق بزرگ به برکت بارگاه نورانی امام حسین(ع) آرزوی هرتصل در حق شیعیان به اجابت رسیده است.

در سال های گذشته معاندان و مزدواران خارجی برای از بین بردن این حماسه ی وحدت آفرین بسیار تلاش کردند، تا نقشه های انگلیسی خود مبنی بر ایجاد نزاع و نفرت میان عراقی ها و ایرانی ها را افزایش دهند.

در ایران با تحریک احساسات مردم و تقطیع سخنان بزرگان، از خیانت زائران عراقی به زنان ایرانی گفتند و در عراق به قصد تحریک مردم آن جا، از خیانت زائران ایرانی به زنان عراقی گفتند،[6] غافل از این که امام حسین(ع) چراغی نیست که با دهان کسی خاموش شود.
 
3-یاری امام مهدی(عَجَّلَ اللَّهُ تَعَالَی فَرَجَهُ) ازثمرات و برکات زیارت اربعین
در منابع روایی نقل شده است: «سَمِعتُ أبا جَعفَرٍ مُحَمَّدَ بنَ عَلِیٍّ الباقِرَ علیه السلام، یَقولُ: القائِمُ‏ مِنّا، مَنصورٌ بِالرُّعبِ، مُؤَیَّدٌ بِالنَّصر؛
به نقل از محمّد بن مسلم ثقفى: شنیدم که امام باقر (علیه السلام) مى‏ فرماید: «قائم ما، با وحشت افتادن [در دل دشمنانش‏] یارى مى‏ شود و با نصرت الهى تأیید می شود.»

با کمی دقت و بصیرت به خوبی متوجه می شویم که حماسه میلیونی اربعین حسینی(ع) در سال های اخیر چنان ترس و اضطرابی در دل دشمنان و مستکبران عالم افکنده است که هیچ قدرت رسانه ای توان انجام آن را ندارد.

این اجتماع میلیونی اگر هوشمندانه در سطح جامعه اسلامی مدیریت شود و فرهنگ اهل بیت(ع) که همان اطاعت از فرامین الهی را به دنبال داشته باشد، زمینه ظهور و یاری امام عصر(عَجَّلَ اللَّهُ تَعَالَی فَرَجَهُ)فراهم خواهد شد:

«وَ لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَی اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَی حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا یحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا یتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَکرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ[7]

اگر شیعیان ما که خداوند توفیق طاعتشان دهد، در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی افتاد، و سعادت دیدار ما زودتر نصیب آنان می گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین و صداقتی از آنان نسبت به ما؛ علّت مخفی شدن ما از آنان چیزی نیست جز آن چه از کردار آنان به ما می رسد و ما توقع انجام این کارها را از آنان نداریم.»

تئودور هرتصل، بنیانگذار صهیونیسم سیاسی، در کتاب دولت یهود، اجتماع بزرگ مسلمانان را در مراسم حج یاد آور می شود و آرزو می کند که ما نیز برای خواسته های مذهبی عمیق مردمان خود، به چنین اجتماعی نیاز داریم، تا مبلغان ما در چنین اجتماعی به ما و اهداف ما کمک کنند،[8]


4- شادی دل اهل بیت(علیهم السلام) ازثمرات زیارت سید الشهداء(ع)
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ ...ٍ وَ لَوْ یَعْلَمُ الزَّائِرُ لِلْحُسَیْنِ ع مَا یَدْخُلُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص مِنَ الْفَرَحِ وَ إِلَى أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ إِلَى فَاطِمَةَ وَ إِلَى الْأَئِمَّةِ ع وَ الشُّهَدَاءِ مِنَّا أَهْلَ الْبَیْتِ وَ مَا یَنْقَلِبُ بِهِ مِنْ دُعَائِهِمْ لَهُ وَ مَا لَهُ فِی ذَلِکَ مِنَ الثَّوَابِ فِی الْعَاجِلِ وَ الْآجِلِ وَ الْمَذْخُورِ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ لَأَحَبَّ أَنْ یَکُونَ مَا ثَمَّ دَارَهُ مَا بَقِیَ وَ إِنَّ زَائِرَهُ لَیَخْرُجُ مِنْ رَحْلِهِ فَمَا یَقَعُ قَدَمُهُ عَلَى شَیْ‏ءٍ إِلَّا دَعَا لَهُ فَإِذَا وَقَعَتِ الشَّمْسُ عَلَیْهِ أَکَلَتْ ذُنُوبَهُ کَمَا تَأْکُلُ النَّارُ الْحَطَبَ وَ مَا تُبْقِی الشَّمْسُ عَلَیْهِ مِنْ ذُنُوبِهِ شَیْئاً فَیَنْصَرِفُ وَ مَا عَلَیْهِ ذَنْبٌ وَ قَدْ رُفِعَ لَهُ مِنَ الدَّرَجَاتِ مَا لَا یَنَالُهُ الْمُتَشَحِّطُ فِی دَمِهِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ یُوَکَّلُ بِهِ مَلَکٌ یَقُومُ مَقَامَهُ وَ یَسْتَغْفِرُ لَهُ حَتَّى یَرْجِعَ إِلَى الزِّیَارَةِ أَوْ یَمْضِیَ ثَلَاثُ سِنِینَ أَوْ یَمُوتَ وَ ذَکَرَ الْحَدِیثَ بِطُولِهِ

 از امام صادق علیه السلام روایت شده: اگر زائر امام حسین علیه السلام می دانست به واسطه این زیارت که چقدر شادی و سرور بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و بر امیرالمؤمنین علیه السلام و بر حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و به شهدا از ما اهل بیت وارد می‌آید.

و اگر می دانست آنچه از دعای ایشان به واسطه زیارتش، هنگامی که برمی گردد و آنچه را که از ثواب در همین دنیا و در آخرت خواهد داشت و آنچه را که برای او پیش خداوند ذخیره شده است.

هر آینه دوست می داشت که آنجا (کربلا) خانه اش می بود و همانا زائر امام حسین علیه السلام از این مسافرتش بر‌می‌گردد و گامش بر روی چیزی نمی آید مگر اینکه برای او دعا می‌کند و هنگامی که خورشید بر او می تابد.

گناهانش را از بین می برد، همان طور که آتش هیزم را از می سوزاند، خورشید چیزی از گناهان او باقی نمی‌گذارند، پس برمی‌گردد در حالی که هیچ گناهی بر او نیست و برای او درجاتی رفیع خواهد شد.

که کسی که در خون خود، در راه خدا غوطه ور است بدان نمی رسد و فرشته ای به جای او موکل خواهد شد و برای او استغفار می کند، تا اینکه دوباره به زیارت برگردد، یا اینکه 3 سال بگذرد یاتا وقتی که بمیرد. (مستدرک الوسائل/ج10/ص343)
 

5- برکت در روزی و طول عمر ازثمرات زیارت سید الشهداء(ع)
عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ مُرُوا شِیعَتَنَا بِزِیَارَةِ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع فَإِنَّ إِتْیَانَهُ یَزِیدُ فِی الرِّزْقِ وَ یَمُدُّ فِی الْعُمُرِ وَ یَدْفَعُ مَدَافِعَ السُّوءِ وَ إِتْیَانَهُ مُفْتَرَضٌ عَلَى کُلِّ مُؤْمِنٍ یُقِرُّ لَهُ بِالْإِمَامَةِ مِنَ اللَّهِ.

- امام باقر علیه السلام فرمودند: شیعیان ما را به زیارت امام حسین علیه السلام امرکنید.
چرا که زیارتش روزی را افزون می‌کند و عمر را طولانی می‌گرداند و بلاها و بدی‌ها را دفع می‌کند و زیارت کردن امام حسین علیه السلام بر هر مومنی که اقرار به امامت او از جانب خدا داشته باشد،واجب است.(تهذیب الاحکام/ج6/ص42)

6- ضمانت امیرالمؤمنین (علیه السلام)ازثمرات زیارت سید الشهداء(ع)
عن أبی عبد الله ع قال إن لله عز و جل ملائکة موکلین بقبر الحسین ع فإذا هم الرجل بزیارته أعطاهم ذنوبه فإذا أخطأ محوها ثم إذا أخطأ ضاعفوا له حسناته فما تزال حسناته تضاعف حتى توجب له الجنة ثم اکتنفوه فقدسوه‏ و ینادون ملائکة السماء أن قدسوا زوار قبر حبیب حبیب الله فإذا اغتسلوا ناداهم محمد ص یا وفد الله أبشروا بمرافقتی فی الجنة ثم ناداهم أمیر المؤمنین علی ع أنا ضامن لحوائجکم و دفع البلاء عنکم فی الدنیا و الآخرة ثم اکتنفوهم عن أیمانهم و عن شمائلهم حتى ینصرفوا إلى أهالیهم

امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا برای خداوند عزوجل ملائکه‌ای موکل نزد قبر امام حسین علیه السلام می باشد، هنگامی که احدی قصد زیارتش را می نماید، گناهانش را به آنها عطا می کند و همین که گام برمی دارد آن گناهان را محو می کند.

