نکات مهم درباره تعویض پوشک نوزاد

تعویض پوشک کودک به جهت آنکه باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام شد از اهمیت بیشتری برخوردار است. از دید آنهایی که هنوز پدر و مادر نشده‌اند تعویض پوشک کودک کاری نچندان خوشایند است، اما اگر از هر پدر و مادری این سوال پرسیده شود که درباره جالب‌ترین لحظاتی که با کودک نوپایشان داشتند صحبت کنند، تعویض پوشک از جمله مواردی است که به زبان می‌آورند.
جمعه، 9 اسفند 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نکات مهم درباره تعویض پوشک نوزاد

۱۰ نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید

یکی از اولین مهارت‌هایی که پدر و مادرها در اولین فرزندآوری باید خیلی سریع بیاموزند عوض کردن پوشک بچه است.

پدر و مادر باید به‌شکل مداوم مهارت‌های تعویض پوشک‌ را متناسب با مراحل رشد فرزندشان تغییر دهند؛ زیرا وقتی خواب کودک منظم‌تر می‌شود و شما کم‌کم او را با غذاهای جامد آشنا می‌کنید، مدفوع و به‌دنبال آن تعویض پوشک، مدام تکرار می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که دانستن آنها در تعویض پوشک لازم است.
 
۱. در مواقع ضروری، از شگردهای تازه‌ای برای عوض کردن پوشک استفاده کنید
بهترین شکل تعویض پوشک این است که والدین کودکشان را روی سطحی خشک، تمیز و مجهز به کمربند ایمنی قرار دهند.

اما معمولا کودکان چنین شانسی ندارند و در نهایت، والدین در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که مجبورند پوشک را در مکانی نامناسب عوض کنند:

مکانی مانند دست‌شویی رستوران، بدون میز مخصوص تعویض پوشک. حسّ عوض کردن پوشک در چنین مکان‌های دشواری شاید مثل حس بازی با آتش باشد، اما با دانستن چند نکته می‌توانید کارها را آسان‌تر کنید.

اگر امکان دارد، کودک را به ماشین ببرید و او را در صندوق‌عقب ماشین بگذارید. ممکن است این به‌نظر فکر جالبی نباشد اما صندوق‌ عقب صاف‌ترین قسمت ماشین است و دیوارهای آن هم دور کودک را می‌گیرند و از او محافظت می‌کنند.

بهتر است کودک را در خشک‌ترین قسمت قرار دهید و اگر سطح صندوق‌عقب کمی برجسته است، برای ایمنی بیشتر، در تمام مدت، کودک را با یک دست نگه دارید. اگر پتو یا پدِ مخصوص تعویض به‌همراه ندارید، از هر‌چه دمِ دست است استفاده کنید. همیشه مقدار زیادی دستمال‌توالت در دست‌شویی‌های عمومی پیدا می‌شود.
 
۲. همیشه برای تعویض پوشک آماده باشید
غیرحرفه‌ای‌ترین کاری که پدر و مادرها انجام می‌دهند این است که بدون برداشتن پوشک کافی از خانه بیرون می‌آیند.

همیشه پوشک اضافی همراه داشته باشید؛ زیرا معمولا کودکان عادت دارند کارشان را نیمه‌تمام بگذارند و وقتی در حال تعویض پوشک جدید هستید، کارشان را تمام کنند. تعداد دفعات تعویض پوشک را با اطمینان نمی‌توان گفت؛ پس بهتر است همیشه چند سری پوشک اضافی داشته باشید.
 
۳. همیشه دستمال مرطوب همراه داشته باشید
مدفوع فقط در پشت کودک نیست؛ می‌تواند به‌ همه‌جا پخش شود. همیشه لوازم ضروری بهداشتی را به‌همراه داشته باشید.

همیشه از جلو به عقب دستمال بکشید؛ این مورد برای نوزادان دختر اهمیت بیشتری دارد. اگر پوست کودک تاخوردگی دارد، دقت کنید مدفوع وارد آن ناحیه نشود. برای نوزادان پسر، حتما زیر بیضه‌ها و آلت تناسلی را خوب تمیز کنید.

اطراف و قسمت‌های بیرونی را یک بار خوب با دستمال تمیز کنید و اگر لازم شد، دوباره دستمال بکشید. درمورد نوزادان دختر دقت کنید دستمال مرطوب را آرام به پوست نوزاد بکشید؛ زیرا فشار زیاد باعث می‌شود مدفوع به قسمت‌هایی برود که تمیزکردن آنها دشوار است.
 
۴. پوشک‌ را چندمنظوره در نظر بگیرید
قبل از اینکه پوشک کثیف را باز کنید، پوشک تمیزی را، به‌شکل پد، زیر نشیمنگاه کودک قرار دهید. وقتی پوشک کثیف باز شد، جلوی قسمت انتهایی آن را به پوست کودک بکشید تا مدفوع اضافی را پاک کند. در مورد نوزادان پسر، وقتی می‌خواهید پوشک کثیف را باز کنید، با پوشک تمیزی که در زیر کودک است مجاری ادرار را بپوشانید تا از پاشیده‌شدن ناخواستۀ ادرار جلوگیری کنید.
 
