0
ویژه نامه ها

دو نیاز اساسی همسران

یکی ازاهداف ازدواج، تامین نیازهای اساسی همسران است و اگر افراد متاهل در زندگی مشترکشان برای تامین نیازهای همسرشان تلاش کنند در بهبود صمیمیت در رابطه زناشوییشان، پیشرفت چشمگیری ایجاد خواهد شد.
دو نیاز اساسی همسران
علّت بروز مشکلات همسران، عدم ارضاء نیازهاست.
 
چکیده : یکی ازاهداف ازدواج، تامین نیازهای اساسی همسران است و اگر افراد متاهل در زندگی مشترکشان برای تامین نیازهای همسرشان تلاش کنند در بهبود صمیمیت در رابطه زناشوییشان، پیشرفت چشمگیری ایجاد خواهد شد.

 تعداد کلمات 962 / تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

دو نیاز اساسی همسران

دو نیاز اساسی

اگر همسران به نیازهای اساسی یکدیگر توجهی نداشته باشند، احتمال دارد که در زندگی مشترک­شان دچار مسائل فراوانی شوند، باید دانست که در وجود هر انسانی چه زن باشد چه مرد، دو نیاز نهفته است:
نیاز به قدرت و اقتدار داشتن؛
نیاز به محبت و مورد مهرورزی دیگران قرار گرفتن.
با وجود این، آنها در این موارد باهم متفاوت­اند، به این صورت که، نیاز به قدرت و اقتدار، در وجود مرد یک نیاز اصلی و بزرگ­تر و نیاز به محبت، نیاز فرعی و کوچک­تر است. به تعبیر دیگر، مرد فقیرِ قدرت و اقتدار است. اما در وجود زن برخلاف مرد، نیاز به محبت و توجه یک نیاز اصلی و بزرگ و نیاز به قدرت، نیازی فرعی و کوچک­تر است.
 

ارتباط دو نیاز اساسی

اگر مردی بخواهد به نیاز اصلی خودش (نیاز به قدرت و اقتدار داشتن) پاسخ دهد و قدرت داشته باشد، باید این قدرت و اقتدار را از همسرش بگیرد و همسرش به او قدرت بدهد. به این صورت که، اگر مرد به همسرش محبت کند (محبتی که نیاز اصلی در وجود زن است)، زن به مرد قدرت و اقتدار می ­دهد.
 چه بُودى ارْ دلِ آن ماه، مهربان بُودى        که حالِ ما، نه چُنین بُودى ار چُنان بُودى[1]
اگر زن هم بخواهد به نیاز اصلی خودش (نیاز به محبت) پاسخ دهد، و از محبت همسرش بیشتر بهره ­مند شود، باید به همسرش قدرت و اقتدار بخشد. در واقع، این دو با هم ارتباط دارند. هر چه زن در خانواده، نزد اقوام، دوستان و... بیشتر به شوهرش قدرت و اقتدار بدهد، همسرش بیشتر به او محبت می­کند؛ برای نمونه، برای انجام امور مهم و مواردی که زن می­داند برای همسرش مهم است و در مورد آنها حساس است، نظر همسرش را جویا شود و از او اجازه بگیرد. همان­گونه که خداوند حکیم در قرآن کریم می­فرماید: «مردان بر زنان قیمومت[2] و سرپرستى دارند».[3]
 

بخشنده می ‏شوند

وقتی نیاز خود مرد که قدرت­مند بودن است، برطرف شد، نیاز همسرش را _که دریافت محبّت است_  برآورده و به او محبت می­ کند. همچنین به هر میزانی که مرد به همسرش محبت کند و به او توجه نشان دهد، زن بیشتر به شوهرش اقتدار می ­دهد؛ زیرا زمانی که نیاز اصلی شما برآورده شد، در مورد آن چیزی که کم­تر به آن نیازمند هستید، بخشنده ­تر می ­شوید.
 

سلطان و ملکه

در ­هرصورت، زن و شوهر، دو رکن اساسی خانواده هستند؛ مرد سلطان خانه و زن ملکه خانه است و واگذاری مسئولیت و مدیریت نهایی خانواده به مرد، به معنای برخورداری از قدرت تصمیم­ گیری در مسائل کلی و اساسی خانواده است. زنان نیز در امور داخلی خانه و تدبیر امور خانواده و فراهم کردن فضای مناسب عاطفی و محیط نشاط ­آمیز و تربیت فرزندان و...، سهم بسیاری دارند و مرد تنها بدان جهت که آفرینش ویژه­ ای دارد، سرپرست خانواده محسوب می ­شود.
 

نسیم اقتدار

شایسته است که همیشه نسیم اقتدار مرد احساس شود و وی اقتدار و جَذبه خود را در خانواده حفظ کند و بی­ جهت آن را خرج نکند. حضرت علی علیه ­السلام در کلام ارزشمندی به ویژگی اقتدار مرد در خانواده تصریح می­ کنند و می ­فرمایند: «در برابر آنان مقداری از وجودت را نگه­داری کن و تمام قدرت و نیرویت را در حق آنان به ­کار مبر؛ زیرا خودداری کنی و تو را صاحب اقتدار ببینند، بهتر است از آنکه تو را به حال شکستگی و ضعف بنگرند»[4].
 

استفاده نابجا از قدرت ممنوع

نکته دیگر اینکه، مردها نباید از ویژگی اقتدار و مدیریت خانواده که به آنها داده شده است، استفاده نابه­ جا کنند؛ برای نمونه، یکی از صفت­ های شایسته مرد، داشتن غیرت به خانواده و همسر است. با وجود این، شوهر نباید دچار غیرت­ورزى نابه ­جا شود و به­ خاطر برداشت استباه با سخت­گیری­ های بی­ مورد، حریم شخصی را محدود کند. در همین رابطه، امیرمؤمنان علیه ­السلام می ­فرمایند: «بپرهیز از غیرت نشان دادن بی ­جا که درست­کار را به بیماردلى، و پاک­دامن را به بدگمانى رساند»[5].
 

مرد منفعل، زن سلطه جو 

از سوی دیگر، اگر مردی چنان منفعل و بی دست و پا باشد که زنِ سلطه­ جویی، بتواند قیمومت او را برعهده بگیرد، مشکل از خود اوست. امیرمؤمنان علی علیه ­السلام می­فرمایند: «هر مردی که همسرش وی را اداره کند و بر او رئیس و حاکم باشد از رحمت الهی به دور است»[6]. به همین ترتیب، اگر مرد قبول مسئولیت کند و بخواهد در خانواده نقش فعال­ تری داشته باشد، ولی زن از وی اطاعت نکند و بخواهد مسئولیت همه چیز را خودش برعهده داشته باشد، مشکل از خودخواهی زن است و آسیبش را خواهد دید.
 
منبع :
نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی
رمز و راز دلبران، علی محمد صالحی
ترجمه تفسیر المیزان، سید محمد باقر موسوى همدانى
 راهنمای خانواده، امیرملک محمودی
 

بیشتر بخوانید :
نیازهای اساسی زنان و مردان
مسایل اساسی بعد از ازدواج
وظایف مرد در خانواده
ده خواسته زنان از همسران
وظایف زن نسبت به شوهر

 
پی نوشت :
[1] . «اگر دل آن یار با ما مهربان بود، چه مى‌شد؟ که اگر با ما مهربان مى‌بود، ما به این حال نبودیم». شرح جلالى بر حافظ، ج‌4، ص 2330.
[2] . قیمومت مرد بر همسرش به این معنا نیست که از وی سلب آزادی کند و مانع استقلال وی در حفظ حقوق فردى و اجتماعى ­اش شود، بلکه زن همچنان استقلال و آزادى خود را دارد و مى‏ تواند از آنها دفاع کند و براى رسیدن به هدف­ هایش، مى ‏تواند به مقدماتى که او را به آنها مى‏ رساند، متوسل شود. ترجمه تفسیر المیزان‏، ‏ج ‏4، ص 544.
[3] . «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلىَ النِّسَاء» (نساء:34).
[4] . «وَ اسْتَبْقِ مِنْ نَفْسِکَ بَقِیَّةً فَإِنَّ إِمْسَاکَکَ عَنْهُنَّ وَ هُنَّ تَرَیْنَ أَنَّکَ ذُو اقْتِدَارٍ خَیْرٌ مِنْ أَنْ یَعْثُرْنَ مِنْکَ عَلَى انْکِسَارٍ». بحارالأنوار، ج‏74، ص214.
[5] . «إِیَّاکَ وَ التَّغَایُرَ فِی غَیْرِ مَوْضِعِ غَیْرَةٍ فَإِنَّ ذَلِکَ یَدْعُو الصَّحِیحَةَ إِلَى السَّقَمِ وَ الْبَرِیئَةَ إِلَى الرِّیَبِ». نهج البلاغة، ترجمه محمد دشتى‏،‏ ص 537.
[6] . «کُلُ‏ امْرِئٍ‏ تُدَبِّرُهُ‏ امْرَأَتُهُ‏ فَهُوَ مَلْعُونٌ‏». مکارم الأخلاق، ص 231.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما