از رضایت جنسی چه می دانید ؟

یکی از مهم ترین نیاز های طبیعی هر انسان، نیاز جنسی است و برای برطرف کردن این نیاز داشتن روابط جنسی سالم توصیه می شود چون این عمل باعث رضایت بخش شدن زندگی زناشویی می شود و همچنین باعث می شود که زوجین هر دو حس بهتری نسبت به زندگی زناشویی داشته باشند.
يکشنبه، 1 مهر 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
از رضایت جنسی چه می دانید ؟
هر فردی باید قبل از داشتن رابطه جنسی اطلاعات و دانش کافی در مورد  نیازهای زن و مرد در طی برقراری یک رابطه جنسی را داشته باشد .
 
چکیده : یکی از مهم ترین نیاز های طبیعی هر انسان، نیاز جنسی است و برای برطرف کردن این نیاز داشتن روابط جنسی سالم توصیه می شود چون این عمل باعث رضایت بخش شدن زندگی زناشویی می شود و همچنین باعث می شود که زوجین هر دو حس بهتری نسبت به زندگی زناشویی داشته باشند.

تعداد کلمات 1310 / تخمین زمان مطالعه 7 دقیقه

از رضایت جنسی چه می دانید ؟

مقدمه

یکی از مهم ترین نیازهای طبیعی هر فردی نیاز جنسی می باشد برای رفع این نیاز داشتن روابط جنسی سالم توصیه می شود. داشتن رابطه جنسی رضایت بخش در زندگی زناشویی، بسیار مهم است بدون شک بین رضایت جنسی و رضایت از کل زندگی زناشویی رابطه مثبت و بالایی وجود دارد. در زمان های گدشته شاید یکی از دلایل اصلی ازدواج فرزند آوری بود ولی در جامعه کنونی یکی از دلایل اصلی ازدواج رفع نیاز جنسی می باشد.ولی متاسفانه اکثر زوج ها از رابطه جنسی خود لذت لازم را درک نمی کنند.
آمارها نشان می دهد در سال های اخیر میزان طلاق به شدت افزایش یافته است و در بررسی علل طلاق یکی از مهم ترین علت ها عدم رضایت جنسی و مشکلات جنسی زوج ها بیان شده است بسیاری از آمارها این میزان را 40 درصد و یا حتی 50 درصد هم اعلام کردند .
در طی یک رابطه جنسی اگر مرد و زن در یک زمان به ارگاسم (اوج لذت جنسی ) برسند نشان دهنده یک رابطه جنسی مطلوب می باشد ولی رسیدن به این مرحله برای خیلی از زوج ها ممکن نیست عدم رسیدن به ارگاسم در زنان امری بسیار شایع می باشد ودر مقابل در آقایان بندرت دیده می شود.


تفاوت میل جنسی در مرد و زن

مردها اگر مدتی ارتباط جنسی نداشته باشند فشار عصبی زیادی بر آن ها وارد می شود در واقع مردها همیشه به رابطه جنسی تمایل دارند!! اما برعکس خانم ها اگر تحریکی وجود نداشته باشد می توانند مدت ها نداشتن رابطه را تحمل کنند.
زن نیاز دارد همسرش عشق و علاقه خود را به صورت کلامی و رفتاری بیان کند و برای شروع یک رابطه با حرف زدن و پیش نوازی آمادگی لازم را پیدا کند در صورتی که مردان به این مراحل نیاز ندارند مردها در طی یک رابطه به خیال پردازی علاقه مند هستند .
اصولا “در طی یک رابطه جنسی آقایان به ارگاسم می رسند چون انزال و خروج مایع منی برای آقایان ارگاسم محسوب می شود اما در خانم ها مسئله فرق می کند و برای اوج لذت جنسی در یک زن تعریف خاصی وجود ندارد
تشبیه جالبی از تمایل مرد و زن در سایت اطلاع رسانی تنطیم خانواده نوشته شده بود.
«از نظر میل جنسی خانم ها با توجه به تغییرات هورمونی مثل ماه می مانند گاهی ماه کامل (میل شدید ) ،گاهی ماه نیمه (میل متوسط ) و گاهی ماه دیده نمی شود(میل خیلی کم یا اصلا نیست) ،اما آقایان خورشید همیشه تابان هستند مگر این که شب شود و خواب باشند یا هوا ابری باشد خورشید دیده نشود (خستگی و یا مشغله های زندگی )….» برداشت از سایت اطلاع رسانی تنظیم خانواده
 

