يک تيغ و دو نشان

وقتي در يکي از فيلم‌هاي هاليوودي، چهره بي‌نقص هنرپيشه‌ها و ستارگان سينما را مي‌بينيد، اين بحث خيلي داغ مي‌شود: «بيني‌اش را عمل کرده است يا نه؟» ولي وقتي در نهايت با نيم‌نگاهي به سايت‌هاي اينترنتي و اخبار سينمايي، عکس‌هاي گذشته آنها را پيدا مي‌کنيد، لو مي‌رود که اين بيني بي‌عيب و نقص، هنر يک جراح پلاستيک پنجه‌
پنجشنبه، 19 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
يک تيغ و دو نشان

يک تيغ و دو نشان
يک تيغ و دو نشان


 


 
وقتي در يکي از فيلم‌هاي هاليوودي، چهره بي‌نقص هنرپيشه‌ها و ستارگان سينما را مي‌بينيد، اين بحث خيلي داغ مي‌شود: «بيني‌اش را عمل کرده است يا نه؟» ولي وقتي در نهايت با نيم‌نگاهي به سايت‌هاي اينترنتي و اخبار سينمايي، عکس‌هاي گذشته آنها را پيدا مي‌کنيد، لو مي‌رود که اين بيني بي‌عيب و نقص، هنر يک جراح پلاستيک پنجه‌ طلايي بوده است. بيشتر ستارگان مي‌گويند که به دليل انحراف تيغه بيني،تن به تيغ‌ جراحي سپرده‌اند ولي واقعيت چيست؟ آنها براي اصلاح تيغه بيني‌، تن به جراحي پلاستيک مي‌دهند يا اين فقط يک دروغ براي پوشاندن جراحي زيبايي بيني‌شان است؟
کامرون دياز، جنيفر آنيستون و اشلي سيمستون، گه گاه تيتر درشت نشريات هاليوودي را در سال گذشته از آن خود کردند ولي تيترهاي اولي که شايد گهگاه چندان براي اين ستاره‌ها خوشايند نبود چون خبر از جراحي بيني‌شان مي‌داد. جالب اينجاست که هر سه اين بانوان هنگامي که در مقابل دوربين کنجکاو و سوالات زيرکانه مصاحبه کنندگان قرار گرفتند، گفتند که جراحي پلاستيک بيني‌شان به دلايل زيبايي انجام نشده است بلکه انحراف تيغه بيني باعث اين جراحي اجباري شده است. راج کانودي، يکي از جراحان پلاستيک «بورلي‌هيلز» در آمريکا، جراحي بيني هر سه ستاره را انجام داده است. وي مي‌گويد: «انحراف تيغه يکي از شايع‌ترين مشکلات بيني بيماران است که هر روز در مطبش مي‌بيند.» اين جراح پلاستيک اعتقاد دارد که حدود 95 درصد از بيماراني که در طول فعاليت حرفه‌اي‌اش به او مراجعه کرده‌اند، انحراف تيغه‌بيني داشته‌اند. اين جراح آمريکايي مي‌افزايد: «بسياري از بيني‌ها و تيغه‌بيني در کودکي دچار شکستگي مي‌شود. شکستگي که گاهي به چشم والدين کودکان نوپا نمي‌آيد. در اين سنين استخوان‌هاي بيني هنوز رشد و نموشان کامل نشده است و هنگامي که کودک راه رفتن و يا خزيدن روي زمين را آغاز مي‌کند، ممکن است با صورت زمين بخورد و استخوان‌هاي بيني‌اش آسيب ببينند.»

يک تير و دو نشان
 

سپتوم يا تيغه‌ مياني بيني، ديواره يا تيغه بسيار نازکي است که حفره بيني را به دو نيمه راست و چپ تقسيم مي‌کند. اگر به بيني ضربه بخورد، امکان دارد اين تيغه ‌بيني به يک طرف انحراف پيدا کند و يک حفره بيني مسدود شود. در اين صورت مسير راه هوايي باريک مي‌شود و تنفس براي فردي که دچار عارضه انحراف تيغه‌بيني است، دشوار خواهد شد. جراحي مخصوصي به نام «سپتوپلاستي» وجود دارد که براي اصلاح اين عارضه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جراحي اصلاح تيغه‌بيني، جراحي است که به طور کامل به داخل بيني مربوط مي‌شود. بنابراين از آنچه به‌عنوان «رينوپلاستي» و جراحي پلاستيک و زيبايي بيني که شکل و ظاهر بيروني بيني را اصلاح مي‌کند، متفاوت است. اگر شما بخواهيد هم عملکرد تنفسي بيني‌تان را که دچار انحراف تيغه ‌بيني است، اصلاح کنيد و هم ظاهر آن را زيباتر کنيد، بايد عمل «سپتورينوپلاستي» را انجام دهيد که ترکيبي از اين دو عمل جراحي است.

يک تيغ و دو نشان

خسارت‌هاي دماغي
 

بنابراين اگر اين‌بار در چهره يک ستاره پس از جراحي بيني، تغيير اساسي مشاهده کرديد و شنيديد که «جراحي بيني فقط براي اصلاح انحراف تيغه ‌بيني انجام شده است». بايد کمي شک کنيد. شايد قسمتي از واقعيت از قلم افتاده است. جراحي تيغه‌ بيني نبايد تغييري در ظاهر بيني ايجاد کند. ولي به هر حال خيلي‌ها دوست ندارند جراحي زيبايي بيني‌شان را کسي متوجه شود و اين مساله را خصوصي مي‌دانند. شايد به همين دليل است که جراحي اصلاح انحراف تيغه ‌بيني، نامش زياد مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد. البته در اين ميان بازار شکايت و غنايم‌گيري از مطبوعات هم داغ است و بعضي از ستارگان هاليوودي، روزنامه‌هايي را که پرده از زندگي خصوصي‌شان برداشته‌اند، به دادگاه مي‌کشانند و از آن روزنامه خسارت مي‌گيرند. نمونه‌اش اسکارلت يوهانسون بود که روزنامه يواس‌ويکلي را به دادگاه کشاند چون از جراحي بيني‌اش پرده برداشته بود.

پزشکان چه مي‌گويند؟
 

شايد شما فکر کنيد اگر کسي انحراف تيغه‌ بيني داشته باشد بايد حتما بيني‌اش را جراحي کند ولي اين‌طور نيست. انحراف تيغه‌ بيني شيوع بالايي دارد. اگر بخواهيم انحراف را از بعد فيزيکي بررسي کنيم، چيزي در حدود 70 درصد افرااد نرمال هم درجاتي از انحراف تيغه بيني را دارند ولي هر انحرافي دليل بر اين نمي‌شود که فرد احتياج به جراحي داشته باشد. پزشکان با اشاره به اينکه هنگامي جراحي انحراف تيغه بيني لازم است که بيمار علايمي داشته باشد، مي‌گويند: «مهم‌ترين پرسشي که از بيماران پرسيده مي‌شود، نوع تنفس آنهاست و درباره تنفس هم مهم‌ترين سوال اين است که بيمار در هنگام خواب به چه صورت نفس مي‌کشد؛ از راه دهان يا بيني؟ چون موقع خواب الزاما تنفس بايد از راه بيني باشد. بنابراين تنفس از راه دهان علت بسيار مهمي است که موجب مي‌شود افراد را تحت عمل جراحي انحراف تيغه بيني قرار دهيم.»
منبع: http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.