بازدید : 2058 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

نادر گلچین

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد سوم)
از خوانندگان هنرمند و خوش‏آواى دیگر در موسیقى سنتى ایران، نادر گلچین مى‏باشد كه در سال 1315 در شهرستان پرطراوت رشت دیده به جهان باز كرد، نادر گلچین از همان كودكى به هنر موسیقى علاقه‏مند شد به طورى كه هنوز بیش از 12 سال از سنش نمى‏گذشت خواننده محلى آن دیار گشت و با رادیو رشت كه در اختیار تیپ رشت بود و زیر نظر مدیران ارتش اداره مى‏شد آغاز همكارى كرد. همكاران وى دراین رادیو عبارت بودند از: على اكبرپور (آلتو، ویولن)نادر پوردلجو (قره‏نى) و عده‏اى دیگر از هنرمندان به نام رشت، كه مدت‏ها این همكارى ادامه داشت. نادر گلچین در سال سوم متوسطه به تحصیل اشتغال داشت كه به هنرپیشگى روى آورد و در تئاتر رشت گیلان در پیس‏هاى «بارگاه هارون الرشید»، «خواب‏هاى پینه دوز»، شركت و آوازهایى را نیز ضمن بازیگرى در تئاتر مى‏خواند. صداى خوش و استعداد خدادادى وى موجب گشت تا پله‏هاى ترقى را یكى پس از دیگرى به‏سرعت در این شهرستان طى نماید و آوازه شهرتش به سایر شهرهاى كشور به خصوص تهران رسید و در سال 1339 به تهران آمد و مستقیما فعالیت‏هاى هنرى خود را در اداره هنرهاى زیبا و وزارت فرهنگ و هنر وقت آغاز و اولین برنامه خود را با اركستر استاد محمود تاج‏بخش اجرا كرد و تا سال‏هاى متمادى در این اداره با اركسترهاى: استاد فرامرز پایور، عباس خوشدل، عبدالكریم مهرافشان، عماد رام و استاد مصطفى پورتراب به ترتیب ادامه داد. نادر گلچین در سال 1359 به رادیو دعوت شد و همكارى خود را با رادیو آغاز كرد و در برنامه‏هاى مختلف رادیو به خصوص گلها همراه با هنرمندانى چون: فرامرز پایور، منصور صارمى، پرویز یاحقى، حبیب‏اله بدیعى، على‏اصغر بهارى، جلیل شهناز، فرهنگ شریف فضل‏اله توكل، جهانگیر ملك امیرناصر افتتاح، محمد اسماعیلى، آبتین اجلالى، منصور نریمان شركت نمود و یكى از كارهاى جالب وى كه در رادیو اجرا كرد و مورد توجه واقع شد اجراى آهنگ «آمد نوبهار» مرحوم مهدى خالدى بود كه به رهبرى فرهاد فخرالدینى بازسازى شده بود و با گروه كر رادیو اجرا شد و تا سال 1362 همكارى خودرا با رادیو ادامه داد. نادر گلچین تحت قراردادهاى فرهنگى هنرى بین ایران و كشورهاى جهان همراه با اركستر استاد فرامرز پایور مسافرتى به كشور الجزایر نمود و موسیقى سنتى ایران را به هنردوستان آن كشور معرفى كرد كه بسیار مورد تشویق مقامات هنرى و فرهنگى كشور الجزایر قرار گرفتند. دیگر از كارهاى قابل ذكر و باارزش گلچین كنسترى بود كه به نفع زلزله‏زدگان بوئین‏زهرا ترتیب داد و با اشعارى از میرزاحبیب خراسانى همراه با اركستر عماد رام آغاز مى‏كرد كه حضار را بسیار تحت تاثیر قرار مى‏داد و دو مصرع از اشعار این كنسرت چنین بود: الهى به مستان جام شهود به عقل آفرینان بزم وجود به آنانكه بى‏باده مست آمدند ننوشیده مى، مى‏پرست آمدند نادر گلچین در طول حیات هنرى فعال خود متجاوز از سیصد آواز و آهنگ اجرا كرد و در حال حاضر مدیر مسئول یك شركت تكثیر نوار مجاز موسیقى مى‏باشد و كلیه نوارهایى كه از طرف وزارت ارشاد اسلامى اجازه پخش دارند، تكثیر و پخش مى‏نماید و خود از خواندن و فراگیرى و تمرین هیچگاه غافل نمى‏باشد.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

171/9031