همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با خانواده ­ها

یکی از وظایف زوج هایی که به تازگی ازدواج کرده اند، ترکیب عادات، الگوها و زندگی قبلی شان با یکدیگر است، به گونه ای که سبک زندگی منحصر به خودشان را داشته باشند.
جمعه، 22 تير 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با خانواده ­ها
الگوهای زندگی همسران جوان، هماهنگ با تاریخچه خانوادگی قبلی آنها است.
 
چکیده: یکی از وظایف زوج هایی که به تازگی ازدواج کرده اند، ترکیب عادات، الگوها و زندگی قبلی شان با یکدیگر است، به گونه ای که سبک زندگی منحصر به خودشان را داشته باشند.

تعداد کلمات 1083 /  تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با خانواده ­ها
مقدمه

بعضی‌ها می‌گویند پسرها تا زمانی که ازدواج کنند، پسر خانواده هستند؛ اما دخترها تا آخر عمر دختر پدر و مادرشان هستند!
 مادرشانا[1] به نامزد دخترش گفت:« جرمی[2] ، اجازه میدهم که با دخترم ازدواج کنید و برایتان دعا می کنم ، اما یک شرط دارم.»
 جرمی پرسید: «چه شرطی؟»
 مادرشانا پاسخ داد: «این که ، هرسال بدون استثناء تعطیلات عید را کنار ما باشید.»
اگر شما جای جرمی بودید چه پاسخی می‌دادید؟
 

تقویت روابط با خانواده همسر پیش از ازدواج

کمتر کتابی در مورد روابط سالم بین عروس و داماد با خانواده همسرشان نوشته شده است. برخی می گویند این کار بسیار مشکل است، اما ایجاد یک زندگی مشترک عالی در صورتی که والدین شما و همسرتان حامی شما باشند ، بسیار راحت‌تر است. احتمالا به این فکر افتاده اید که قبل از ازدواج چه کاری می‌توانید برای تقویت روابط با خانواده همسرتان انجام دهید.
اول اینکه شما و همسرتان در مورد تاریخچه خانواده خود با هم صحبت کنید (در مورد اینکه چگونه بزرگ شده اید، روابط شما در گذشته و حال با والدین، خواهر و برادرتان و افراد فامیل چگونه بوده است). دوم آنکه ، در مورد روابط ­تان پس از ازدواج به طور شفاف با والدین تان صحبت کنید. بهتر است به آنها در مورد عشق و احترامی که برایشان قائلید اطمینان بدهید و در عین حال باید آنها بدانند که اولین پیوند شما با همسرتان خواهد بود!
 

شناخت تاریخچه خانوادگی همسر

آیا دقت کرده اید که افراد به هنگام ازدواج دو نوع تاریخچه خانوادگی منحصر به فرد را با خود می ­آورند (دو شخصیت مجزا، دو نوع نگرش مختلف به زندگی)؟ شما هنگام ازدواج مجموعه ای از ویژگی ها، نگرش ها و هدایایی را که از والدین، خواهران و برادران، عمه و خاله، عمو و دایی، پدربزرگ و مادربزرگ و فرزندان آنها دریافت کرده اید، همراه خود به زندگی تان وارد می­ کنید.
در مورد سال های رشد یکدیگر چه می دانید؟ در بسیاری از اوقات، زوج‌های تصور می‌کنند که یکدیگر را به خوبی می‌شناسند، اما هرکدام عاداتی را به زندگی مشترک خود می‌آورند که ممکن است دیگری از آن بی اطلاع باشد. لس[3] و لسلی پروت[4] در مورد روز های اول ازدواجشان می‌گویند که آنها در مورد سس گوجه فرنگی نظرات متفاوتی داشتند. در خانواده لس، مادر همیشه سس را در ظرف کوچکی می ریخت و سر میز می آورد (هرگز شیشه سس رو نمی‌آورد). خانواده لسلی شیشه سراسری میز می‌آوردند. این مسئله به نظر بسیار کوچک است، اما در روزهای اول ازدواج لس و لسلی به یک مشکل تبدیل شده بود.
پس از ازدواج، بسیاری از عادات کوچک همسرتان و نوع انجام آنها (الگوهایی که برگرفته از خانواده اوست) شما را شگفت زده خواهد کرد. در این قرار پیشنهاد می‌کنیم که به برخی الگوهایی که از خانواده تان گرفته اید، نگاهی بیندازید و در مورد اینکه آیا باید برای شکل دادن به زندگی مشترکتان الگوهایی را ایجاد کنید یا نه، صحبت کنید.