پس هنگامی که گام برمی دارد حسناتش را مضاعف می نماید، همچنان حسنات او مضاعف می‌گردد تا اینکه بهشت بر او واجب می شود، سپس او را میان خود دربرمی‌گیرند و او را مقدس می گرداند و ملائکه آسمان ندا می کنند که زوار قبر حبیب و حبیب خداوند را مقدس بدارید.

نگامی که غسل می کنند حضرت محمد (ص) آنرا ندا می‌کند. بشارت باد شما را بر همراهی با من در بهشت پس آنها را امیرالمؤمنین علیه السلام ندا می کند.

من حوائج شما و دفع بلا از شما را در دنیا و آخرت ضامن هستم پس آن ملائکه زائران را از جانب راست ایشان و چپ ایشان، آنها در بر می گیرند تا اینکه به سوی اهل خود برمی‌گردند.( ثواب الاعمال /ص92 )

نتیجه:
اجتماع پر شور و حماسی اربعین باید تجلی اسلام ناب محمدی باشد، به طوری که در آن خیر خواهی، نوع دوستی، همدلی و وحدت، ایثار و گذشت و همیاری، رسانه ای شود.

امروز این توفیق بزرگ به برکت بارگاه نورانی امام حسین(ع) آرزوی هرتصل یهودی در حق شیعیان به اجابت رسیده است، از این رو نباید با کج سلیقگی و بی بصیرتی جامعه اسلامی را با سوء عملکرد خود از برکات ارزشمند اربعین محروم کنیم.
 
 پی نوشت ها:
[1]. کامل الزیارات، ص142، ح3.
[2]. بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏68، ص179، ح28.
[3]. سوره مبارکه آل عمران، آیه103. «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا؛و همگى به ریسمان خدا [قرآن و اسلام، و هر گونه وسیله وحدت‏]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید» .
[4]. الاحتجاج علی اهل اللجاج (طبرسی)ج1 ، ص99.
[5]. سوره مبارکه آل عمران، آیه 151.
[6]. ر.ک: روزنامه الشرق الوسط، 20نوامبر 2016.
[7]. احتجاج، ج2، ص499؛ بحارالأنوار، ج53، ص177، ح8 .
[8]. دولت یهود، ص128.

منبع:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/08/17/1568228
این مقاله در تاریخ1401/6/20 به روز رسانی شده است.


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط
موارد بیشتر برای شما
حکمت | نفس اژدرهاست او کی مرده است؟ / استاد توکلی
music_note
حکمت | نفس اژدرهاست او کی مرده است؟ / استاد توکلی
هدف از نظارت ارتقای کارآمدی دولت است
play_arrow
هدف از نظارت ارتقای کارآمدی دولت است
مجلس می‌تواند هم در برطرف کردن و هم در خنثی کردن تحریم‌ها نقش آفرین باشد
play_arrow
مجلس می‌تواند هم در برطرف کردن و هم در خنثی کردن تحریم‌ها نقش آفرین باشد
مسئله غزه همچنان مسئله اول دنیای اسلام است
play_arrow
مسئله غزه همچنان مسئله اول دنیای اسلام است
اشاره رهبر انقلاب همراه با مزاح به حضور رئیس جمهور منتخب در دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
اشاره رهبر انقلاب همراه با مزاح به حضور رئیس جمهور منتخب در دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
یک نمونه خوب از حضور مجلس قانون اقدام راهبردی است
play_arrow
یک نمونه خوب از حضور مجلس قانون اقدام راهبردی است
توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس جمهور منتخب و مجلس درباره انتخاب اعضای دولت جدید
play_arrow
توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس جمهور منتخب و مجلس درباره انتخاب اعضای دولت جدید
تلاوت قرآن کریم در ابتدای دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
تلاوت قرآن کریم در ابتدای دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دوازدهم
باید امنیت روانی مردم حفظ شود
play_arrow
باید امنیت روانی مردم حفظ شود
در مسائل مهم صدای واحد از کشور شنیده شود
play_arrow
در مسائل مهم صدای واحد از کشور شنیده شود
تعامل سازنده مجلس با دولت جدید
play_arrow
تعامل سازنده مجلس با دولت جدید
مجلس صرفاً یک نهاد پرسشگر نیست بلکه یک نهاد پاسخگو هم هست
play_arrow
مجلس صرفاً یک نهاد پرسشگر نیست بلکه یک نهاد پاسخگو هم هست
ورود رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی و آغاز دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
ورود رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی و آغاز دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
شرح واژه هایی از زیارت نامه حضرت زینب سلام الله علیها
شرح واژه هایی از زیارت نامه حضرت زینب سلام الله علیها
نحوه خواندن نماز روز شنبه
نحوه خواندن نماز روز شنبه