ارتباط زن و شوهر

عشق و دوست داشتن در زندگی مشترک اهمیت دارد، ولی چیزی که از این مسئله مهتر است مهارت برقراری ارتباط مناسب است که توجه بیشتری می­طلبد و همسران باید این مهارت را بیاموزند.
جمعه، 13 بهمن 1396
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
ارتباط زن و شوهر
همسران به دو صورت متفاوت می­ اندیشند و اطلاعات را تعبیر و تفسیر می­ کنند.
 
عشق و دوست داشتن در زندگی مشترک اهمیت دارد، ولی چیزی که از این مسئله مهتر است مهارت برقراری ارتباط مناسب است که توجه بیشتری می­طلبد و همسران باید این مهارت را بیاموزند.

تعداد کلمات 875 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه 

 

ارتباز بین زن و شوهر

پیش بینی اختلاف نظر

نکته اول این است که توجه کنید اصل وجود تفاوت، اختلاف­ نظر و بحث بین زن و شوهر طبیعی است؛ زیرا به­هرحال آنها از دو جنس مختلفند و از نظر احساس، عواطف و ویژگی­های دیگر با هم تفاوت­هایی دارند. پس باید از ابتدای زندگی مشترک این پیش­بینی را داشته باشیم که در جریان زندگی مسائلی پیش می­آید که نظر ما یکی نخواهد بود و دچار تنش­هایی خواهیم شد که با صبر و گذشت می­توانیم از آنها عبور کنیم.
در برخی از نشست­ها، وقتی همسران متوجه می­شوند که وجود اختلاف نظر میان آنها طبیعی است و تا چه حد، زوج­های دیگر نیز با چنین مسائلی روبه­رو هستند، دچار شگفتی شده و تا اندازه­ای آسوده خاطر می­شوند.


ارتباط مهمتر از محبت

بسیاری از زوج­ها، به اشتباه تصور می­کنند که چون نمی­توانند به شکلی محبت­آمیز و موفق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، پس آنها به اندازه کافی یکدیگر را دوست ندارند. شکی نیست که عشق و دوست داشتن، نقش مهمی در زندگی ایفا می­کند. اما از این موضوع مهم­تر، مهارت برقراری ارتباط با همسر است که توجه بیشتری را می­طلبد. بدین معنا که میبایست همسران جوان این مهارت را یاد بگیرند و با تمرین بهبود بخشند.
 

توجه به متفاوت بودن

نخستین قدم برای آموختن مهارت برقراری ارتباط با همسر، این است که همسران توجه داشته باشند که زن و مرد به دو صورت متفاوت می­اندیشند و اطلاعات را تعبیر و تفسیر می­کنند. زنان، افکار و اندیشه­های خود را با صدایی بلند و آزادانه بر زبان جاری می­سازند و همین کار، موجب افزایش سطح بینش آنها می­شود. این روند کاملاً طبیعی است و گاهی هم بسیار ضروری به نظر می­آید.
اما مرد به روشی بسیار متفاوت اطلاعات و حقایق را پردازش و تفسیر می­کند. آنها پیش از آنکه صحبت کنند یا پاسخ دهند، ابتدا سکوت کرده، می­اندیشند یا درباره آنچه شنیده یا تجربه کرده­اند، به تفکر می­پردازند. آنها در باطن خویش و در سکوت، به درست­ترین و مفیدترین پاسخ دست می­یابند. زن باید به این نکته پی ببرد که وقتی مرد ساکت است، در واقع می­گوید: «هنوز در مورد آن چیزی نمی­دانم، اما دارم درباره آن فکر می­کنم».

بیشتر بخوانید : 
تفاوت درک شخصیت زن و مرد(1)
تفاوت درک شخصیت زن و مرد(2)
شناخت تفاوتهای زنان و مردان

برداشت نادرست

آنچه زن از سکوت مرد دریافت می­کند، این است: «من به تو جواب نمی­دهم؛ چون حواسم به تو نیست و به آنچه می­گویی توجه نمی­کنم. آنچه گفتی مهم نیست و به همین دلیل، به آن پاسخ نمی­دهم».
رو بر رَهش نهادم و بر من گذر نکرد      صد لطف، چَشم داشتم و یک نظر نکردہ(1)
زن از سکوت مرد برداشت درستی نمی­کند. او با توجه به احساسی که در آن روز دارد، بدترین حالت را برای خود تصور می­کند و در دل می­گوید شوهرم از من متنفر است، به همین دلیل، به من توجه نمی­کند. این برداشت اشتباه زن، ممکن است ترس عمیقی در او ایجاد کند؛ به این معنا که نگرانم از اینکه او مرا طرد کند و هرگز به من علاقه­ای پیدا نکند و لیاقت ابراز محبت او را نداشته باشم. بیشتر اوقات مرد به ناگاه از گفت­وگو خودداری کرده، سکوت اختیار می­کند. ابتدا زن فکر می­کند که شاید همسرش صدای او را نمی­شنود و به همین دلیل، پاسخ او را نمی­دهد.

سکوت زن

وقتی مرد سکوت می کند، برای زن بسیار آسان است که بدترین حالت را پیش خود تصور کند؛ زیرا زن در دو صورت سکوت می­کند: یا آنچه م ی­خواهد بگوید، رنج­آور و ناراحت کننده است و یا زمانی است که او دیگر نمی­خواهد با کسی صحبت کند؛ زیرا نمی ­تواند به طرف مقابل اعتماد داشته باشد و یا نمی­خواهد مسائلش را با او در میان گذارد. پس جای هیچ شگفتی نیست که وقتی مرد ناگهان ساکت و خاموش می­شود، زن احساس ناامنی می ­کند.
 

گلدان تنهایی مرد

زنان اگر بخواهند روابط زناشویی رضایت­بخشی را در زندگی خود تجربه کنند، باید نکته­های بسیاری را درباره مردان بدانند. باید بیاموزند که وقتی مرد ناراحت و زیر فشار روحی است، ناخودآگاه سکوت اختیار می­کند، حرفی نمی­زند و به درون گلدان تنهایی خویش می­رود تا راه حلی پیدا کند. زن باید بداند که هیچ کس مُجاز نیست در چنین مواقعی، به حریم ذهن مرد پا گذارد. حتی بهترین دوستان مرد نیز اجازه چنین کاری را ندارند. زن نباید نگران باشد و تصور کند که به­ حتم کار ناپسند و ناشایستی از او سرزده است. وی باید به تدریج دریابد که اگر مرد گاهی فاصله می­گیرد و تنهایی را برمی­گزیند، پس از مدت کوتاهی دوباره باز می­گردد و همه چیز مانند گذشته عادی می­شود و روال خوب خود را طی می­کند.

زن و مرد هر دو باید از انجام چنین شیوه­ای بپرهیزند و بیاموزند که هرکدام به طریقی متفاوت می­اندیشند، احساس می­کنند و مورد حمایت و آرامش قرار می­گیرند. آنها نباید انتظار داشته باشند همان روشی که خود آنها ترجیح می­دهند، همسرشان هم آن را برگزیند و از آن طریق، مسائلش برطرف شود.
 

منابع:
رمز و راز دلبران، علی محمد صالحی
مردان مریخی زنان ونوسی.

پی نوشت
1 . «صورت بر خاک راهش نهادم، با این‌همه از کنار من نگذشت. انتظار صد گونه لطف و کرم داشتم، ولى یک نگاه هم به سوى من نینداخت». شرح جلالى بر حافظ، ج‌2، ص 771.

بیشتر بخوانید :
ارتباط زن و مرد و تأثیر آن در نهاد خانوادهارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.