بازدید : 1644 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

مهری آهی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
مدرس، ادیب. تولد تهران. درگذشت: اسفند 1366. مهرى آهى، فرزند مجید، تحصیلات ابتدایى و متوسطه را در مدرسه‏ى ژاندارك تهران به پایان رسانید و در سال 1310 در رشته‏ى زبان و ادبیات فارسى از دانشگاه فارغ‏التحصیل شد. در سال 1311 پدرش به سفارت كبیر ایران در اتحاد حماهیر شوروى منصوب گردید و مهرى آهى همراه پدر عازم روسیه شد و مدت سه سال در دانشگاه لومونوسوف مسكو به تحصیل زبان و ادبیات روسى پرداخت. پس از مراجعت به ایران در سال 1327 براى ادامه تحصیل خود در این رشته به انگلستان و فرانسه رفت و مدت هفت سال به تحصیل پرداخت و به اخذ دكترى در رشته‏ى زبان و ادبیات روسى نایل آمد. پس از مراجعت به ایران به تدریس زبان و ادبیات روسى در دانشكده ادبیات تهران و ادبیات تطبیقى مشغول شد و به ریاست مركز زبان‏هاى خارجى دانشگاه تهران منصوب گردید. وى همچنین با زبان‏هاى فرانسوى، انگلیسى و ادبیات این زبان‏ها آشنایى داشت. مهرى آهى، علاوه بر تدریس به فعالیت‏هاى دیگرى نیز مى‏پرداخت. وى از اعضاى مؤسس جمعیت راه نو، شوراى كتاب كودك، انجمن كتاب و شوراى عالى جمعیت زنان ایران بود و از همین رو در برخى كنفرانس‏هاى بین‏المللى به نمایندگى از ایران حضور داشت. در سال 1336 در كنفرانسى كه در مسكو از طرف سازمان ملل متحد تشكیل شد شركت جست. در سال 1338، از طرف كمیته ارتباطات براى شركت در سمینار زنان و كودكان به نیویورك دعوت شد و سپس بنا به دعوت سازمان ملل در كنفرانس جمعیت‏هاى غیر دولتى شركت نمود و نیز چهار دوره به عنوان نماینده‏ى ایران در كمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد منصوب گردید و همچنین به نمایندگى ایران در دو همایش مربوط به حقوق بشر به مغولستان و مانیل اعزام شد. در سال 1343 جزو هیئت نمایندگى ایران براى شركت در مجمع عمومى سازمان ملل متحد و نمایندگى ایران در كمیسیون سوم (كمیسیون امور اجتماعى و اقتصادى) انتخاب شد و انجام وظیفه نمود. در همین سال بنا بر دعوت دانشگاه هاروارد در سمینار تابستانى آن شركت كرد. از ترجمه‏هاى وى مى‏توان به این آثار اشاره نمود: مجموعه‏اى از قصه‏هاى آندرسن (مجموعه قصه، 1320)، پدران و پسران (اثر ایوان تورگنیف)، جنایت و مكافات (اثر فئودر داستایوسكى)، قهرمان كوچك (اثر نویسندگان خارجى، 1341). وى همچنین كتاب داستان كودكان هركس خانه‏اى دارد را به رشته‏ى تحریر درآورد. (وف 1367 ش)، مترجم. وى تحصیلات ابتدایى و متوسطه خود را در مدرسه‏ى ژاندارك تهران به پایان آورد و در سال 1320 ش در رشته‏ى زبان و ادبیات فارسى فارغ‏التحصیل شد. در سال 1321 ش همراه پدر كه به سفارت ایران در شوروى (سابق) منصور شده بود عازم روسیه شد و مدت سه سال در دانشگاه لومونوسوف مسكو به تحصیل زبان و ادبیات روسى پرداخت. پس از مراجعت به ایران در سال 1327 ش براى ادامه تحصیل خود در این رشته با انگلستان و فرانسه مسافرت نمود پس از بازگشت به تدریس زبان و ادبیات روسى در دانشكده ادبیات تهران پرداخت. از جمله آثارش: ترجمه‏ى «آندرسن»؛ ترجمه «پدران و پسران» تورگینف؛ ترجمه «قهرمان عصر ما» لرمانتف؛ ترجمه «قهرمان كوچك».[1]
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

156/1397