تقلب در انتخابات ایران

آیا در انتخابات ایران تقلب صورت می گیرد؟
جمعه، 28 خرداد 1400
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

تقلب در انتخابات ایران

پرسش :

آیا در انتخابات ایران تقلب صورت می گیرد؟


پاسخ :
تقلب انتخاباتی دخالت غیرقانونی در فرایند یک انتخابات است. فعالیت های متقلبانه نتیجه نهایی شمار آراء را تحت تأثیر قرار می دهند تا یک نتیجه انتخاباتی دلخواه حاصل شود. این کار ممکن است با افزایش میزان آرای نامزد دلخواه یا با کاهش آرای نامزد رقیب یا با هر دوی آنها صورت پذیرد.
 
تعریف قانونی تقلب انتخاباتی در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است و ممکن است عملی که در یک کشور تقلب محسوب می شود در کشور دیگر اینچنین نباشد. بسیاری از انواع تقلب انتخاباتی در قانون انتخابات احصاء شده اند و برخی دیگر در تعارض با قوانین کلی هستند؛ مانند سوء قصد، مزاحمت یا تهمت.
 
تقلب انتخاباتی در هر مرحله ای ممکن است رخ دهد، اما بیشتر در طول تبلیغات انتخاباتی و شمارش آراء اتفاق می افتد. جلوگیری از رأی دادن آزادانه (یا به طور کلی رأی دادن) افراد و تغییر نتایج دو شکل اصلی تقلب انتخاباتی است.
 
همچنین از دیگر روشهای تقلب در انتخابات جابجایی صندوق های پلمب شده با صندوق های مشابه از پیش آماده شده با رایهای متفاوت و به نفع یک نامزد خاص می باشد.عدم خواندن رای های یک کاندیدا یا مخدوش اعلام کردن یک رای یا ابطال یک صندوق که اکثریت آرای آن به نفع یک نامزد خاص می باشد از دیگر روش های تقلب در انتخابات می باشد.
 
از آن جا که نظارت شورای نگهبان می تواند مطمئن ترین طریق کنترل و نظارت بر اجرای قوانین و رسیدن به نتایج واقعی انتخابات باشد، قانون گذار اساسی در اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده وی قرار داده است. این نظارت استصوابی، عام و در تمام مراحل و امور مربوط به انتخابات جاری بوده و هدف نهایی آن حفظ و صیانت از آرای مردمی می باشد.

منبع: شبکه روشنگران فرهنگی


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
پرسش و پاسخ مرتبط