«فرخ لقا هوشمند» درگذشت

 «فرخ لقا هوشمند» بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون پس از 32 روز بستري شدن در بخش مراقبت‌هاي ويژه شب گذشته درگذشت.
 
به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، "فرخ لقا هوشمند " ساعت 12 شب گذشته بر اثر ايست قلبي دارفاني را وداع گفت.
وي كه 32 روز پيش بر اثر خونريزي مغزي در بيمارستان پارسيان بستري شد، حواس خود را از دست داده بود و با دستگاه تنفس مي‌كرد.
به گزارش فارس، وي 5 روز پيش به منزل منتقل شد و تحت مراقبت‌هاي ويژه قرار گرفت و سن هشتاد و يك سالگي درگذشت.
مراسم تشييع جنازه اين هنرمند، ساعت 9 صبح چهارشنبه، 24 تير، از مقابل خانه سينما برگزار مي شود و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاك سپرده خواهد شد.
فرخ لقا هوشمند، متولد 1307 رشت و نام خانوادگي اصلي وي "پوررسول " است منتهي بعد از ازدواج با رضا هوشمند، بازيگر و چهره پرداز، نام خانوادگي وي را براي خود برگزيد و در طول دوران زندگي مشترك شان در 5 فيلم: باشو غريبه كوچك، صمد به مدرسه مي رود،‌ خواستگار و شب قوزي مقابل هم به ايفاي نقش پرداختند.
او دوره بازيگري هنرستان هنرپيشگي را در سال 1324 زيرنظر عطا الله زاهد، مجيد محسني و حميد قنبري گذراند و در همان سال به فعاليت در تئاتر گيلان و همچنين تهران پرداخت.
اين بازيگر پيشكسوت بازي در سينما را در سال 1336 با بازي در فيلم "نردبان ترقي " ساخته "پرويز خطيبي " آغاز كرد و در طول فعاليت سينمايي خود در 61 فيلم ديگر به ايفاي نقش پرداخت.نقطه عطف بازيگري اين هنرمند به هنرنمايي اش در فيلم هاي مطرح موج نوي سينماي ايران و ديگر آثار تأثيرگذار همچون: شب قوزي فرخ غفاري، شوهر آهو خانم داوود ملاپور، خواستگار علي حاتمي، خانه قمر خانم بهمن فرمان آرا، كلاغ، باشو غريبه كوچك و مسافران بهرام بيضايي برمي گردد. فرخ لقا هوشمند كه بيشتر در هيات مادري مهربان ظاهر مي شد، دوران پركاري را در سينماي بعد از انقلاب آغاز كرد و در آثار گوناگون و متعددي كه متعلق به طيف هاي متفاوت و مطرح فيلمسازان ايراني بود به ايفاي نقش هاي ماندگاري پرداخت. شكار خاموش كيومرث پوراحمد، افسانه آه تهمينه ميلاني،‌ رنو تهران 29 سيامك شايقي، دو نفر و نصفي يدالله صمدي، همسر مهدي فخيم زاده،‌ الو الو من جوجوام مرضيه برومند، بلوف ساموئل خاچيكيان، سفر عليرضا رئيسيان، اشك و لبخند شاپور قريب،كلاه قرمزي و سرو ناز ايرج طهماسب و غزل محمدرضا زهتابي از جمله فيلم هايي هستند كه اين بازيگر به هنرنمايي در آن پرداخت.
يكبار هم كانديد سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مكمل زن به خاطر بازي در فيلم "سفر " ساخته "عليرضا رئيسيان " در سيزدهمين جشنواره فيلم فجر در سال 73 شد.
فعاليت تلويزيوني اش را نيز در سال 1344 با حضور در برنامه زنده اي و در كنار هنرمنداني چون: ايرج ناظريان، رقيه چهره آزاد و عزت اله مقبلي آغاز كرد و بعد ها در برنامه ها و سريال هاي متعددي از جمله "مدرسه مادربزرگ ها "حضور يافت.
فرخ لقا هوشمند در طول دوران بازيگري اش علاوه بر حضور در آثار كارگردانان مطرح و متفاوت از هم سينماي ايران، مقابل بازيگران سرشناسي از جمله: مهري وداديان، جهانگير فروهر، عليرضا خمسه،خسرو شكيبايي، فاطمه معتمدآريا، پروين سليماني، مهري مهرنيا، محمد ورشوچي، جمشيد لايق، مهدي فخيم زاده و رضا رويگري به ايفاي نقش پرداخت.
 
 
 
 

/1001/