انواع مهارتهای زندگی

سازمان بهداشت جهانی مهارتهای زندگی را با عناوین دهگانه مشخص نموده است که هر یک ازاین مهارتها رمز برخورداری و دانستن تمرین و به کارگیری هر چه بیشتر در زندگی روزمره است.
شنبه، 19 تير 1400
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
انواع مهارتهای زندگی
مهارتهای 10گانه زندگی، مهارت های لازم و کاربردی است که همه افراد، در تمام سنین به آن نیازمندند. این مهارتها جهاز روانی افراد است و بدون داشتن آنها زندگی و روابط دچار مشکلات حاد و اساسی می شود. در این مقاله سعی داریم شما را با 10 مهارت ضروری در زندگی آشنا کنیم. این مهارتها عبارتند از: 
مهارتهای: خود اگاهی، همدلی، ارتباط موثر، روابط بین فردی، مقابله با استرس، مدیریت بر هیجانها، حل مسئله، تصمیم گیری، تفکر خلاق و نقادانه
 
انواع مهارتهای زندگی


مهارت خود آگاهی

توانایی شناخت از نقاط ضعف و قوت خواسته ها نیازها رغبت ها و تصویر واقع بینانه از خود است تا حقوق فردی اجتماعی و مسئولیتهای خود را بهتر بشناسیم با کسب این مهارت به سئوال اساسی "من کیستم"پاسخ می گوییم.

مهارت همدلی

همدلی یعنی این که فرد بتواند مسائل دیگران را حتی زمانیکه در آن شرایط قرار ندارد درک کند و به انها احترام بگذارد . این مهارت موجب می شود تا به دیگران توجه کرده وآنها را دوست داشته باشیم وخود نیز مورد توجه و دوست داشتن دیگران قرار بگیریم وباایجاد روابط اجتماعی بهتر به هم نزدیک شویم.
 

مهارت روابط بین فردی

مهارت میان فردی، مهارتی است که موجب میشود ضمن تقویت روحیه ی مشارکت اعتماد واقع بینانه و همکاری با دیگران بتوانیم مرزهای روابط بین خود وکسانیکه دوستشان داریم را تشخیص داده ودرجهت ایجاد روابط صمیمانه و دوستانه قدم برداریم هر چه زودتر به دوستیهای نامناسب و نا سالم خود خاتمه دهیمپیش از آنکه مورد آسیب جدی قرار بگیریم.
 

مهارت ارتباط موثر

کسب این مهارت به ما می آموزد برای درک موقعیت دیگران چگونه به سخنان آنان فعالانه گوش دهیم و چگونه دیگران راازاحساس ونیازهای خوداگاه نماییم تاضمن به دست آوردن خواسته های خود طرف مقابل نیز احساس رضایت نماید.
 

مهارت مقابله با استرس

در دنیای امروز همواره با تغییرات وسیع وپیچیده ای مواجهیم و هر تغییری با فشارهای روحی وروانی (استرس)همراه است .میزان استرس اگر بیشتر از حد و طولانی باشد بر زندگی و عملکرد ما تاثیر منفی گذاشته و مشکلات جدی وزیادی را برای ما به وجود خواهد آورد.فراگیری این مهارت به ما کمک می کند تا استرسهای مخالف و اثرات آن را شناخته و راههای کاهش یا مدیریت بر آنها را کسب نماییم.
 
انواع مهارتهای زندگی


مهارت مدیریت بر هیجانها

اگر بتوانیم مدیریت مطلوبی بر هیجانهای خود مانند شادی غم خشم ترس یاس اضطراب و ..... داشته باشیم، رویاها خاطرات و ادراکات ما جان می گیرد.

کسب این مهارت به ما کمک می کند تا ضمن شناسایی هیجانهای خود و دیگران و تاثیر آنها بر تفکر رفتارهایمان بتوانیم در مقابله با آنها واکنش مناسب را از خود بروز دهیم.
 

مهارت حل مساله

ما هر روز با مسایل فراوانی رو به رو هستیم که برخی ساده و برخی پیچیده اند. مهارت حل مساله این توانایی را به ما می دهد که با توجه به تجارب علمی و توانمندیهای ذهنی خود بتوانیم در جهت "حل مسئله" یا مشکل قدم برداشته و به نتیجه ی مطلوب دست یابیم.
 

مهارت تصمیم گیری

انسان در مسیر زندگی همواره نیازمند تصمیم گیریها ی مختلف است وموفقیت در زندگی در گرو تصمیم گیری درست و بجای اوست.مهارت تصمیم گیری به ما کمک می کند تا با اطلاعات و آگاهی کافی با توجه به اهداف واقع بینانه ء خود از بین راه حلهای مختلف بهترین راه حل را انتخاب کرده و به کار بگیریم و پذیرای پیامدهای آن نیز باشیم.
 

مهارت تفکر خلاق

فکر کردن مهارتی است که از کودکی می آموزیم .مهارت تفکر خلاق قدرت کشف وتولید اندیشه ی جدید را برای ما فراهم می آورد.مهارت تفکر خلاق به ما کمک می کند در مواجهه با حوادث ناگوار چگونه احساسات منفی خود را به احساسات مثبت تبدیل کنیم .تفکر خلاق "نوع دیگر دیدن" است در این تفکر هیچگاه مشکل یک عامل مزاحم به حساب نمی آید بلکه یک فرصت برای کشف راه حل های نو وبدیع تلقی می شود که تاکنون کسی به ان توجه نکرده است.
 

انواع مهارتهای زندگی


مهارت تفکرنقادانه

تفکر نقادانه نوع دیگر از تفکر است .کسب این مهارت به ما می آموزد تا هرچیزی را به سادگی ودر بست قبول یا رد نکنیم ابتدا در مورد آن موضوع سئوال و استدلال کنیم سپس بپذیریم یا رد کنیم کسانیکه از تفکر نقادانه بر خوردارند فریب دیگران را نمی خورند و به راحتی جذب گروهها و افرادو مواد مخدر نمی شوند چرا که همواره با سئوال کردن به عاقبت کار می اندیشند.

منبع: موسسه فرهنگی اشاره زندگینظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.