0
ویژه نامه ها

puzzle Quest 2

چند سالی است که بازی های پازل گونه از محبوبیت فراوانی برخوردار شده اند و حتی کسانی که تاکنون به بازی های کامپیوتری توجهی نداشته اند، از آنجا این گونه بازی ها لذت می برند. یکی از نمونه های نخستین این سبک و در اصل
puzzle Quest 2
 puzzle Quest 2

نویسنده: محمد طالبیان 
چند سالی است که بازی های پازل گونه از محبوبیت فراوانی برخوردار شده اند و حتی کسانی که تاکنون به بازی های کامپیوتری توجهی نداشته اند، از آنجا این گونه بازی ها لذت می برند. یکی از نمونه های نخستین این سبک و در اصل عنوانی که این سبک را به حالت کنونی خود رساند، Bejweled بود که در سال 2001 عده زیادی از بازیبازها را با سنگ های رنگارنگ و نحوه چیدمان آن ها آشنا کرد پس از موفقیت Bejweled بازی ای با نام puzzle Quest 2 عرضه شد که از مکانیسم کلی Bejweled در کنار یک حالت نقش آفرینی ساده بهره می برد و توانست طیف دیگری از بازیبازها را به خود جلب کند. اکنون پس از یک سال از عرضه PQ: Galactrix ادامه رسمی این بازی تحت عنوان PQ2 عرضه شده و موارد جدیدی را به بازی افزوده که عاملی برای تکرار فرصت های لذت بخش گذشته است، مکانیسم های گیم پلی PQ2 درست مانند نسخه پیشین است و تلاش دارد المان های نقش آفرینی و مراحل پازل گونه را با یکدیگر ترکیب کند؛ اما برخلاف عنوان اصلی که در زمینه نقش آفرینی تا حدی موفق عمل کرده بود، در PQ2 این بخش از بازی زیر سایه پازل ها قرار گرفته است و تنها به ارتقای درجه و اضافه کردن یکی از قابلیت های شخصیت های بازی خلاصه می شود. در ابتدای بازی بخشی برای طراحی شخصیت از میان 4 کلاس وجود دارد؛ اما در ادامه و با ارتقا پیدا کردن شخصیت اصلی تفاوت های میان کلاس ها نیز تا حدودی کم رنگ شده و بازیباز تنها مجبور به استفاده از حمله های مستقیم می شود اما در بخش پازل ها المان های متعددی به بازی افزوده شده اند و بازیباز می تواند با استفاده از آن ها فعالیت های مختلفی را انجام دهد. از جمله این المان ها می توان به قابلیت استفاده از اسلحه های مختلف و حمل تجهیزات جانبی اشاره کرد که شامل سپرها و داروهای بازگرداننده سلامتی (نقش به سزایی به ویژه برای کلاس های تهاجمی ایفا می کند) می شود. در کنار این موضوع در همان اولین تجربه PQ2 بازیباز با مکانیسمی کاملاً کلیشه ای در بخش قرار دادن سنگ های رنگارنگ روبرو می شود که البته گاهی به خاطر وجود باگ های مختلف هم چون تکرار چندین باره نوبت دشمنان، آزار دهنده می شود. نکته جالب در مبارزه ها مربوط به زمانی است که بازیباز در نبردهای اختیاری از دشمن شکست می خورد. در این زمان نه تنها از میزان تجربه یا دیگر پارامترهای بازیباز کاسته نمی شود؛ بلکه به خاطر حمله هایی که در طول مبارزه به دشمن کرده اند، مقداری تجربه نیز کسب می کنید که در ادامه تبدیل به راه مناسبی برای به دست آوردن مقدار زیادی تجربه در مدتی کوتاه می شود.
puzzle Quest 2
بازی مانند نسخه پیش از گرافیک قابل قبولی دارد اما متاسفانه نگارش DS این عنوان از هیچ گونه صداگذاری شخصیتی بهره نمی برد. در هر صورت با وجود تغییرهای مثبت از جمله حذف حالت World Map و نزدیک شدن دوربین بازی به محیط و البته المان های منفی در زمینه دریافت ماموریت ها و دیگر بخش ها، PQ2 عنوانی است که تجربه آن به شفیتگان این سبک توصیه می شود و می تواند این افراد را ساعت ها مشغول خود کند.
منبع: بازی رایانه (ش38)

 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.