تسبیح شاه مقصود چه تاثیری در حالات روحی افراد دارد؟

تسبیح شاه مقصود در میان مسلمانان محبوبیت خاصی دارد. در این مقاله به بررسی این سنگ ارزشمند می‌پردازیم.
شنبه، 30 شهريور 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تسبیح شاه مقصود چه تاثیری  در حالات روحی افراد دارد؟
شاه مقصود نام سنگی است سبز و زرد رنگ که از محبوبیت خاصی در میان افراد برخوردار است. مصرف این سنگ بیشتر در ساخت تسبیح و انگشتر است. زیبایی به خصوص سنگ شاه مقصود تنها ویژگی مثبت آن نیست، خواص معنوی سنگ و تسبیح و شاه مقصود باعث شده است اقبال افراد علاقه‌مند به این سنگ افزایش پیدا کند.

در روایات اسلامی و شیعی با احادیثی روبرو می‌شویم که درباره خواص سنگ‌ها هستند. تأثیر معنوی و مادی‌ای که سنگ‌ها می‌توانند به همراه داشته باشند بسیار محسوس و قابل فهم است. نمونه‌های زیادی در روایات هست که پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) یا دیگر معصومین (ع) به فردی توصیه کرده‌اند که سنگ به خصوصی را به عنوان نگین انگشتر یا تسبیح استفاده کنند. شاه مقصود یکی از سنگ‌های تأثیر گذار است.


خواص معنوی تسبیح شاه مقصود

محیط پیرامون انسان همواره مملو از انرژی‌های منفی و مثبت است. جذب و دفع این طیف‌های انرژی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر احوالات و اتفاقات زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. با جذب انرژی‌های مثبت می‌توان از فواید پر کاربرد آن استفاده کرد. آرامش و رفع تنش، کنترل داشتن بر شرایط و بهبود چشمگیر رفتار‌های اجتماعی از آثار اولیه جذب انرژی مثبت هستند. این مسئله هم در فرهنگ دینی مورد تأیید است و هم در آئین‌های عرفانی؛ همچنین در سال‌های اخیر دانشمندان با تحقیق در این زمینه به نتایج شگرفی دست یافته‌اند که تائید کننده همین مسئله است. 

یکی از اصلی‌ترین خواص معنوی تسبیح شاه مقصود ایجاد صلح و دوستی است.

از این تسبیح برای رفع نگرانی و رسیدن به آرامش استفاده می‌شود.

حفظ و ارتقاء پاکدامنی از دیگر خواص معنوی این تسبیح است.

افرادی که با این تسبیح ذکر می‌گویند، کسب و کار پر رونق‌تری دارند.

دفع انرژی‌های مضر، درمان بیماری‌ها، افزایش قوای جسمانی و...
از جمله خواص معنوی تسبیح شاه مقصود که برای آن ذکر کرده‌اند می‌توان دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت را نام برد که در اصل مهم‌ترین کار‌هایی هستند که یک سنگ می‌تواند با تاثیراتش انجام دهد. دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت در حالت معمولی بسیار در حالات روانی افراد تأثیر گذار است و زمانی که با ذکر‌های مورد توصیه بزرگان دین همراه می‌شود تأثیر شگرفی بر افراد می‌گذارد.

ارتشاعات بسیار ملایم برای فعال سازی کل بخش‌های بدن و هماهنگی اعصاب نیز از جمله خواص تسبیح شاه مقصود است. اگرچه اغلب خواص معنوی تسبیح شاه مقصود به خاطر همان دفع انرژی‌های منفی است، اما هر کدام از این خواص به تنهایی اهمیت بسیاری دارند.

درمان افسردگی، اصلاح جریان خون، تحریک و تقویت حس چشایی، شادی خلق و خو و نیرو بخشی به ستون فقرات نیز به عنوان خواص تسبیح شاه مقصود در میان علاقه‌مندان به این مبحث معروف هستند.


وجه تسمیه شاه مقصود

برخی بر این باورند که در زمانی که کشور افغانستان بخشی از ایران بود فردی با نام مسعود شاه از سوی پادشاه صفوی آن دوره زمانی برای حاکمیت آن منطقه انتخاب می‌شود. او با تعمیر مرقد امام زاده شاه آقا و ساخت یک مقبره بر روی آرامگاه امام زاده منطقه‌ای که زیر دست داشته را آباد می‌کند. از همین رو سنگ‌هایی که از کوه مجاور آن استخراج می‌کردند را برای ساخت تسبیح استفاده می‌کردند و نام آن سنگ‌ها را شاه مسعود گذاشته‌اند، اما با گذر زمان به شاه مقصود تغییر می‌کند. هم اکنون نیز بهترین شاه مقصود محصول کشور افعانستان است و نمونه‌های چینی مونتاژ شده در کارخانجات کشور چین از کیفیت کافی برخوردار نیستند.

تسبیح در اسلام
"تسبیح گفتن" به این معناست که ذکر سبحان الله را برای خداوند بر زبان برانیم. تسبیح گفتن در اسلام بسیار مورد تاکید است. در سوره مبارکه جمعه می‌خوانیم:
" یسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ الْمَلِک الْقُدُّوسِ الْعَزیزِ الْحَکیمِ "
آن چه در آسمان‌ها و آن چه در زمین است، همواره تسبیح خدا می‌گویند، خداوندی که مالک و حاکم است و از هر عیب و نقصی مبرّا، و عزیز و حکیم است!

همانطور که در این آیه نیز خواندیم، تمام کائنات و موجودات تسبیح خداوند را میگویند و تسبیح خداوند و ذکر گفتن از مستحبات پر ثواب است و اجر آن هم به صورت مادی است و هم به صورت معنوی. اما جایگاه تسبیحی که مسلمانان از آن برای ذکر گفتن استفاده می‌کنند نیز جایگاه جالب توجهی است. از آنجایی که در ختم‌های مختلف هر ذکر یا سوره یا دعایی چندین مرتبه باید خوانده شود تسبیح در به شمارش آن‌ها بسیار کمک می‌کند و امر عبادت را امکان پذیر‌تر می‌کند. توصیه‌های ائمه در خصوص سنگ‌ها و خواص آن‌ها سبب پدید آمدن تسبیح‌های ساخته شده از جنس شاه مقصود و محبوبیت آن در میان مسلمانان شده است.


منبع: سایت ستاره


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.