دانستني‌هاي جراحي پلک

بعضي‌ از مشتريان جراحي‌هاي زيبايي، بعد از جراحي بيني و تزريق لب، ياد چشم‌هايشان مي‌افتند و براي زيباتر شدن به جراحان پلاستيک مراجعه مي‌کنند تا پوست پلک‌هايشان را بکشد. در سنين بالا، پوست پلک خيلي‌ها حالت افتادگي پيدا مي‌کند و اين افراد مي‌توانند مورد مناسبي براي جراحي زيبايي پلک باشند. براي آشنايي با اين
چهارشنبه، 4 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دانستني‌هاي جراحي پلک

دانستني‌هاي جراحي پلک
دانستني‌هاي جراحي پلک


 

 
بلفاروپلاستي در گفتگو با دکتر ابوالفضل رحيمي، فوق‌تخصص جراحي پلاستيک چشم
بعضي‌ از مشتريان جراحي‌هاي زيبايي، بعد از جراحي بيني و تزريق لب، ياد چشم‌هايشان مي‌افتند و براي زيباتر شدن به جراحان پلاستيک مراجعه مي‌کنند تا پوست پلک‌هايشان را بکشد. در سنين بالا، پوست پلک خيلي‌ها حالت افتادگي پيدا مي‌کند و اين افراد مي‌توانند مورد مناسبي براي جراحي زيبايي پلک باشند. براي آشنايي با اين قبيل جراحي‌ها با دکترابوالفضل رحيمي، متخصص چشم و فوق تخصص جراحي پلاستيک چشم و صورت، گفتگو کرده‌ايم.

آقاي دکتر! جراحي پلک واقعا چشم را زيباتر مي‌کند؟
 

شل شدن و از دست رفتن قوام پوست و بافت‌هاي نگه دارنده پلك‌ها، باعث پُف پلك‌ها و آويزان شدن پوست اين ناحيه مي‌شود. علاوه بر اين، ظاهري نازيبا درست مي‌كند و گاهي اين افراد از سنگيني پلك‌ها و کاهش ميدان بينايي‌شان شاكي هستند. در اين موارد جراحي زيبايي چشم و صورت يا بلفاروپلاستي انجام مي‌شود. مي‌توان بلفاروپلاستي را «جراحي پلاستيك و زيبايي پلك» ناميد.

افراد در چه سنيني مي‌توانند اين اعمال را انجام دهند؟
 

بهترين افراد براي اين جراحي، چه مرد و چه زن کساني هستند كه از لحاظ جسمي و رواني سالم هستند و تصور واقع‌بينانه‌اي از عمل خود دارند. اگر كسي تصور اشتباهي از اين عمل داشته باشد، بعد از عمل به آن تصور اشتباه خود نخواهد رسيد.: چند نوع جراحي زيبايي داريم؟خب، گاهي مي‌خواهيم ظاهر فرد را جوان‌تر كنيم. بيشتر اين افراد داراي سن 35 سال به بالا هستند. گاهي مي‌خواهيم شرايط بيمار را تغيير دهيم، مثلا به‌طور ژنتيكي ساختمان کره چشم طوري است كه پف زيادي دارد و در سنين پايين‌تر هم مي‌توان در اين قبيل افراد، اين جراحي را انجام داد.

آيا مي‌توان با بلفاروپلاستي، چروك‌هاي خنده را هم از اطراف چشم‌ها زدود؟
 

نه! متاسفانه گاهي پزشكان ما به اين نكته توجه نمي‌كنند كه بلفاروپلاستي قادر به اصلاح چين‌وچروک‌‌هايي که به هنگام خنده نمايان مي‌شوند، نيست. بهترين درمان چين و چروك‌هاي خنده، تزريق بوتاكس است و اينها با جراحي اصلاح نمي‌شوند و با بلفاروپلاستي تنها پف‌ها و پوست‌هاي اضافي اصلاح مي‌شوند.

گاهي بعد از جراحي زيبايي پلك، صورت شخص نامتقارن به نظر مي‌آيد. چرا؟
 

ببينيد؛ ما بايد ساختمان صورت را به طور كامل بشناسيم، مثلا ابرو بايد فاصله مشخصي تا پلك بالا داشته باشد، بنابراين در بعضي موارد نمي‌توانيم براي اصلاح پف و يا پوست اضافي پلك بالا، اين پوست را برداريم. در اعمال زيبايي چشم، بعد از جراحي، فاصله ابرو از لبه پلك به هيچ وجه نبايد از يك سانتي‌متر كمتر شود، در غير اين صورت فرد دچار مشكلاتي خواهد شد.

حالا اين اعمال زيبايي چشم، درد هم دارند؟
 

نه، بلفاروپلاستي معمولا دردناك نيست. اين جراحي معمولا به صورت موضعي انجام مي‌شود و لازم نيست به بيمار بيهوشي عمومي دهيم.

درباره مراقبت‌هاي بعد از عمل هم توضيح مي‌دهيد؟
 

كمپرس سرد در 48 ساعت نخست بعد از عمل بسيار مهم است. پانسمان‌هاي خيلي ظريف با چسب‌هاي استريل به جاي استفاده از گازها كمك مي‌كند كه کمپرس سرد بهتر استفاده شود و در عين حال، چشم‌هاي مريض بسته نشود؛ به خصوص در بلفاروپلاستي كه روي 4 پلك انجام مي‌شود (گاهي هر 4 پلك، گاهي 2 پلك بالا و گاهي 2 پلك پايين جراحي مي‌شوند)، بستن كامل چشم بيمار باعث مي‌شود بيمار نتواند چيزي را ببيند و اين احساس خوبي نيست.

چه عوارضي دارد؟
 

از عوارض شايع آن، كبودي است كه بسته به پاسخ بافتي افراد، از چند روز تا دو هفته، ممكن است طول بكشد. برگشت پلك به هنگام كشيدگي پوست نيز از عوارضي است كه نبايد پيش آيد و در اصل، اين مسووليت جراح است كه روش‌هاي مناسب را به كار ببرد. از عوارض نادر اين است كه در اثر اضافه برداشتن پلك، چشم كامل بسته نشود. ما توصيه مي‌كنيم افرادي كه مي‌خواهند اين عمل را انجام دهند از حدود 10 روز تا دو هفته قبل از عمل جراحي از داروهاي مسکن، آسپيرين، مفناميك اسيد، بروفن و اين خانواده دارويي استفاده نكنند. در بعضي موارد خون‌ريزي هم داريم.

حرف آخر؟
 

بيماران مي‌توانند از پزشك متخصص خود بخواهند عكس قبل و بعد از عمل بيماران قبلي را ببينند تا نسبت به اين اعمال جراحي ديدگاه منطقي‌تري پيدا کنند. مشكل اين است كه گاهي اوقات، اين جراحي خيلي ساده تصور مي‌شود، لذا توسط افراد غيرمتخصص و حتي گاهي در مطب‌ها به صورت ناقص انجام مي‌شود كه بايد گفت اين عمل مهمي است و بايد در اتاق جراحي مجهز و ترجيحا توسط فوق تخصص همين رشته، يعني فوق‌تخصص جراحي پلاستيك چشم انجام شود.

5 نکته پس از جراحي پلک و کشيدن ابرو
 

1 بعد از اينکه به هوش آمديد، روي چشمانتان پدهاي آغشته به محلول iced saline خواهيد ديد. اينها باعث کوچک ماندن تورم‌ها و کوفتگي‌هاي بعد از جراحي مي‌شوند. به علت ماليده شدن پماد چشمي که بعد از عمل به چشم شما ماليده شده است، ديدتان تار خواهد بود. همچنين ممکن است از چشم‌تان اشک بيايد که اين به علت تورم است، اين تورم طي هفته اول جراحي مي‌خوابد.
2 نوشيدن مايعات، راه رفتن به صورت ملايم و آهسته و نظارت روي پدهاي چشم از اقداماتي است كه بايد رعايت كنيد. بايد هر 24 ساعت يک بار اين پدها را عوض کنيد.
3 براي برداشتن پدها 3 روز بعد بايد مراجعه کنيد. برداشتن اين پدها ايجاد ناراحتي کمي مي‌کند. براي رفع اين ناراحتي يک ساعت قبل از مراجعه داروي مسکن مصرف کنيد.
4 تا 24 ساعت بعد از عمل، پدهايي را که در آب يخ خيسانده شده‌اند را روي چشمان‌تان بگذاريد. پدها را هر 20 تا 30 دقيقه عوض کنيد. پدها بايد هميشه خيس نگه داشته شوند وزن آب به همراه دما به کوچک ماندن کوفتگي کمک مي‌کند. يک کيسه کوچک حاوي نخود يا ذرت يخ زده را روي پدهاي چشم‌ها بگذاريد. مواظب باشيد که کيسه مستقيما روي پوست نباشند. يک دستمال يا حوله بين کيسه و پوست‌تان بگذاريد.
5 هنگام خواب به وسيله يک پنبه پمادهاي اضافه را از روي بخيه‌ها پاک کنيد. سپس پماد چشم را روي بخيه‌هاي پلک و قسمت داخلي پلک بماليد. تا زماني که بخيه‌ها وجود دارند بايد اين کار را 2 بار در روز انجام دهيد (صبح و عصر). ولي فقط هنگام خواب پماد را درون پلک پائيني بماليد. ماليدن اين پماد درون پلک زيري باعث تيرگي و تارشدن ديد مي‌شود، بنابراين بهترين زمان براي اين کار بلافاصله قبل از استراحت عصرگاهي است. بخيه‌هايي که به وسيله پماد چرب و لغزنده شده‌اند در هنگام برداشتن درد کمتري ايجاد مي‌کنند.
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.