سه‌شنبه، 15 فروردين 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

سقط جنين چگونه بر من تأثير خواهد گذاشت؟


پاسخ :
احساس گناه وعصبانيت:
پس از سقط جنين ممکن است احساس گناه کنيد و عصبي شويد، هر چند بعيد به نظرمي رسد که شما يا همسرتان مسئول چنين اتفاقي بوده باشيد. اين احساسات کاملاً قابل درک هستند. از مراقبان حرفه اي و متخصص خود بخواهيد که دقيقاً براي شما توضيح بدهند که چه اتفاقي افتاده است و به سؤالات شما پاسخ بدهند.
داغدار شدن:
چه سقط جنين شما در اوايل دوران بارداري اتفاق افتاده باشد و چه در اواخر آن و به ويژه هنگامي که حتي تکان هاي جنينتان را هم احساس مي کرديد، ممکن است تا قبل از اين اتفاق جنينتان را به عنوان يک انسان کامل تصور مي کرديد و بخواهيد که به خاطر از دست دادن او داغدار شويد.
غصّه دار شدن بسيار حايز اهميت است، به ويژه هنگامي که چيزي را از دست داده باشيد که بسيار به آن علاقه مند بوديد و ممکن است مدتي طول بکشد تا بتوانيد آن را فراموش کنيد.
التيام يافتن:
اگر در همان اوايل دوران بارداري جنينتان را از دست بدهيد، شانس ديدن و در آغوش گرفتن نوزاد را از دست خواهيد داد. اما اين مسئله بدين معنا نيست که نتوانيد تصور کنيد در اين زمان چه اتفاقي افتاده و بعداً چه اتفاقي خواهد افتاد. اينکه کسي يا گروهي از شما حمايت کنند بسيار مفيد است، معمولاً اين افراد کساني هستند که خودشان هم سقط جنين را تجربه کرده اند. آن ها مي توانند به شما کمک کنند تا با اين شرايط کنار بياييد.
آينده:
‏ممکن است بخواهيد پزشک خانوادگي تان يا پزشک متخصص را ببينيد تا بفهميد که چرا چنين اتفاقي افتاده است و درباره بارداري بعدي تان با او به بحث و بررسي بپردازيد. اما به خاطر داشته باشيد که اغلب توضيحي وجود ندارد و رنج آور به نظر مي رسد. نخستين سقط جنين معمولاً شايع است و به هر دليلي دوران بارداري با موفقيت به اتمام نخواهد رسيد. هنگامي که هم شما و هم همسرتان آمادگي داشته باشيد، احتمالاً زمان آن فرا رسيده تا بار ديگر دوباره آن را امتحان کنيد، اما بهتر است منتظر بمانيد و صبر کنيد تا اينکه از لحاظ ذهني و جسمي هم آمادگي پيدا کنيد. به خاطر داشته باشيد که اکثر زناني که يک بار يا بيش از يک بار سقط جنين داشته اند براي داشتن نوزادي سالم به باردار شدن ادامه مي دهند.
‏ منبع: بارداری و زایمان سالم، مولفان: دکتر کریستف لیز و دکتر کارینا رینولدز و گرین مک کارتان، مترجم: ملیحه وفایی، انتشارات کتاب سعدی، چاپ سوم(1390).


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما