بازدید : 2826 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

عبدالعظیم ولیان

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در 1304 متولد شد. پس از انجام تحصیلات ابتدایى وارد دبیرستان نظام شد و دانشكده‏ى افسرى را نیز طى نمود و به درجه‏ى افسرى نائل آمد، ضمنا دانشكده‏ى حقوق تهران را نیز پایان داد. وى مراحل نظامى را تدریجا طى نمود و مدتها آجودان لشكر لرستان و سپاه فارس بود و مدتى نیز در دادگاههاى نظامى به وكالت اشتغال داشت. در 1341 با درجه‏ى سرهنگى به وزارت كشاورزى منتقل شد و ریاست حوزه‏ى بازرسى به عهده‏ى او قرار گرفت. پس از انتصاب عباس سالور به استاندارى كرمانشاه ریاست سازمان اصلاحات ارضى را عهده‏دار گردید و پس از مدتى كوتاه با حفظ سمت به معاونت وزارت كشاورزى برگزیده شد و از خدمات نظامى به خدمات كشورى منتقل شد. او در زمان ریاست سازمان اصلاحات ارضى مرحله‏ى اول و دوم قانون را اجرا نمود. در 1346 وزارت كشاورزى به دو وزارتخانه تقسیم شد و وزارتخانه‏ى جدیدى به نام وزارت اصلاحات ارضى بوجود آمد كه ولیان در رأس آن وزارتخانه قرار گرفت. ضمنا در زمانى كه رئیس سازمان اصلاحات ارضى بود درجه‏ى دكتراى خود را در علوم سیاسى دریافت كرد. بعد از آنكه دو وزارتخانه تولیدات كشاورزى و منابع طبیعى منحل شدند قسمت اعظم آن دو وزارتخانه ضمیمه اصلاحات ارضى شد و نام وزارتخانه به وزارت تعاون و امور روستاها تبدیل گردید و دكتر عبدالعظیم ولیان در رأس وزارتخانه‏ى بزرگى كه وظایفش چندین برابر سایر وزارتخانه بود قرار گرفت. وى مدت شش سال و نیم در رأس این وزارتخانه قرار داشت. ولیان در 1353 از وزارت تعاون و امور روستاها كنار رفت و به مقام نیابت تولیت آستانقدس رضوى و استاندارى خراسان منصوب گردید. ولیان در 1373 به بیمارى سكته در آمریكا درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.