همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با دوستان

شما بعد از ازدواج می­ توانید علاوه بر حفظ روابط با دوستان قبلی خود، البته با در نظر داشتن اولویت همسر خود بر آنها، دوستی­ های جدیدی را با زوج هایی برقرار کنید که هردو از آن لذت ببرید.
شنبه، 23 تير 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با دوستان
 دوستان قبلی یک زوج بر زندگی مشترک آنها تاثیر گذار خواهند بود.
 
چکیده: شما بعد از ازدواج می­ توانید علاوه بر حفظ روابط با دوستان قبلی خود، البته با در نظرداشتن اولویت همسر خود بر آنها،  دوستی­ های جدیدی را با زوج هایی برقرار کنید که هردو از آن لذت ببرید.

تعداد کلمات 761  /  تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه

همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با دوستان
ترکیب دوستی و زندگی مشترک بعد از ازدواج

بعد از ازدواج شرایط جدیدی پیش می آید که بر رابطه شما با دوستانتان نیز اثرگذار خواهد بود. قطعا دوستان تان بر زندگی مشترکتان تأثیر خواهند داشت، پس بهتر است در اولین فرصتی که داشتید درمورد نحو رابطه با دوستانتان پس از ازدواج با نامزدتان، صحبت کنید.
کیم[1] که با اسکات[2] نامزد شده است، از مدت زمانی که او صرف دوستانش می کند، ناراحت است. اسکات نمی تواند دلیل ناراحتی کیم را درک کند. آنها موجب ناراحتی یکدیگر می­ شدند تا اینکه تصمیم گرفتند از روش گوینده/شنونده، با هم در مورد دوستان اسکات صحبت کنند.

بیشتر بخوانید: گام­ هایی برای حل مشکلات زوجین (بخش اول)

کیم (گوینده): اشکالی ندارد که به دوستانت زنگ بزنی، اما دوست دارم بیشتر با هم حرف بزنیم. از این که احساس می کنم کنار گذاشته می شوم، ناراحت می شوم.
اسکات (شنونده): تو می خواهی من به جای صحبت با آن ها با تو صحبت کنم. تو احساس می کنی که تحقیر شده ای.
کیم (گوینده): درست است. (کیم اجازه می دهد اسکات گوینده شود.)
اسکات (گوینده): من نمی دانستم که این کار تو را اذیت می کند.
کیم (شنونده): تو متوجه نبودی که این کار تا چه حد مرا ناراحت می کرد؟
اسکات (گوینده): دلم نمی خواهد تو احساس ناراحتی یا حسادت کنی. از اینکه چنین احساس به تو دست داده است، متأسفم و دیگر این قدر با آن ها تلفنی صحبت نخواهم کرد.
کیم (شنونده): تو می خواهی دیگر با آن ها تا این حد تلفنی صحبت نکنی، زیرا نمی خواهی من احساس رنجش و حسادت کنم. (اسکات اجازه می دهد که کیم گوینده باشد.)
کیم (گوینده): از این که به احساساتم توجه می کنی، از تو متشکرم. حالا احساس بهتری دارم.
اسکات (شنونده): من هم خوشحالم که تو احساس خوبی داری!
اما من دوستانت را دوست ندارم!
وقتی دوستان همسرتان را دوست ندارید چه می کنید؟ آیا فقط مجبورید آن ها را تحمل کنید؟ نیکول[3] و رندی[4] قرار ازدواج گذاشته بودند. اما وقتی رندی از نیکول خواست که برای شام با دوستان او بیرون بروند، تنشی به وجود آمد. نیکول حس می­ کرد که هیچ وجه مشترکی با دوستان رندی ندارد و از نظر او صحبت های آن ها سطحی، کینه توزانه و کسل کننده بود. درنتیجه پس از این که آن ها با هم به رستوران رفتند، نیکول از آن گردهمآیی هیچ لذتی نبرد. پس از گفت و گو در مورد این مسئله، نیکول و رندی توافق کردند که گاهی نیکول به رندی لطفی بکند و او را در برخی مناسبت­ های خاص مانند جشن تولدها همراهی کند. دراوقات دیگر رندی با دوستانش بیرون برود و نیکول در منزل بماند. آن ها همچنین توافق کردند که دوستی­ های جدیدی را با زوج هایی برقرار کنند که هردو از آن لذت ببرند.


آموزش دوستان مجردتان

جیسون[5] قبل از ازدواج اوقات آزاد خود را بین کوهنوردی و بدنسازی در باشگاه همراه دوستانش و پیاده روی همراه نامزدش هیتر[6] تقسیم می کرد. پس از ازدواج، جیسون و هیتر تصمیم گرفتند اوقات مشترک بیشتری با هم داشته باشند. بنابراین هیتر همراه جیسون به کوهنوردی و ورزش های دیگر می پرداخت. دوستان مجرد جیسون این مسئله را درک نمی­کردند و نمی فهمیدند چرا جیسون به اندازه گذشته آن ها را همراهی نمی­ کرد. جیسون اولویت های دوستی خود را تغییر داده بود و هیتر بالاترین اولویت او به شمار می آمد! جیسون باید مطلبی را به دوستانش می آموخت؛ او نمی خواست دوستانش را ترک کند، بلکه آن ها باید درک می کردند که پس از ازدواج، هیتر، اولویت اول او شده است.

بیشتر بخوانید: زندگی مشترک شما در اولویت است!


ایجاد دوست های مشترک

آیا در حال حاضر دوستان مشترکی دارید؟ اگر نه، توصیه می کنم چنین روابطی را ایجاد کنید. دوستی با یک زوج دیگر، دوستی خودتان را نیز تقویت می کند و باعث می­شود زندگی مشترک مناسبی داشته باشید. اگر دوستی محکمی با زوج دیگری ندارید، سعی کنید به گروه هایی بپیوندید که در آن زوج هایی را با ارزش ها و علائق مشترک با خود ملاقات کنید. می توانید به گروه های مذهبی یا گروه های فعال درامور خیریه و کارهای داوطلبانه بپیوندید. می توانید با هم در کلاسی ثبت نام کنید. وقتی با زوج هایی که علائق مشترکی دارند، آشنا می­شوید، دوستی بین شما هم تقویت می­گردد.

منابع:  دیوید آرپ و دیگران (1389)، ده قرار مهم برای زندگی مشترک، ترجمه اکرم قیطاسی، موسسه انتشارات صابرین، چاپ چهارم، قم.

بیشتر بخوانید:
گام­ های برای حل مشکلات زوجین (بخش دوم)
گام­ هایی برای حل مشکلات زوجین (بخش سوم)
همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با خانواده ­ها
سبک های نامناسب کنترل تعارضات ، در زندگی زناشویی 

 
پی نوشت :
[1] .kim
[2] .scott
[3] .nicole
[4] .randy
[5] .jason
[6] .heather


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.