بازدید : 6010 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

نصرت الله محتشم زاده

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
كارگردان، بازیگر، صداپیشه. تولد: 1289، تهران. درگذشت: 1359. نصرت‏الله محتشم‏زاده تحصیلات ابتدایى خود را تا كلاس چهارم در مدرسه‏ى اقدسیه و از كلاس چهارم تا ششم را در مدرسه ثروت به پایان رسانید. سه سال در مدرسه‏ى نظام بود ولى از آنجا به مدرسه‏ى دارالمعلمین مركزى رفت و از دارالفنون دیپلم گرفت. ابتدا به دانشكده‏ى پزشكى رفت ولى پس از یك سال آن را رها كرد و به مدرسه‏ى حقوق و علوم سیاسى وارد گردید و دوره‏ى آن را به پایان رسانید. وى پس از پایان تحصیلات همراه پدرش به رشت رفت و چون از كودكى به هنر بازیگرى و نمایش علاقه‏مند شد، به همین سبب با توجه به تحصیلات عالیه و ممتازى كه داشت از سال 1308 در تئاتر فرهنگ رشت به روى صحنه رفت و پس از مدتى به تهران آمد و زیر نظر سید على‏خان نصر به فعالیت نمایشى پرداخت. در سال 1309 كه سیف‏الدین كرمانشاهى از روسیه به ایران مراجعت كرد، و كلاسى به نام «استودیو درام» تأسیس كرد، محتشم نیز به آنجا وارد شد و بعد به تئاتر دائمى نكیسا كه مدیر آن افلاطون شاهرخ بود روى آورد. در سال 1311 براى تحصیل تئاتر به فرانسه رفت ولى دو سال بعد در سال 1313 به ایران مراجعت و از آنجا به هندوستان رفت و در كمپانى امپریال فیلم نقش سلطان محمود را در فیلم «حكیم ابوالقاسم فردوسى» كه عبدالحسین سپنتا تهیه مى‏كرد به عهده گرفت. در اواخر سال 1314 به ایران مراجعت كرد و در سال 1316 با همكارى نوشین به كار تئاتر پرداخت و در نمایش‏هایى مانند «حبیب و مریم»؛ «مردم»؛ «ایده‏آل» شركت كرد. در سال 1320 به تماشاخانه‏ى تهران و پس از مدتى به تئاتر فردوسى رفت كه با همكارى نوشین به روى صحنه رفت. محتشم‏زاده همچنین به عنوان رییس اداره‏ى نمایشات وزارت كشور طى در دو دوره مشغول خدمت گردید. پس از آن براى همكارى به رادیو دعوت شد و همزمان در استودیوهاى مختلف مشغول شد. نصرت‏الله محتشم در فیلم‏هاى «آغا محمدخان قاجار» (به عنوان نویسنده، كارگردان و بازیگر)؛ «ماجراى زندگى» (كارگردان)؛ «عروس دجله» (كارگردان)؛ «طلسم شكسته» (بازیگر)؛ «كلید» (بازیگر)؛ «ورپریده» (بازیگر)؛ «جدال در مهتاب» (بازیگر)؛ «بن بست»؛ «فرمان خان» (بازیگر)؛ «جاده زرین سمرقند» (بازیگر)؛ «شاهراه زندگى» (بازیگر) و در مجموعه‏ى تلویزیونى «خسرو میرزاى دوم» شركت و همكارى داشته است. نصرت‏الله محتشم در نمایشنامه‏هاى: «شاه صفى»، «سایه‏ى حرم»، «صلاح‏الدین ایوبى»، «ناپلئون»، «نادرشاه و فتح هندوستان»، «ابومسلم خراسانى»، «برزو و رستم و سهراب»، «ناصرالدین‏شاه»، «نادر و ستاره»، «جنایت یا مرگ آغا محمدخان قاجار»، «شاه عباس»، «نادر پسر شمشیر»، «حبیب و مریم»، «قیام آغا محمدخان قاجار»، «ایده‏آل» و... شركت داشته كه بیشتر این نمایشنامه‏ها را خود نوشته و كارگردانى كرده است. مشخص است كه نصرالله محتشم علاقه‏ى خاصى به بازى در نمایشنامه‏هاى تاریخى داشته است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/6266