پيش‌شرط‌ هاي جراحي زيبايي

تا مدت‌ها قبل بسياري از خانم‌هاي ايراني براي جوان‌تر يا زيباتر شدن به سراغ تاتوي ابرو، چشم و لب مي‌رفتند اما امروزه با تبليغات گسترده درباره انواع جراحي زيبايي، اين نگرش تا حد زيادي تغيير کرده است. تغيير شکل بيني، کوچک و بزرگ کردن سينه، ليپوساکشن، بزرگ کردن لب، گونه‌سازي، ليفتينگ صورت و تزريق چربي و ژل براي رفع
شنبه، 14 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
پيش‌شرط‌ هاي جراحي زيبايي

پيش‌شرط‌هاي جراحي زيبايي
پيش‌شرط‌ هاي جراحي زيبايي


 


 

توصيه‌هاي دکتر عبدالجليل کلانترهرمزي، به متقاضيان جراحي پلاستيک
 

تا مدت‌ها قبل بسياري از خانم‌هاي ايراني براي جوان‌تر يا زيباتر شدن به سراغ تاتوي ابرو، چشم و لب مي‌رفتند اما امروزه با تبليغات گسترده درباره انواع جراحي زيبايي، اين نگرش تا حد زيادي تغيير کرده است. تغيير شکل بيني، کوچک و بزرگ کردن سينه، ليپوساکشن، بزرگ کردن لب، گونه‌سازي، ليفتينگ صورت و تزريق چربي و ژل براي رفع چروک پوست، از جمله اقداماتي است که خانم‌ها و حتي آقايان خود را به تيغ جراحان زيبايي مي‌سپارند. در ايران، آمار رسمي در ارتباط با جراحي‌هاي زيبايي در دست نيست اما سالانه شاهد افزايش چشم‌گير اين جراحي‌ها هستيم. حال سوال اين است که آيا انجام جراحي‌هاي زيبايي نيازمند شرايط خاصي است يا نه؟ به عبارت ديگر، کانديداهاي اين جراحي‌ها بايد چه شرايطي داشته باشند؟ براي گرفتن پاسخ اين سوال گفتگوي ما با دکتر عبدالجليل کلانترهرمزي، رييس انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي را بخوانيد.
آقاي دکتر، اين روزها تب انجام جراحي‌هاي زيبايي داغ است. آيا متقاضيان اين جراحي‌ها بايد شرايط خاصي را داشته باشند؟
جراحي زيبايي طيف وسيعي دارد چون بعضي از جراحي‌هاي زيبايي نيازمند بي‌هوشي‌هاي خاصي هستند و ضمن عمل، فشارخون بيمار به منظور کاهش خون‌ريزي پايين آورده مي‌شود طبيعي است. در متقاضيان اين نوع جراحي‌ها وضعيت فشارخون و اوضاع قلب و ريه بايد در شرايط طبيعي باشد اما بعضي از جراحي‌هاي زيبايي نيازمند بي‌حسي‌هاي موضعي همراه با خواب است و نيازي به پايين آوردن فشارخون فرد حين جراحي نيست. براي مثال، در متقاضياني که 50 سال يا بيشتر دارند، از جراحي‌هايي استفاده مي‌شود که بالطبع محدوديت‌هاي کمتري داشته باشند. در مجموع، بسته به نوع جراحي، مسيرهاي مجاز و ممنوعه‌اي وجود دارد که انتخاب جراح مناسب در اين زمينه بسيار اهميت دارد. به طور کلي، مي‌توان گفت متقاضي اين گونه جراحي‌ها بايد از سلامت جسمي نسبي و روحي برخوردار باشد و به طور قطع مشکل قلبي، عصبي، ديابت، فشارخون، آسم و ... نداشته باشد. اين در حالي است که براساس نوع و مدت زمان جراحي مراقبت‌هاي خاصي پس از عمل براي متقاضيان در نظر گرفته مي‌شود.
اقدامات اوليه‌اي که براي يک فرد متقاضي جراحي زيبايي انجام مي‌دهيد شامل چه معايناتي است؟
اول از همه طي مصاحبه‌هاي اوليه، فرد متقاضي را از نظر روحي و رواني بررسي مي‌کنيم و در صورتي که شخص از اين نظر سالم باشد، شروع به اقدامات ديگري از جمله معاينه کامل فرد مي‌کنيم تا مشخص شود نوع جراحي انتخاب شده از سوي وي قابل انجام است يا خير. اگر نتيجه مثبت بود، آزمايش‌هاي رايج جراحي‌هاي زيبايي را براي فرد تجويز مي‌کنيم.
اين آزمايش‌ها شامل چه مواردي است؟
حداقل آزمايش‌ها براي جراحي زيبايي، اندازه‌گيري ميزان غلظت خون، قند و اوره و مهم‌تر از همه، زمان انعقاد خون است. در صورتي که جواب اين آزمايش‌ها طبيعي باشد و مشکلي وجود نداشته باشد، تقريبا براي افراد زير 40 سال اقدامات خاص ديگري انجام نمي‌دهيم و فرد را براي جراحي آماده مي‌کنيم. در اين مرحله، پزشک موظف است تمام عوارض عمل را براي بيمار توضيح دهد و او را نسبت به عواقب جراحي درخواستي آگاه کند.
و اگر متقاضي جراحي زيبايي بالاتر از 40 سال باشد؟
اگر فرد بالاتر از 40 سال باشد يک مشاوره قلب و ريه و انجام يک راديوگرافي سينه هم به کار اضافه مي‌شود و در صورتي که متخصص قلب صلاح بداند، تمهيدات اضافه براي جراحي در نظر گرفته مي‌شود و اگر جواب منفي باشد، از انجام جراحي فرد ممانعت خواهد شد.
در جراحي زيبايي بيني که رتبه اول جراحي‌هاي زيبايي را به خود اختصاص داده و طرفداران زيادي دارد نيز شرايط،‌ همين است؟
در جراحي زيبايي بيني هم مانند بقيه جراحي‌ها تعادل روحي و رواني حرف اول را مي‌زند و در مرحله بعد، درخواست بيمار با واقعيت بدنش بايد هم‌خواني داشته باشد. يعني اگر تقاضاي فردي که براي جراحي بيني مراجعه مي‌‌کند، متناسب با صورت او باشد و از نظر عملي، انجام آن عمل مقدور باشد، جراحي پلاستيک وارد مراحل بعد مي‌شود و آزمايش‌هاي لازم درباره متقاضي صورت مي‌گيرد. اما اگر تقاضاي شخصي خارج از استانداردهاي واقعي و عملي باشد، کار جراحي همان‌جا متوقف مي‌شود. در همه جراحي‌ها، داشتن غلظت مناسب خون در اولويت است و اگر شخصي کم‌خون باشد بايد از انجام عمل زيبايي پرهيز کند، مگر آنکه اين کم‌خوني به دليل بيماري‌هاي مزمني باشد که جراحي را تحت تاثير قرار ندهد. در جراحي زيبايي بيني نيز نبايد فرد به بيماري‌هاي ريوي، تنگي نفس، آسم، بيماري‌هاي عفوني، عصبي و ... مبتلا باشد زيرا بي‌هوشي براي اين افراد خطرناک است و جراحي زيبايي براي هيچ فردي آن‌قدر واجب نيست که براي مثال، اگر دچار کم‌خوني است حتما جراحي زيبايي بيني انجام دهد و ضمن عمل به او خون تزريق کنيم.
شرايط کانديداهاي جراحي زيبايي مرد و زن با يکديگر متفاوت است؟
فاکتورهاي سلامت در خانم‌ها و آقايان به هيچ‌وجه تفاوتي ندارد و آزمايش‌ها کاملا يکسان است و هر دو گروه نبايد مبتلا به بيماري‌هايي باشند که با انجام اعمال جراحي زيبايي تشديد شوند.
چند درصد از متقاضيان جراحي‌هاي زيبايي پس از انجام معاينات شرايط لازم براي اين عمل‌ها را ندارند؟
آمار دقيقي نداريم اما به طور قطع کمتر از يک درصد از متقاضيان را شامل مي‌شوند و در تمام دنيا همين‌طور است. شايد برايتان جالب باشد که بدانيد براي خود من هم اتفاق افتاده که از انجام جراحي زيبايي مراجعه‌کننده به مطب ممانعت کنم.
در کدام يک از جراحي‌هاي زيبايي، رعايت فاکتورهايي که گفتيد بيشتر اهميت دارد؟
هر چه جراحي عميق‌تر و به درون حفرات بدن راه داشته باشد، خطر بيشتري نيز دارد. براي مثال، جلوگيري از خون‌ريزي يک ناحيه کوچک روي پوست بسيار راحت‌‌تر از بند آوردن خون‌ريزي بيني حين عمل است. پس در اين متقاضيان، فاکتورهاي انعقادي خون نبايد دچار هيچ‌گونه اختلالي باشند.
آيا طراحي بيني دلخواه متقاضي رينوپلاستي با برنامه‌هاي کامپيوتري پيش از جراحي مي‌تواند پاسخگوي نياز بيمار باشد؟
اين يک تخمين کامپيوتري است و منطبق با واقعيت نيست. بدن انسان از پوست و گوشت و استخوان تشکيل شده و نمي‌توان پيش از مشاهده بافت بيني، شکل دلخواهي از بيني را براي فرد ترسيم کرد و لزوما اين طراحي کامپيوتري مشابه نتيجه پس از عمل نخواهد بود.
آيا جراحي‌ بيني‌هاي گوشتي سخت‌تر از انواع استخواني است؟ متقاضي اين گونه جراحي‌ها بايد چه شرايطي داشته باشند؟
جراحي زيبايي بيني‌هاي گوشتي سخت‌تر از انواع استخواني نيست بلکه بيني‌هاي گوشتي جواب کمتري به اين جراحي‌ها مي‌دهند اما 99 درصد جراحي اين نوع بيني‌ها با توجه به تبحر بسياري از جراحان با رضايت نسبي همراه است اما به طور قطع اين رضايت مانند متقاضيان جراحي بيني‌هاي استخواني نيست.
شما چه توصيه‌اي به متقاضيان جراحي‌هاي زيبايي داريد؟
عمل جراحي زيبايي يک عمل تفنني و تخصصي است و در بهترين شرايط جسمي و روحي بايد انجام شود و نبايد در انجام آن شتاب کرد و مشاوره با يک پزشک حاذق موجب رضايت بيشتر از انجام جراحي مي‌شود. نکته مهم اينکه نبايد براي انجام اين جراحي‌ها به پزشک اصرار شود و بايد توصيه جراح پلاستيک را براي انجام دادن يا ندادن جراحي زيبايي جدي گرفت و نبايد ايده و طرحي را به جراح پلاستيک تحميل کرد و در يک جلسه تقاضاي انجام چند عمل را از جراح پلاستيک داشت. در عين حال، بلافاصله پس از عمل هم نبايد توقع غيرواقعي داشت زيرا گرفتن نتيجه رضايت‌بخش پس از جراحي‌هاي زيبايي اغلب نيازمند گذشت زمان است. براي مثال، در جراحي زيبايي بيني سه ماه تا سه سال طول مي‌کشد که ما نتيجه بگيريم. انتخاب جراح پلاستيک باتجربه نيز نکته بسيار مهمي است.
منبع: http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.