دو مسافر با يک بليط

با توجه به فرارسيدن تعطيلات سال نو و مسافرت‌هاي نوروزي، بسياري از خانواده‌ها از شهر و ديار خود بيرون آمده و به مسافرت مي‌روند. در اين ميان، تکليف خانم‌هاي باردار چيست؟ آيا مجازند به مسافرت بروند يا نه؟ آيا سفر براي آنها و جنين‌شان مشکلي به وجود نمي‌آورد؟ اگر يک خانم باردار مجاز است به مسافرت برود، چه کارهايي بايد انجام
يکشنبه، 1 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دو مسافر با يک بليط

دو مسافر با يک بليط
دو مسافر با يک بليط


 

 

 

نکاتي درباره سفر مادران باردار
 

با توجه به فرارسيدن تعطيلات سال نو و مسافرت‌هاي نوروزي، بسياري از خانواده‌ها از شهر و ديار خود بيرون آمده و به مسافرت مي‌روند. در اين ميان، تکليف خانم‌هاي باردار چيست؟ آيا مجازند به مسافرت بروند يا نه؟ آيا سفر براي آنها و جنين‌شان مشکلي به وجود نمي‌آورد؟ اگر يک خانم باردار مجاز است به مسافرت برود، چه کارهايي بايد انجام دهد تا سفر بي‌خطري داشته باشد؟
مطالعات نشان مي‌دهد، در صورتي که حاملگي بدون عارضه باشد، سفرکردن اثر مضري روي آن ندارد و توصيه مي‌شود پيش از مسافرت با پزشك يا ماما مشورت کنيد. چرا كه مسافرت‌هاي طولاني ممكن است خطرهايي را براي شما در بر داشته باشد، سعي كنيد برنامه مسافرتي خود را در سه ماهه دوم بارداري قرار دهيد يعني هفته 14 تا 28 بارداري، چون احتمال سقط جنين و ويار کمتر است. زيرا در سه ماهه اول و در سه ماهه سوم بارداري يعني از 28 هفتگي به بعد، احتمال خطرها و عوارض حاملگي بيشتر است.
شرايط خاصي که بايد براي مسافرت مورد توجه قرار گيرند، عبارتند از فشار خون بالا، سابقه سقط جنين، خون‌ريزي و ديابت، كه سفر بايد حتما با نظر پزشك يا ماما و با توصيه‌هاي خاص و در موارد ضروري باشد.

سفر هوايي
 

سفر با هواپيما خطر خاصي ايجاد نمي‌کند، به شرط اينکه فشار هوا در داخل هواپيما به طور کامل تنظيم شده باشد. مسافرت هوايي پس از ماه هشتم بارداري بايد با اجازه پزشک متخصص باشد و بايد حداقل هر دو ساعت يک بار قدم بزنيد. هرگز در هفته‌هاي آخر بارداري (از هفته 35 به بعد) با هواپيما مسافرت نکنيد. شايد بيشترين خطر سفر به خصوص در مسافرت‌هاي بين المللي، بروز مشکل در محلي است که امکانات کافي براي درمان وجود ندارد.
گيت‌هاي امنيتي كه در فرودگاه‌ها از آن عبور مي‌كنيم، حاوي اشعه X نيستند و جاي نگراني نيست فقط فلزياب هستند و چمدان‌ها از مسير حاوي اشعه X عبور مي‌كنند. همچنين اغلب فشار داخل هواپيما تنظيم شده‌است و ضرري براي شما و جنين ندارد.

خودرو
 

طي مسافرت با خودرو، از کمربند ايمني آن استفاده کنيد. هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد اين کمربندها احتمال صدمه به جنين را افزايش مي‌دهند. در واقع عمده‌ترين علت مرگ جنين در تصادفات، مرگ مادر است. کمربند بايد در زير شکم و روي قسمت فوقاني ران‌ها قرار گيرد و تا جايي که ممکن است بايد چگونگي قرارگيري کمربند راحت باشد، کمربند شانه نيز بايد در ميان دو سينه قرار گيرد. چنانچه مسيرهاي طولاني را با خودرو طي مي‌كنيد، هر دو ساعت يك‌بار از ماشين پياده شده و به مدت 10 دقيقه پاها را نرمش داده و چند قدم راه برويد.

قطار
 

مطمئن‌ترين وسيله مسافرت براي مادران باردار قطار است، به‌خصوص كه بعضي از قطار‌ها داراي پزشك نيز هستند كه در موارد خاص مي‌توان به پزشك مراجعه كرد. ترن‌هايي كه داراي كوپه‌هاي جداگانه‌اند و صندلي تاشو آنها به‌صورت تخت‌خواب است، براي استراحت مادران باردار مناسب‌ترند.

توصيه‌هاي لازم
 

در مسافرت خانم باردار
 

• پيش از اقدام به مسافرت از سوي پزشك معاينه شويد و اجازه سفر دريافت داريد.
• در طول سفر بدون تجويز پزشك هيچ دارويي مصرف نكنيد.
• در زمان مسافرت به نقاط گوناگون از جهت همه‌گيري بيماري‌ها در اين نقاط سوال كنيد و وضعيت واكسيناسيون خود را به‌وسيله پزشك كنترل كنيد.
• در طول مسافرت لباس و كفش راحتي بپوشيد.
• براي پيشگيري از حالت تهوع، مقداري ميوه و يا خشكبار همراه خود داشته باشيد.
• از مصرف يخ در طول مسافرت اجتناب كنيد و از ليوان‌هاي يك‌بار مصرف استفاده كنيد.
• ميوه و سبزي‌هاي خام و پوست‌دار نخوريد.
• از خوردن گوشت‌هاي نيم‌پز و غذاهايي كه ممكن است پيش از آن در طي روز چند بار گرم شده باشد، خودداري كنيد.
• فقط از آب و نوشيدني‌هاي درون شيشه و بطري بياشاميد و نوشيدن چاي داغ و شير پاستوريزه بي‌خطر است.
• آشاميدن مقدار كافي آب در طول مسافرت بسيار مهم است، به خصوص اگر با هواپيما سفر مي‌كنيد. رطوبت هوا طي مسافرت هوايي در حدودی نگه داشته مي‌شود. با كاهش رطوبت، رطوبت بدن با تنفس كاهش مي‌يابد و اين امر مي‌تواند موجب كم آبي بدن خانم باردار شده و اين كم آبي گاه موجب افزايش خطر زايمان زودرس شود. زنان باردار بايد طي مسافرت هوايي حداقل دو ليوان آب در ساعت بنوشند.
• هنگام سفر با قطار يا هواپيما نزديك راهرو بنشينيد تا در صورت نياز، دسترسي به دست‌شويي آسان باشد و هر ساعت يك يا دو بار در طول راهرو قدم بزنيد و نرمش‌هاي ساده انجام دهيد.
• در صورت مسافرت با ماشين، استفاده از كمربند ايمني اجباري است زيرا اگر ماشين داراي كيسه هوايي باشد، با استفاده از كمربند در هنگام توقف ناگهاني جنين به‌ندرت صدمه مي‌بيند. بهترين روش بستن كمربند ايمني نيز آن است كه بند روي پاها را زير شكم خود و روي ران‌ها قرار دهيد و بند شانه‌اي را ميان سينه‌ها و روي شانه‌ها قرار دهيد.
• در صورت سفر با ماشين، صندلي خود را تا حد امكان عقب ببريد و پاهايتان را دراز كنيد و گاهي آن را تكان دهيد.

 

منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.