بعد از غذا ميوه بخوريم يا نه؟

اما بنده به اين موضوع اعتقادي ندارم. هيچ دليل علمي و منطقي هم در کتب تغذيه پيدا نمي‌شود که به يک فرد سالم توصيه کند بعد از غذا ميوه نخورد. با توجه به اين مساله و روند رو به رشد اضافه وزن و چاقي در جامعه ما و عادت بسياري از ما که بعد از غذا (به ويژه در مهماني‌ها) دسرهاي چرب و شيرين مي‌خوريم، اگر به جاي اين نوع از
چهارشنبه، 11 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بعد از غذا ميوه بخوريم يا نه؟

بعد از غذا ميوه بخوريم يا نه؟
بعد از غذا ميوه بخوريم يا نه؟


 

نويسنده:دکتر دکتر محمدرضا وفا*
 
برخي از همکاران متخصص به مراجعان خود توصيه مي‌کنند که بعد از غذا ميوه نخورند.
اما بنده به اين موضوع اعتقادي ندارم. هيچ دليل علمي و منطقي هم در کتب تغذيه پيدا نمي‌شود که به يک فرد سالم توصيه کند بعد از غذا ميوه نخورد. با توجه به اين مساله و روند رو به رشد اضافه وزن و چاقي در جامعه ما و عادت بسياري از ما که بعد از غذا (به ويژه در مهماني‌ها) دسرهاي چرب و شيرين مي‌خوريم، اگر به جاي اين نوع از دسرها سراغ ميوه‌ها برويم، نه تنها بد نيست؛ بلکه عالي است.
داستان ميوه و فيبرها مساله کاملا مشخصي است. فرد سالمي که هيچ مشکل گوارشي ندارد و در حد متعادل ميوه مصرف مي‌کند، نه تنها خوردن ميوه بعد از غذا براي هضم غذاي او مشکلي پيش نمي‌آورد بلکه براي دستگاه گوارش او نيز مفيد بوده و اين مي‌تواند از بروز بسياري از ناراحتي‌ها مثل يبوست که در درازمدت مهم‌ترين ريسک‌فاکتور ابتلا به سرطان روده بزرگ است، جلوگيري کند.

بعد از غذا ميوه بخوريم يا نه؟

طبق آمار انستيتو کانسر بيمارستان امام خميني و مرکز ثبت سرطان‌هاي کشور، سرطان‌هاي کولورکتال (روده‌اي‌ـ‌مقعدي) در کشور ما سومين سرطان‌هاي شايع‌اند. مهم‌ترين دليل بروز آنها را هم نه تنها در کشور ما بلکه در بسياري از کشورها، به مصرف کم ميوه و سبزي نسبت مي‌دهند. براساس آمار انستيتو تحقيق تغذيه و صنايع غذايي کشور، سرانه مصرف ميوه و سبزي در کشور ما بسيار پايين‌تر از توصيه‌هاي جهاني است، بنابراين به تمام کساني که مشکلي ندارند، توصيه مي‌کنم در هر شرايطي و هر موقع از روز که دلشان مي‌خواهد، ميوه و سبزي ميل کنند. اما کسي که به مشکل گوارشي مبتلاست (مثلا به التهاب دستگاه گوارش، زخم معده يا زخم اثني‌عشر دچار است) اساسا بايد رژيم غذايي کم فيبر داشته باشد. بنابراين به اين دسته از افراد توصيه مي‌کنم بسيار مراقب باشند چون فيبرها حرکت دستگاه گوارش را بيشتر کرده و سبب تشديد التهاب و آسيب‌هايي مي‌شوند که قبلا در دستگاه گوارش وجود داشته است؛ براي مثال، زخم‌ها مي‌توانند سبب خون‌ريزي شوند و مشکل پررنگ‌تر شود. از سوي ديگر، به بيماران يا سالمنداني که مشکل سوء‌تغذيه دارند و مشکل اصلي‌شان کمبود ريزمغذي، ويتامين و املاح است، پيشنهاد مي‌شود به دليل سوءتغذيه و کمبود وزن بعد از غذا، ميوه نخورند؛ چون ميوه‌ها و سبزي‌ها، حرکات دستگاه گوارش را تسريع کرده و مقدار جذب غذا را کمتر مي‌کنند و احتمال اينکه مواد مغذي به بدن اين دسته از افراد برسد، پايين‌تر خواهد آمد. در كل، اين گروه از افراد سالم جدا هستند. در كساني كه سالم‌اند، حتي مي‌شود گفت که مصرف ميوه بعد از غذا به دليل داشتن ويتامين c جذب آهن را هم بالا مي‌برد و مي‌تواند از اين جهت هم براي‌شان بسيار مفيد باشد.

پي نوشت ها :
 

* متخصص تغذيه و رژيم درماني

منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط