تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو

خيلي‌ها اعتقاد دارند که با مصرف قرص‌هاي ضدبارداري، پوست‌شان زيباتر و شفاف‌تر مي‌شود و حتي خوردن آن را به خانم‌هاي دوست و آشنا توصيه مي‌کنند. شايد تصور مي‌شود که هورمون زنانه موجود در اين قرص‌ها به سلامت و زيبايي پوست کمک کرده و آن را تقويت مي‌کند.
چهارشنبه، 11 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو

تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو
تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو


 

نويسنده:دکتر شکيلا نيکنام
 
خيلي‌ها اعتقاد دارند که با مصرف قرص‌هاي ضدبارداري، پوست‌شان زيباتر و شفاف‌تر مي‌شود و حتي خوردن آن را به خانم‌هاي دوست و آشنا توصيه مي‌کنند. شايد تصور مي‌شود که هورمون زنانه موجود در اين قرص‌ها به سلامت و زيبايي پوست کمک کرده و آن را تقويت مي‌کند.
اگر شما هم‌چنين باوري داريد، بهتر است بدانيد که اين بستگي به خود شما دارد که قرص‌هاي ضدبارداري چه اثراتي روي پوست و موي شما داشته باشد و موجب بدتر و يا بهتر شدن سلامت و زيبايي پوست و موي شما مي‌شود:
دکتر بهروز باريک‌بين، متخصص پوست اعتقاد دارد که قرص‌هاي ضدبارداري‌ در سلامت پوست کاملا يک شمشير دو لبه است و اثر آن بستگي به طبيعت هر فرد دارد. اين متخصص پوست و مو مي‌گويد: «برخي از بانوان که از مشکلات هورموني رنج مي‌برند و به خاطر آن دچار جوش‌هاي پوستي هستند، ممکن است با مصرف قرص‌هاي ضدبارداري که حاوي هورمون هستند، پوست‌شان بهتر شود و با از بين رفتن و يا کمتر شدن جوش‌هاي صورت‌شان، پوست بهتري را تجربه کنند». ولي قرص‌هاي ضدبارداري براي تمام بانوان چنين اثراتي را در پي ندارند و حتي براي برخي از بانوان اثرات معکوسي را به دنبال دارند. اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي مي‌گويد: «برخي از بانوان که از نظر هورموني مشکلي ندارند و پوستي سالم و شفاف دارند، ممکن است در اثر مصرف چنين قرص‌هايي دچار آکنه و جوش‌هاي پوستي شوند. از سوي ديگر اگر خانمي مستعد لکه‌هاي حاملگي باشد، ممکن است با مصرف اين قرص‌ها لکه‌هاي حاملگي را در نقاط مختلف پوستش تجربه کند.»

ماسک‌ حاملگي روي صورت
 

گرچه قرص‌هاي ضدبارداري داراي اثرات هورموني هستند ولي گاهي شما را دچار دردسري به نام ماسک حاملگي مي‌کنند. اين ماسک در واقع لکه‌هاي پوستي است که روي صورت شما به وجود مي‌آيد. علت آن هم وجود مقادير زياد استروژن در بدن است. شما مي‌توانيد با محافظت پوست‌تان در برابر اشعه آفتاب احتمال بروز اين لکه‌‌ها را کاهش دهيد. توصيه ديگر ما اين است که در صورتي که سر و کله چنين لکه‌هايي روي صورت شما پيدا شد با پزشک‌تان تماس بگيريد. شايد پزشک صلاح بداند شما به جاي استفاده از قرص‌هاي حاوي استروژن از قرص‌هاي حاوي پروژسترون استفاده کنيد و يا کلا از روش ديگري براي جلوگيري از بارداري استفاده کنيد. معمولا تداوم مصرف استروژن از طريق اين قرص‌ها موجب تيره‌تر شدن اين لکه‌ها و يا وسعت گرفتن ضايعات پوستي خواهد شد فراموش نکنيد تيره‌ شدن قسمت‌هايي از پوست صورت خانم‌ها مثل پيشاني، برجستگي گونه، لب فوقاني و چانه نيز در دوران بارداري ممکن است رخ دهد البته اگر شما در اثر قرص‌هاي ضدبارداري اين لکه‌ها را تجربه مي‌کنيد، بهتر است حتما از کرم‌هاي ضدآفتاب استفاده کنيد تا از تيرگي و وسعت يافتن اين لکه‌ها پيشگيري کنيد.

فوايد قرص‌هاي ضدبارداري
 

فقط نبايد به اثرات ظاهري قرص‌هاي ضدبارداري توجه کنيد. محققان مي‌گويند که قرص‌هاي ضدبارداري نقش مهم‌تري روي سلامت مخاط‌هاي بدن بانوان به خصوص مخاط پوشاننده تخمدان دارند. اين محققان اعتقاد دارند که قرص‌هاي ضدبارداري خطر سرطان تخمدان در بانوان کاهش مي‌دهد، به صورتي که با مصرف هريک سال قرص‌هاي ضدبارداري خطر ابتلا به سرطان تخمدان 5 درصد کاهش مي‌يابد و جالب‌تر اينکه بعد از توقف مصرف‌ قرص‌هاي ضدبارداري اثر حفاظتي اين قرص‌ها در برابر سرطان تخمدان بيست تا سي سال ديگر باقي خواهند ماند. از سوي ديگر گروهي از محققان نشان داده‌اند که مصرف قرص‌هاي ضدبارداري با محافظت از مخاط ديواره رحم که جزيي از بافت پوشاننده بدن به شمار مي‌آيد شانس ابتلا به سرطان‌هاي گردن رحم را در بانوان کاهش مي‌دهد.

اين قرص‌ موهايتان را پرپشت نمي‌کند
 

يکي ديگر از همان باورهاي عجيب و غريب که در ميان بانوان خيلي هم کم نيست، اين است که از قرص‌هاي ضدبارداري به عنوان دارويي براي رويش مو و درمان کم‌پشتي موهايشان استفاده مي‌کنند. دکتر طباطبايي، متخصص پوست و مو مي‌گويد: «برخي از بانوان قرص‌هاي ضدبارداري را خرد کرده و به صورت پودر درمي‌آورند و از آن محلولي درست کرده و روي پوست سرشان مي‌گذارند تا به رويش مجدد موهايشان که کم‌پشت شده‌اند، کمک کنند.» وي مي‌افزايد:‌ «اين يک باور غلط درباره خواص قرص‌هاي ضدبارداري در سلامت و زيبايي موها است و اين روش موجب رشد مجدد موها نمي‌شود.» اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي اعتقاد دارد که بهتر است خانم‌ها اثرات دقيق قرص‌هاي ضدبارداري و خواص آنها را از پزشک خود بپرسند و از استفاده‌هاي بي‌دليل و بي‌فايده از اين قرص‌ها در مقاصد ديگر خودداري کنند. گرچه قرص‌هاي ضدبارداري داراي ترکيبات هورموني هستند ولي جذب پوستي اين هورمون‌ها از طريق پوست سر آن‌قدر ناچيز است که به شمار نمي‌آيد و از سوي ديگر موجب تقويت رشد موهاي شما نمي‌شود.
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.