شنبه، 22 بهمن 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

اعجاز قرآن از نظر عدم تضاد و اختلاف به چه صورت است؟


پاسخ :
يكي ديگر از نشانه هاي معجزه بودن قرآن مجيد و اينكه از سوي خداوند نازل شده، اين است كه در سراسر آن تضاد و اختلافي ديده نمي شود در حالي كه شرايط نزول قرآن و آورنده آن چنان است كه اگر از سوي خدا نبود حتماً اختلاف و تضاد بلكه اختلافات و تضادهاي فراواني در آن به چشم مي خورد.
قرآن در آيه 82 سوره نساء به اين حقيقت اشاره كرده ، مي گويد:
«اَفَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرآنَ وَلَوْ كانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللهِ لَوَجَدُوا فيه اخْتِلافاً كثيراً»
[آيا درباره قرآن نمي انديشيد كه اگر از سوي غير خدا بود اختلافات فراواني در آن مي يافتند.] تمام موجودات مادي و از جمله انسان كه از جهتي جنبه مادي دارد دائماً در تغييرند و تغييرات خود را به موجودات پيرامون خود منتقل مي سازند. تأثير گذاشتن و تأثيرپذيري جزء طبيعت انسان و هر موجود مادي ديگر است و به همين دليل آراء، و افكار انسان با گذشت زمان دگرگون مي شود، مخصوصاً افزايش تجربيات و بالارفتن سطح مهارت انسان در مسائل مختلف به اين دگرگوني كمك مي كند و همينها سبب مي شود كه اگر خاطرات ساليان متمادي از زندگي يك نفر را جمع آوري كنند حتماً تغيير و تضاد و ناهماهنگي در آن وجود دارد.
تنها خداوند قادر متعال است كه از هر دگرگوني و تأثير و تأثيرپذيري بر كنار مي باشد و هرگز در سخنانش تضادي وجود ندارد و اين يكي از طرق شناخت كلام حق از كلام غير اوست.
eporsesh.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما