يکشنبه، 8 مرداد 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

در قرآن در کنار مسلمان ، یهود ، نصاری و مجوس آورده شده (مجوس یعنی زرتشتیان) پس آیا زرتشت نیز پیام آور بوده یا تنها عبد صالح به شمار می رفته؟وضعیت ذوالکفل و ذوالقرنین چگونه است؟ اگر ذوالقرنین همان کورش هخامنشی باشد که قطعا همینطور است آیا او نیز پیامبر بود


پاسخ :
به نظر می رسد که حضرت زرتشت، پیامبر الهی بوده است و قرآن نیز دین زرتشت را جزء ادیان الهی نام می برد (حج، آیه 17). پس اصل دین زرتشت، دین الهی است و تعالیم آن، تعالیم الهی است که توسط پیامبر الهی به امت پارس فرو فرستاده شده است، اما همانند ادیان پیشین - چون دین یهود و مسیحیت - تحریف شده است.
علامه طباطبائی در تفسیر المیزان ذیل همین آیه می فرمایند :تاریخ حیات زرتشت و زمان ظهور او بسیار مبهم است به طوری که می توان گفت به طور کلی منقطع است این قوم کتاب مقدس خود را در داستان استیلای اسکندر بر ایران به کلی از دست دادند و حتی یک نسخه از آن نماند تا آنکه در زمان ملوک ساسانی مجدداً به رشتة تحریر در آمد و به همین جهت ممکن نیست بر واقعیت مذهب ایشان وقوف یافت.
درتفسیر نمونه ذیل همین آیه آمده است که در بعضی از روایات می خوانیم مشرکان مکه از پیامبر (ص)تقاضا کردند از آنها جزیه بگیرد و اجازة بت پرستی به آنها بدهد پیامبر فرمود من جز از اهل کتاب جزیه نمی گیرم آنها در پاسخ نوشتند تو چگونه چنین چیزی می گوئی در حالی که از مجوس منطقة" هجر" جزیه گرفته ای.پیامبر فرمود "انّ المجوس کان لهم نبی فقتلوه و کتابٌ فاحرقوه" مجوس پیامبری داشتند و کتاب آسمانی ، پیامبرشان را به قتل رساندند و کتاب او را آتش زدند (تفسیر نمونه ذیل آیة 17 سوةحج)
براى آگاهى بیشتر در این زمینه ر.ک:
1- زرتشت،جلال الدین آشتیانى.
2- چهره زرتشت در تاریخ،داود الهامى.
3- پارسیان اهل کتابند،مترجم مازندى.
اما دربارة ذوالقرنین در تفسیر نمونه ذیل این آیات آمده است که "چیزی که صریحاً دلالت دلالت کند او پیامبر بوده استفاده نمی شود هر چند تعبیراتی در قرآن هست که اشعار به این معنا دارد...از بسیاری از روایات اسلامی که از پیامبر (ص) و ائمة اهل بیت (ع) نقل شده نیز می خوانیم او پیامبر نبود بلکه بندة صالحی بود.(تفسیر نمونه ج12ص545 ذیل آیة89 سورة کهف) از روایاتی هم که علامة طباطبائی ذیل همین آیه در تفسیر المیزان آورده اند همین مطلب استفاده می شود.
در مورد ذو الکفل آنچه از تفاسیر استفاده می شود و مشهور است اینکه از پیامبران بوده و ذکر نام او در ردیف پیامبران در سورة انبیاء آیة 85 بعد از نام اسماعیل وادریس گواه بر این معنا است.
www.morsalat.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.