جمعه، 26 اسفند 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

آيا عالمان دين كه خود را مدافع آزادي مي‎دانند مي‎توانند به نام دين، مانع آزادي شوند؟


پاسخ :
خداي تعالي در قرآن مجيد فرمان داده است كه عدّه‎اي براي كسب معارف الهي و تفقه در دين اقدام نمايند و سپس در جامعه به بيان و تعليم اصول و احكام دين بپردازند و با يادآوري معاد، مردم را از عاقبت كارهاي ناشايست بيم دهند. افرادي كه در راستاي اين فرمان الهي به تلاش علمي و عملي پرداخته و خود را براي انجام اين رسالت الهي آماده كرده‎اند، عالم ديني ناميده مي‎شوند.
خداوند از عالمان دين پيمان گرفته است كه در برابر ستم ظالمان و پايمال شدن حقّ مظلوم سكوت نكنند. وظيفه‎ي آنها دفاع و حفاظت از مرزهاي عقيده و ايمان مردم است. آنها به فرمان خداوند، اين مسؤوليّت را پذيرفته‏اند و در انجام وظيفه‎ي خويش نيز جز رضا و خشنودي او را طلب نمي‎كنند و هر سختي را در اين راه بر خود هموار مي‎نمايند.
عالمان دين، مدافعان حقيقي آزادي‎اند كه با سعي در تربيت و تزكيه‎ي خود و ديگران، به دنبال آزاد سازي انسان‎ها از بردگي هوي و هوس و بندگي غير خدا هستند، تا همه بتوانند به قلّه‎ي كمال خويش اوج بگيرند. آنها كه در سخت‎ترين شرايط و با فداكاري و جان‎فشاني به تبيين حقايق پرداخته‎اند، بهتر از هر كسي به نقش آزادي در بيان حقيقت و هر آنچه كه براي صلاح و كمال آدميان لازم است واقف‌اند، آنها براي انجام وظيفه‎ي خود از همه‎ي كساني كه طالب حقيقت‎اند دعوت مي‎كنند كه آزادانه و در حضورشان هر مشكل و شبهه‎اي كه دارند ابراز كنند تا با فكر و دل اقناع شده، به راه حق بگروند.
آن آزادي‎اي كه انسان را اسير هوي و هوس مي‎نمايد و به او اجازه مي‎دهد كه خود را به ذلّت بندگي غير خدا گرفتار كند و يا در راستاي اشاعه‎ي فحشا و دامن زدن به خواسته‎هاي حيواني باشد و يا جاهلانه و مغرضانه شبهاتي را مطرح كند كه مردم از دين، يعني تنها راه سعادت خود دست بردارند، در واقع آزادي نيست؛ بلكه دام شيطان است و موجب اسارت آدمي است و طبعاً عالمان دين، مخالف چنين آزادي‎اي هستند.
آري! دشمنان اسلام تشخيص داده‏اند كه پيش‌بردِ اهدافشان، تنها با ايجاد شك و شبهه در باورهاي حقّ مردم ميسّر است؛ لذا با تحريك عدّه‏اي عالم نما و حمايت از افراد مغرض، به نام عالم ديني و يا در لباس عالم ديني، در صددند فضايي ايجاد كنند كه شرايط عملي و زمينه‎ي نظري براي شكست نظام اسلامي فراهم شود. اين افراد به اسم مدافع آزادي، جوّي را حاكم مي‎كنند كه بيان مسلّمات اسلام را دچار مشكل مي‎كند و در نهايت قصد دارند فرصت تبيين و دفع شبهات و فتنه‎ها را از عالمان واقعي اسلام بگيرند.
در نتيجه اگر عدّه‏اي به نام دين، به‎گونه‎اي عمل كنند كه زمينه براي اسارت بيروني و دروني انسان فراهم گردد و يا براي رسيدن به منافع مادّي فردي يا گروهي خود، محدوديّت‎هايي را براي مردم اعمال كنند، مخالف اسلام و تعاليم متعالي آن مي‎باشند.
جوانان عزيز بايد مراقب باشند تا در دامي كه به اسم آزادي، براي شكار آزادي حقيقي آنها گسترده شده است نيفتند. ما به عنوان يك مسلمان وظيفه داريم با تقويت آگاهي و شناخت صحيح از اسلام و آموزه‎هاي اصولي و احكام فردي و اجتماعي آن، مانع تحقّق اهداف شوم دشمنان اسلام شويم و در مقابل اين فتنه‎انگيزي‎ها و اعمال پست‌ شيطاني، با برخورد اصولي و صحيح، به دفاع و حمايت از اسلام و نظام اسلامي بپردازيم.
منبع: دين و آزادي، آیت الله محمد تقي مصباح يزدي، نشر مركز مطالعات و پژوهشهاي فرهنگي حوزه‌ علمیه (1381).


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.