یک دنیا پر از اطّلاعات

در این بخش، دکتر مهدی برنج زاده در خصوص اطلاعات، چگونگی و نحوه دستیابی به آن ها به شما نوجوانان عزیز توضیح می دهد.
جمعه، 22 فروردين 1399
تخمین زمان مطالعه:
نویسنده : مهدی برنج زاده
موارد بیشتر برای شما
یک دنیا پر از اطّلاعات
همه می دانیم دنیای امروز، دنیای رد و بدل کردن اطّلاعات است و یکی از موارد سنجش پیشرفت کشورها، نحوه ی آسان بودن این نوع ردّ و بدل ها می باشد. امروزه این نوع اطّلاعات، جزو اصلی زندگی ما شده و نمی توانیم از آن چشم پوشی کنیم. قبل از این که وارد بحث اصلی شویم و پی ببریم به چه اندازه و چه نوع اطّلاعاتی نیاز داریم، لازم است با مفهوم کلمه ی اطّلاعات آشنا شویم.
 

به چه چیزی اطّلاعات می گویند

به هر چیز که ارزش خبری داشته باشد و به سؤالات ما پاسخ دهد، اطّلاعات گفته می شود.


چطور به اطّلاعات دست پیدا کنیم

همان طور که گفته شد، دنیای امروز بر محور تبادل اطّلاعات حرکت می کند و با پیشرفت روزافزون سامانه های اطّلاع رسانی، خصوصاً شبکه های رسانه ای و شبکه های مجازی، سرعت انتقال بسیار زیاد و هزینه های آن به طور چشم‌گیری کاهش یافته است و ما در هر لحظه  که بخواهیم می توانیم به اطّلاعات گوناگون دسترسی پیدا کنیم؛ اما نکته ی مهم این‌جاست، آن‌قدر حجم اطّلاعات و کیفیّت آن ها زیاد و متنوّع است که به سختی می توان اطّلاعات درست و غلط را از هم جدا کرد و این مشکل، همیشه کاربران را تهدید می کند. در این‌جا باید توجّه داشته باشیم تعداد بسیار زیادی از این اطّلاعات مورد نیاز ما نیست و راهی که می تواند به ما کمک کند تا به اطّلاعات صحیح دست پیدا کنیم، سایت های داخلی هستند که توسّط سازمان های مربوطه تأیید شده اند و از محتوا و اطّلاعات صحیحی برخوردار هستند. با اطمینان می توان گفت، هرگونه نیازمندی اطّلاعات از قبیل: علمی، ادبی، فرهنگی، سرگرمی و درسی را می توان در سایت های دارای مجوز جست‌وجو کرد و به آن دست یافت.


چه اندازه به اطّلاعات نیاز داریم

این‌که ما به چه اندازه به اطّلاعات نیاز داریم بستگی دارد به این که برای چه موضوعی در حال جستجو هستیم. با توجه به سن افراد و نوع نیاز آن ها مقدار و میزان دسترسی به اطّلاعات متفاوت است و ما باید به این نکته توجه داشته باشیم گاهی رنگ و لعاب سایت ها آن‌قدر ما را به خودشان جذب می کند که متوجّه گذر زمان نمی شویم و در نهایت می بینیم چندان اطّلاعات مفیدی در اختیارمان قرار نگرفته است.


اطّلاعات درست و مورد نیازمان را چطور به دست بیاوریم

بدون هدف و بدون سؤال به دنیای تبادل اطّلاعات وارد نشویم.

فقط دنبال اطّلاعاتی باشیم که نیاز ما را تأمین می کند.

از سایت های تأییدشده استفاده کنیم.

فراموش نکنیم ذهن ما ارزشش بیش از این است که آن را با اطّلاعاتی که مربوط به سنّ مان و مورد نیازمان نیست درگیر کنیم.

عکاس: علی خوشجام

منبع: مجله باران


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.