در زیر سوالاتی مطرح شده است که باید قبل از ازدواج از یکدیگر بپرسید:

سوال هایی که باید قبل از مراسم ازدواج بپرسید!
عادات غذایی شما چه بود؟ آیا همه با هم غذا می‌خورده اید؟ آیا قبل از غذا خوردن دعا می کردید؟ چه کسی میز غذا را می آورد؟ چه کسی غذا را آماده می‌کرد؟ آیا وقتی همه خانواده جمع می شدند در ساعات معمول غذا می‌خوردند؟ هنگام غذا خوردن چه کسی بیشتر از همه و در مورد چه موضوعی صحبت می­ کرد؟ چه کسی میز را تمیز می­کرد و ظرفها را می­شست؟
آیا شما در نظافت خانه مشارکت می کردید؟ آیا از شما خواسته می شد که کارهای خاصی را در خانه انجام دهید؟ آیا به خاطر کمک به کارهای خانه به شما پول پرداخت می شد؟
پدر و مادرتان چگونه شما را تربیت می کرد؟ آیا توصیه های انضباطی آنها را می پذیرفتید یا در مقابل آن مقاومت می­ کردید؟ به نظر شما قوانین خانوادگی تان منصفانه بود و یا غیرمنصفانه؟ آیا نسبت به دیگر اعضای خانواده برخورد منصفانه ای داشتید؟
از نظر شما ازدواج والدین تان در چه درجه ای بود؟ آیا ازدواج شان عاشقانه بود و نسبت به هم ابراز محبت می کردند؟ آیا با یکدیگر بحث می کردند آیا آنها الگوهای خوبی برای ازدواج آینده شما بودند؟
پدر و مادرتان چه­ ­چیزهایی در مورد مدیریت مالی به شما آموختند؟ آیا پول توجیبی منظمی داشتید؟ آیا امکان آن را داشت تا هر مقدار پولی که نیاز داشتید به دست آورید؟ آیا برای چیزهای خاصی که می خواستید پس ­انداز می کردید؟ آیا حساب بانکی مخصوص به خود داشتید؟ آیا والدین تان بدهی داشتند؟
آیا به خاطر می آورید که والدین تان در زندگی مشترکشان از بحرانی عبور کرده باشند؟ چه اتفاقی افتاد و احساس شما نسبت به آن چه بود؟
رابطه شما با خواهر و برادرهای تان چگونه بود؟ آیا به یکی از آنها احساس نزدیکی بیشتری می داشتید؟ آیا تک فرزند بودید در این صورت چه احساسی داشتید؟
والدینتان در مورد مسایل جنسی چه چیزهایی به شما آموخته است؟ آیا نکات خاصی را در این مورد به شما یادآوری کرده اند یا نه؟
آیا والدین تان انتخاب شما در مورد همسر آینده ­تان را تأیید می‌کنند؟ آیا همسرتان با والدین تان کنار می آید؟
 رابطه شما با پدر و مادر بزرگتان چگونه بود؟ آیا از آنها شناخت کافی داشتید و آیا آنها با محبت با شما برخورد می‌کردند؟ عمو، دایی، عمه، خاله، فرزندان آن ها و دیگر اقوام چطور؟ آیا با هیچ یک از آنها رابطه نزدیکی داشتید؟
 در مجموع، در یک طیف از ۱ تا ۱۰، خانواده خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ خانواده همسر آینده تان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا ارزیابی شما شبیه به ارزیابی همسرتان است؟
می‌توانید بررسی کنید که خانواده خودتان چگونه نگرش و رفتار شما را با بستگان تان شکل داده است. آیا متوجه شده اید که الگوهای زندگی شما به گونه ای هماهنگ با تاریخچه خانوادگی است؟ آیا برخی از الگوهای زندگی تان در گذشته به گونه ای تغییر کرده اند؟ توجه کنید که توقعات و طرز فکر و عملکرد شما ممکن است با همسرتان فرق ‌کند. ارتباطات و روش‌های گفت و گوی شما ممکن است بسیار متفاوت باشد. تمام این عوامل به شدت تحت تأثیر خانواده شماست. در واقع شما دو نوع تاریخچه مجزا را وارد زندگی مشترک خود کرده اید و مشکل شما ترکیب زندگی های­تان به صورت یک الگوی جدید برای زندگی مشترک است.

منابع: دیوید آرپ و دیگران ( )، ده قرار مهم برای زندگی مشترک، ترجمه اکرم قیطاسی، انتشارات صابرین.

بیشتر بخوانید:
گام­ هایی برای حل مشکلات زوجین
زندگی مشترک شما در اولویت است!
زوجین و پذیرش تفاوت ها در زندگی مشترک
سبک های نامناسب کنترل تعارضات ، در زندگی زناشویی

پی نوشت : 
[1] .shanna
[2] jeremy
[3] .les
[4] Leslie parrot


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.