بازدید : 2109 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

رکن الملک (سلیمان)

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 13 منبع : دانشمندان و بزرگان اصفهان (جلد دوم)
مرحوم حاج میرزا سلیمان بن محمد كاظم شیرازى اصفهانى، نایب الحكومه‏ى اصفهان. فاضل ادیب شاعر متخلص به «خلف» مردى خلیق و مهربان و خوش رفتار بوده، و نسبت به علما احترام زیاد مى‏كرده، و در دستگیرى از ضعفا و فقرا اهتمام داشته، و نسبت به سایر حكام، در رفع حوایج زیر دستان كوشا بوده. در 1254 در شیراز متولد شده، و در 3 شنبه 7 جمادى الاولى سال 1331 وفات یافته، در اطاق مخصوص در دالان مسجد خود در تخت فولاد مدفون گردیده. از آثارش چاپ و انتشار قرآن مجید، و صحیفه‏ى سجادیه، و كتاب زاد المعاد، و ساختمان مسجد عالى، و ساختمان تكیه‏ى حاجى آباده‏اى در اول تخت فولاد است. مسجد مزبور به سال 1321 بنا شده، و ماده تاریخ بناى آن را طغرل شاعر اصفهانى مى‏گوید: «بناى مسجد اقصا مبارك شد سلیمان را». و ماده تاریخ آب انبار آنجا را، عبدالجواد خطیب گوید: «این صرح ممرد نیز بنیان ز سلیمان شد» یكى از ماده تاریخ‏هاى بناى مسجد از مرحوم ثقة الاسلام حاج آقا نور الله نجفى مسجد شاهى است، و آن این است: چون ز ركن الملك و الدین آن سلیمان دوم‏ شد بناى مسجد الاقصى هدى للمتقین‏ سر برون آورد نور و بهر تاریخش سرود از سلیمان شد بناى مسجد اقصى متین‏ مرحوم ركن الملك از طرف پدر از اعقاب خلف بیك، سفره‏چى شاه عباس اول، و بانى مسجد سفره چى (كه در بین مردم از كثرت استعمال به مسجد سرخى معروف گردیده) مى‏باشد. این مسجد در سال 1014 به سعى و همت خلف بیك سفره‏چى ساخته شده، و كتیبه‏ى سر در آن به خط صحیفى خطاط است.
فعالیت ها : مشاهیر / هنر / شعر
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.