سه‌شنبه، 25 فروردين 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

يکي از وظايف زن، شوهرداري است.توضيح دهيد؟


پاسخ :
شوهردارى يعنى مواظبت و نگهدارى شوهر.شوهردارى كار سهل ‏و آسانى نيست كه از هر زني ساخته باشد، بلكه كاردانى و ذوق و سليقه و زيركى مخصوص لازم دارد، زني كه بخواهد شوهردارى كند بايد دل او را بدست آورد ، اسباب رضايت‏ خاطرش را فراهم سازد. مواظب ‏اخلاق و رفتارش باشد، به كارهاى نيك تشو يقش كند، از كارهاى بد نگهداريش كند، مواظب بهداشت و حفظ الصحه و تغذيه او باشد. سعى كند او را به صورت يك شوهر آبرومند و محبوب و مهربان در آورد تا براى خانواده‏ اش بهترين سرپرست و براى فرزندانش بهترين پدر و مربى باشد.خداوند حكيم قدرت فوق العاده‏اى به زن عطا فرموده است ، سعادت و خوشبختى خانواده در دست اوست، بدبختى خانواده نيزدر دست اوست.
زن مي تواند خانه را به صورت بهشت ‏برين در آورد، و مي تواند به‏ صورت جهنم سوزانى تبديلش سازد، مي تواند شوهرش را به اوج ترقى‏ برساند و مي تواند به خاك سياهش بنشاند. زن اگر به فن شوهردارى آشناباشد و وظائفى را كه خدا برايش مقرر فرموده انجام دهد مي تواند از يك‏مرد عادى ‏يك شوهر لايق و آبرومند بسازد.
اسمايلز مي گويد:اگر زن با تقوى و خوش خلق و كدبانويى در خانه‏ محقر و فقيرى باشد آن خانه را محل آسايش و فضيلت و خوشبختى‏ مي سازد. بالزاك مي گويد: خانه بى‏زن عفيف، قبرستان است. شوهردارى به قدرى در نظر اسلام اهميت داشته كه آنرا در رديف ‏جهاد در راه خدا قرار داده، حضرت على (ع) مي فرمايد: جهاد زن به اين ‏است كه خوب شوهردارى كند. (1) با توجه به اينكه جهاد در راه خدا براى ‏ترقى و عظمت اسلام و دفاع از كشورهاى اسلامى و اجراى عدالت ‏اجتماعى بزرگترين عبادت است ارزش شوهردارى معلوم مي شود.رسول خدا (ص) فرمود:هر زني كه بميرد در حاليكه شوهرش از او ‏راضى باشد داخل بهشت مي شود. (2)

پی نوشتها:
1-بحار الانوار ج 103 ص 252.
2-محجة البيضاء ج 2 ص 70.
منبع:سايت انوار طاها


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.