عوامل موثر در کاهش رضایت جنسی

با آن که میل جنسی یک حس طبیعی و عادی در زن یا مرد می باشد ولی در طول زمان و بسته به شرایط جسمی و مشکلات فرد دچار تغییراتی می شود و بسته به شرایط افزایش یا کاهش می یابد .در این جا به مواردی که به طور شایع می تواند باعث کاهش میل جنسی شود اشاره می کنیم :
خیلی از بیماری ها مانند بیماری های عصبی ، فشارخون ، دیابت ، سرطان ….و مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضد افسردگی ، ضد تشنج …باعث اختلال در عملکرد جنسی فرد می‌شوند و فرد میل به داشتن رابطه جنسی را از دست می دهد و در نتیجه اگر رابطه ای هم داشته باشند رضایت بخش نیست .
با در نظر گرفتن این که یک رابطه موفق علاوه بر آمادگی جسمی نیاز به آمادگی روحی و روانی را هم دارد بنابراین هرگونه استرس ،اضطراب ،افسردگی … می تواند باعث کاهش میل جنسی شود .
بر خلاف باور خیلی از افراد به خصوص آقایان ،الکل میل جنسی را زیاد نمی کند. بلکه در طولانی مدت باعث کاهش میل جنسی می شود و هم چنین سیگار و مواد مخدر هم می تواند در مصرف طولانی مدت کاهش میل جنسی را به همراه داشته باشد.
نداشتن دانش و آگاهی لازم در مورد تمایلات و نیازهای یکدیگر ، متاسفانه خیلی از زوج ها به خصوص خانم ها در مورد علایق و نیاز های خود در طی رابطه جنسی حرفی نمی زنند و همین موارد باعث کاهش میل به این رابطه می شود با در نظر گرفتن این که بین زن و مرد در یک رابطه جنسی تفاوت زیادی وجود دارد زوجین باید با یکدیگر در این مورد صحبت کنند و با بیان خواسته های خود بتوانند موانعی که مانع از یک رابطه جنسی لذت بخش می شود از برطرف کنند .

-تغییر در سطح هورمون ها در خانم ها در مواردی مانند بارداری ،شیر دهی،یائسگی ممکن است میل جنسی را کاهش دهد .
-یکی از این موارد ی که به‌خصوص در زنان، اهمیت زیادی دارد پیش‌نوازی است یعنی قبل از رابطه‌ی جنسی، مردان باید به پیش‌نوازی بپردازند. متاسفانه خیلی از مردان این اصل ساده اما مهم را رعایت نمی کنند و همین مورد کاهش رضایت جنسی به‌خصوص در زنان را به دنبال می‌آورد.
مواردی مانند نامرتبی ظاهری، بوی بد دهان یا بدن ،عدم رعایت بهداشت فردی ،موهای نامرتب … شاید به نظر غیر طبیعی نباشند ولی نباید فراموش کرد همین موارد به ظاهر ساده می تواند باعث کاهش میل جنسی در مرد و زن شود .
 

درمان کاهش میل جنسی

با توضیحاتی که داده شد ساده ترین قدم برای رفع این مشکل بررسی وضیعت جسمی و روحی و مشکلات زوجین می باشد باید علت کاهش میل جنسی را پیدا کرد در بسیاری از موارد به سادگی می توان میل جنسی را افزایش داد
هر فردی باید قبل از ازدواج و قبل از داشتن رابطه جنسی اطلاعات و دانش کافی در مورد سکس و نیازهای زن و مرد در طی رابطه جنسی و مهارت های کافی برای زندگی جدید ،را کسب کند خیلی از مشکلات به خصوص در جوانان نداشتن آگاهی و دانش لازم می باشد .
زوج ها باید برای رابطه جنسی هم برنامه داشته باشند ایجاد تنوع در رابطه جنسی مانند تجربه سکس در مکان های مختلف ،پوزیشن های مختلف (وضعیت بدنی )در طی رابطه ،و توجه به خواسته های طرف مقابل می تواند منجربه انگیزه و افزایش میل جنسی شود.
ایجاد ارتباط دوستی و عاطفی بین زن و مرد و داشتن آرامش در زندگی می تواند راهی برای درمان کاهش میل جنسی در زوج های باشد که اختلاف خانوادگی و تنش های زیادی با یکدیگر دارند .
زوجین باید در مورد تمایلات و علایق جنسی خود و انتطاراتی که از هم دارند بدون خجالت صحبت کنند حرف زدن باعث نزدیکی بیشتر بین زن و مرد می شود و افزایش میل جنسی می شود .
گاهی مشکلاتی مانند خشکی واژن در خانم ها به خصوص بعد از یائسگی باعث مقاربت دردناک می شود این مشکل می تواند میل جنسی را کاهش دهد در صورتی که با استفاده از نرم کننده های واژن می توان به راحتی این مشکل را حل کرد.یا برخی مشکلات آقایان مانند انزال زود رس یا عدم انزال با مراجعه به پزشک قابل درمان می باشد .
سلامت جسمی و نداشتن استرس و اضطراب برای هر فردی بسیار مهم است ورزش ،چکاپ های دوره ای پیش پزشک ،توجه به سلامت و ظاهر مان ، …می تواند برای افزایش میل جنسی کمک کننده باشد .
البته گاهی نیاز هست برای بررسی علل و رفع این مشکل به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید. هر وقت احساس کردید که هیچ مشکل خاصی ندارید ولی تمایل به داشتن رابطه جنسی هم ندارید بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع: ماما سایت

بیشتر بخوانید :
رابطه شیوه های دلبستگی با رضایتمندی زناشویی
شناسایی ده عامل نارضایتی جنسی
روابط جنسی سالم و مطلوب در زندگی همسران
مشکل جنسی یک سوم زنانارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.