رضایت زناشویی، تعریف و عوامل موثر بر آن

ازدواج یکی از قوی­ ترین روابط انسانی است. کیفیت این رابطه دائماً توسط زوجین مورد توجه قرار می­ گیرد و به طور بالقوه برای کل تجربه زندگی خانوادگی آنها مهم است. مهم ترین سئوال زوجین این است که چه عواملی بر رضایت از این رابطه می افزاید. در این نوشتار برآنیم به عوامل موثر بر رضایت از زناشویی بپردازیم.
شنبه، 19 اسفند 1396
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
رضایت زناشویی، تعریف و عوامل موثر بر آن
 رضایت زوجین، دغدغه حل شدنی تمام همسران است.
 
چکیده: ازدواج یکی از قوی­ ترین روابط انسانی است. کیفیت این رابطه دائماً توسط زوجین مورد توجه قرار می­ گیرد و به طور بالقوه برای کل تجربه زندگی خانوادگی آنها مهم است. مهم ترین سئوال زوجین این است که چه عواملی بر رضایت از این رابطه می افزاید. در این نوشتار برآنیم به عوامل موثر بر رضایت از زناشویی بپردازیم.

تعداد کلمات 890 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه 

رضایت زنا شویی تعریف و عوامل موثر بر آن
 
ازدواج یکی از قوی­ ترین روابط انسانی است. کیفیت این رابطه دائماً توسط زوجین مورد توجه قرار می­ گیرد و به طور بالقوه برای کل تجربه زندگی خانوادگی آنها مهم است.


رضایت زناشویی، تعریف و عوامل موثر بر آن

رضایت از ازدواج و رضایت از زندگی زناشویی در کیفیت و دوام و بقای آن، اثر غیرقابل انکاری دارد.
وقتی زن و شوهر از ازدواج خود رضایت داشته باشند، خانواده از استحکام خوبی برخوردار می ­شود و آنها می­ توانند ازآسیب ­ها در امان بمانند.
بنابراین، اهمیت مسأله ایجاب می ­کند که هنگام همسرگزینی، افزون بر عوامل مهمی چون ویژگی ­های شخصیتی، سبک زندگی، عوامل شناختی و… به عوامل عینی مهم ­تری چون همسان ­همسری قومی و مذهبی و عوامل جمعیت­ شناختی (سن ازدواج، فاصله سنی، نحوه انتخاب همسر و…) نیز توجه شود تا با انتخابی درست در سایه خشنودی و رضایت زوجی، محیطی سالم و سازنده فراهم شود و پایه و اساس نسل­ های آینده، پیشرفت جامعه، اعتلای فرهنگ و انتقال ارزش­ ها در آن امکان ­پذیرشود.


تعریف رضایت زناشویی

رضایت زناشویی حالتی است که طی آن زن و شوهر از ازدواج با یکدیگر و با هم بودن احساس شادمانی و رضایت دارند. رضایت مندی زناشویی را پیامد توافق زناشویی می‌دانند که رابطه مناسب بین زن و شوهر را توصیف می­ کند. در واقع، رضایتمندی زناشویی، یک ارزیابی کلی از وضع فعلی ارتباط ارائه می ­دهد. همچنین رضایت زناشویی یکی از گسترده­ ترین مفاهیم برای تعیین میزان شادی و پایداری رابطه است.
 

عوامل مؤثر بر رضایت زناشویی

تحقیقات نشان داده ­اند که عوامل متعددی از جمله شیوه ­های ارتباطی مؤثر در حل تعارضات زناشویی، احترام متقابل، روابط قبل از ازدواج، همخوانی باورهای زوج، سن ازدواج، فاصله سنی زوجین، همسان ­همسری قومی و مذهبی، مدت زمان زندگی مشترک، تعداد فرزندان خانواده و ترکیبی از عوامل فوق در رضایت مندی زناشویی مؤثر است.
به عنوان مثال، سن ازدواج یکی از ابعاد مهمی است که پایین یا بالاتر بودن آن (زودرس یا دیررس بودن ازدواج) و تجارب همراه با آن در زندگی می ­تواند به نحو متفاوتی رضایت زناشویی را تحت تأثیر قرار دهد. مدت زمان ازدواج و گذشت سن، از عوامل دیگری است که احتمالاً در افزایش یا کاهش این رضایت نقش دارد.
از الگوهای دیگری که می­ تواند رضایت زناشویی را تحت تأثیر قرار دهد، همسانی یا ناهمسانی زبانی و مذهبی زوجین است. نحوه­ انتخاب همسر ـ به شکل انتخاب شخصی یا به واسطه­ اجبار والدین و اعضای فامیل ـ نیز می­ تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر رضایت زناشویی اثرگذار باشد
 