۵. در برابر بوی بد از خودتان محافظت کنید
همیشه در والدین، واکنش ناخوشایند به بوی بد هنگام عوض کردن پوشک وجود دارد، حتی در آن دسته از والدینی که ادعا می‌کنند در برابر به بو مقاوم هستند.

اما با چند ترفند می‌توانید از این وضیت خلاص شوید؛ برای نمونه، می‌توانید چند قطره اسانس یا ویکس زیر بینی‌تان بمالید.

برای بوهای شدیدتر می‌توانید کمی عصارهٔ نعناع به داخل ماسکتان بزنید.
 
۶. چین‌های پوشک را جدی بگیرید
هنوز هم بحث بر سر استفاده از کهنه یا پوشک یک‌بار‌مصرف زیاد است. اما یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که باعث می‌شود پوشک از کهنه پیشی بگیرد، چین‌های دور آن است که مانند سدّی در مقابل رطوبت عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد مواد داخل پوشک بیرون بریزند.

دقت به این چین‌ها خیلی مهم است و می‌تواند جلوی فاجعه را بگیرد. بیشتر پوشک‌های یک‌بار‌مصرف چین درونی و چین بیرونی دارند.

حتما دقت کنید که چین‌های بیرون پوشک به سمت داخل برنگردند؛ چون این چین‌ها جلوی بیرون‌ریزی را می‌گیرند.
 
۷. اندازه پوشک فقط توصیه است
اندازه پوشک فقط به‌عنوان پیشنهاد مطرح می‌شود و والدین هیچ اجباری در پیروی از آنها ندارند. به‌بیان ساده، پوشک مناسب برای کودک شما، پوشک اندازه او است. اندازه‌ نامناسب یا خیلی تنگ است یا آن‌قدر گشاد است که باعث بیرون‌ریزی می‌شود.

بهتر است به پوشک اندازه‌ٔ کودکتان فکر کنید و ذهن‌تان را درگیر اندازه‌های استاندارد نکنید. اگر بتوانید انگشت‌ تان را بین پوشک و بدن کودک قرار دهید، یعنی اندازه‌ مناسبی را انتخاب کرده‌اید. این اندازه کاملا مناسب است و تنگ یا گشاد نیست.
 
۸. با مراقبت، از کهیر جلوگیری کنید
کهیر ابتدا با خارش و بعد با درد همراه است و معمولا زیاد اتفاق می‌افتد؛ پس به‌سختی می‌توان از کهیر اجتناب کرد.

برای جلوگیری از کهیر، همیشه باید میزان رطوبت را کنترل کنید و در صورت خیس‌ بودن پوشک، آن را تعویض کنید، کودک را با آب بشویید و سپس بدون اینکه حوله را روی بدن کودک بمالید، با ضربه‌های آرام، بدن را خشک کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از کهیر این است که تا حد امکان، پوشک کودک را خشک نگه دارید. اگر دیدید پوست کمی قرمز شده است، از کرم‌های مخصوص پوشک استفاده کنید. بهترین انتخاب کرمی است که اکسید روی (زینک‌اکسید) داشته باشد.
 
۹. در هنگام تعویض پوشک، رابطه محبت‌آمیز با کودک ایجاد کنید
تعویض پوشک می‌تواند عذاب‌آور باشد اما با‌این‌حال زمان خوبی برای برقراری رابطه محبت‌آمیز با کودک است.

والدین می‌توانند از این فرصت برای برقراری ارتباط چشمی، آواز‌خواندن، قلقلک‌دادن، حرف‌زدن و بازی‌کردن استفاده کنند.

قبل از اینکه کودک به‌ اندازه‌ای بزرگ شود که دائما حرکت کند، زمان تعویض پوشک زمان خاصی است. تعویض پوشک، حتی وقتی مدفوع او آزاردهنده باشد، بهترین زمان برای ایجاد رابطه مهرآمیز بین کودک و والد است.
 
۱۰. از تعویض پوشک وحشت‌زده نشوید
شاید این ترس بیشتر در پدران دیده شود تا مادران؛ زیرا پدران اغلب تجربه کمتری دارند. بعضی از والدین حس می‌کنند پوشک را خوب عوض نکرده‌اند و دوباره از اول شروع می‌کنند؛ بعضی دیگر فکر می‌کنند به‌خاطر طول‌کشیدن زمان تعویض پوشک، کودک کلافه شده است.

توصیه ما این است که نفس عمیقی بکشید و نگرانی را از خود دور کنید؛ عوض کردن پوشک به آزمون و خطای زیادی نیاز دارد.

به این فکر نکنید که کودکتان کلافه شده است. کودکان شما را قضاوت نمی‌کنند؛ آنها بخشنده‌ترین موجودات هستند. هر‌قدر بیشتر اشتباه کنید، بیشتر می‌آموزید و سریع‌تر و ماهرتر می‌شوید.
 

سخن آخر

تعویض پوشک یکی از مهم‌ترین مهارت‌های والدین است و نباید آن را کم‌اهمیت دانست. دانستن مهارت‌های این کار به شما کمک می‌کند سلامت و بهداشت کودکتان را حفظ کنید.

با‌اینکه تعویض پوشک در ابتدا می‌تواند آزاردهنده و حتی استرس‌آور باشد، اما نباید نگران شوید؛ با کمی تمرین و استفاده از نکات این مقاله می‌توانید خیلی زود به مهارت برسید.


منبع: سایت چطور


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.