نظریه همسان­ همسری

این نظریه، استحکام خانواده را ناشی از وجود ویژگی­ های همسان میان زن و شوهر می­ داند. همسانی میان دو فرد، نه تنها آنان را به سوی یکدیگر جذب می­ کند بلکه پیوند و وصلت ایشان را استوار می­سازد، به سخن دیگر، ناهمسانی میان دو همسر سرچشمه کشمکش­ های خانوادگی است.
افراد مایلند همسری برگزینند که بیشتر همسانشان باشد تا ناهمسانشان. چنانچه این قاعده به دلایلی رعایت نشود، احتمالاً زوجین به ناسازگاری و در نهایت جدایی می­ شوند. انسان، دانسته یا ندانسته در پی گزینش همسری است که صفاتی همگون با او داشته باشد. هر قدر همگونی میان دو همسر از نظر مذهب و نژاد کمتر باشد، اختلاف و کشمکش ایشان بیشتر است. به طور کلی، هر قدر درجه همگونی همسران بیشتر باشد، زناشویی آنان استوارتر و پایدارتر است.
 

پرسش ­هایی درباره سازگاری زناشویی

اگر می ­خواهید درباره چگونگی وضعیت زناشویی خود اطلاعاتی به دست آورید، با صداقت، به پرسش ­های زیر فکر کنید و به آنها پاسخی بدهید که از روی تفکر و تعمق باشد. برآیندی که از جواب این پرسش ­ها به دست می­ آورید، به شما نمایی کلی از وضعیت رضایت زناشویی ­تان می ­دهد.
 • همسرتان را قبل از ازدواج چقدر دوست داشتید؟
 • همسرتان قبل از ازدواج چقدر شما را دوست داشت؟
 • نظرتان نسبت به پدر همسرتان چیست؟
 • نظرتان نسبت به مادر همسرتان چیست؟
 • نظرتان درباره داشتن بچه چیست؟
 • اگر بچه دارید، چه تأثیری در خوشبختی شما داشته است؟
 • آیا به همسرتان اعتماد دارید؟
 • آیا همسرتان به شما اعتماد دارد؟
 • آیا علاقه شما به همسرتان نسبت به قبل از ازدواج فرق کرده است؟
 • اگر زندگی را از نو آغاز می ­کردید، با چه کسی ازدواج می­ کردید؟
 • اگرهمسرتان زندگی را از نو آغاز می­ کرد، فکر می ­کنید با شما ازدواج می ­کرد؟
 • کلاً چقدر از ازدواجتان راضی هستید؟
 • کلاً همسرتان چقدر از ازدواج با شما راضی است؟
 • آیا تا به حال از ازدواجتان پشیمان شده­اید؟
 • کلاً چقدر از زندگی زناشویی­ تان راضی هستید؟
 • کلاً همسرتان چقدر از زندگی زناشویی­ تان راضی است؟
نویسنده : سمیه مکیان

 
منابع:
سلیمی، سیدحسین. (۱۳۸۷)، ابعاد رضایت زناشویی در همسران جانباز، اندیشه‌های نوین تربیتی، دورة ۴، شماره ۴، ۷۲-۵۵.
محمودیان، حسین. (۱۳۸۵)، بررسی میزان و عوامل مؤثر بر تفاوت سنی زوجین، نامه انجمن جمعیت‌شناسی ایران .سال اول، شماره یک، ۱۴۰-۱۲۷.

بیشتر بخوانید :
راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی
8 نکته کلیدی برای استحکام زندگی زناشویی
افزایش رضایت از زندگی
رابطه شیوه های دلبستگی با رضایتمندی زناشویی ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.