فصل مك، فصل مدرسه

اپل در ماه جولای نمونه جدیدی از كامپیوترهای iMac را (به جای eMac) برای عرضه در بازار آموزش معرفی كرده است. به این ترتیب این شركت پس از وقفه ای كوتاه قصد دارد با عرضه این محصول جدید دوباره در این عرصه قدرت نمایی كند.
پنجشنبه، 20 مرداد 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
فصل مك، فصل مدرسه

فصل مك، فصل مدرسه
فصل مك، فصل مدرسه


 

 
iMac ارزان؛ محصول جدید اپل برای حوزه آموزش
اپل در ماه جولای نمونه جدیدی از كامپیوترهای iMac را (به جای eMac) برای عرضه در بازار آموزش معرفی كرده است. به این ترتیب این شركت پس از وقفه ای كوتاه قصد دارد با عرضه این محصول جدید دوباره در این عرصه قدرت نمایی كند.شركت اپل از سال ۲۰۰۲ و با عرضه كامپیوترهای eMac، در بازار آموزش حضوری فعال داشته است. اما از اواخر سال ۲۰۰۵ بنا به دلا یلی این حضور كمرنگ شده بود. البته این وضعیت به سرعت تغییر كرد. اپل در ماه جولای نمونه جدیدی از كامپیوترهای iMac را (به جای eMac) برای عرضه در بازار آموزش معرفی كرده است. به این ترتیب این شركت پس از وقفه ای كوتاه قصد دارد با عرضه این محصول جدید دوباره در این عرصه قدرت نمایی كند. در این نوشتار به معرف اجمالی آی مك جدید می پردازیم.
● بازار سنتی
اخیراً در اروپا قوانینی به تصویب رسیده است تا به كمك آن ها از افزایش آلاینده های محیط زیست با شدت و جدیت بیشتری جلوگیری شود. این قوانین جدید كه اجرای آن ها از نیمه دوم سال جاری میلادی آغاز شده است، استفاده از قطعات الكترونیكی مضر برای محیط زیست (همانند نمایشگرهای CRT) را محدود یا ممنوع می كند. به این ترتیب اپل نیز همچون بسیاری از شركت های كامپیوتری دیگر در توزیع برخی از محصولات خود مانند كامپیوترهای یكپارچهeMac كه به نمایشگرهای CRT مجهز بودند، در اروپا به مشكل برخورده بود.
با این حال این تنها دلیل اپل برای ایجاد یك بازنگری كلی در كامپیوترهایی كه هدف اصلی آن ها بازار آموزش است، نبود. كمااین كه، این شركت چند ماهی پیش از اجرایی شدن این قوانین زیست محیطی جدید، تولید و عرضه eMac را متوقف و محدود ساخته بود. در حقیقت موضوع اصلی، افزایش رقابت میان سازندگان پی سی است. عرضه محصولات جدید و كاهش پی در پی قیمت ها در كنار توجه بیشتر شركت ها به تجهیز نهادهای آموزشی به زیرساخت های مورد نیاز IT، اهمیت چنین بازنگری ای را از سوی اپل، كه از سال ها پیش به این حوزه توجهی ویژه دارد، دوچندان كرده بود.
اپل طی ماه های اخیر و در دوران مهاجرت از پردازنده های ساخت IBM به اینتل كامپیوترهای آی مك را با مقداری تخفیف در قیمت در اختیار مراكز آموزشی و دانش آموزان قرار می داد. با این حال این شركت می دانست كه با توجه به اهمیت حوزه آموزش و وجود قشر در حال تحصیلی كه در آینده مشتریان بالقوه اپل محسوب می شوند، این تخفیف كافی نیست و عرضه كامپیوترهایی مناسب این حوزه و متناسب با شرایط اقتصادی خریداران آن، ضرورت دارد. همین موضوع اسباب معرفی سری جدیدی از كامپیوترهای آی مك برای این حوزه شده است.
● معرفی iMac جدید
آخرین ارتقای eMac به آوریل سال ۲۰۰۴ باز می گردد. اپل در آن زمان دو نمونه ۷۹۹ و ۹۹۹ دلاری eMac را معرفی كرده بود كه دارای نمایشگرهای CRT به قطر پانزده و هفده اینچ بودند. با این حال اپل به دلایلی كه پیشتر عنوان شد، باید به استفاده از فناوری های جدیدتر تولید نمایشگرها روی می آورد. با این وصف استفاده از آی مك به عنوان جایگزین eMac، روشی سریع و مؤثر در این راه بود؛ چراكه، اپل سال ها قبل نیز از طرح كلی آی مك های مجهز به نمایشگرهای CRT برای تولید eMacهای مجهز به همین نوع نمایشگرها استفاده كرده بود.
در عین حال این جایگزینی مستلزم ایجاد توازن میان مشخصات فنی و قیمت دستگاه های جدید بود. كاهش قیمت نمایشگرهای LCD طی سال های اخیر قابل توجه بوده است، اما این موضوع به تنهایی برای عرضه محصولی كه در محدوده قیمت كامپیوترهای eMac بگنجد، كافی نبود. بنابراین اپل با حذف برخی از ویژگی های نمونه های استاندارد آی مك توانسته است قیمت آن را چهارصددلار (در مقایسه با پایین ترین پیكربندی استاندارد) كاهش دهد؛ آی مك جدید ۸۹۹ دلار قیمت دارد.
اپل در نمونه جدید آی مك كه به یك نمایشگر هفده اینچی عریض (با وضوح ۹۰۰ * ۱۴۴۰) مجهز است، نیز از پردازنده های دوهسته ای Core Duo شركت اینتل استفاده كرده است. در عین حال تراشه گرافیكی مجتمع G ۹۵۰ اینتل كه از ۶۴ مگابایت حافظه اصلی سیستم (به صورت اشتراكی) استفاده می كند، جایگزین كارت های گرافیكی Ati Radeon ۱۶۰۰ X در مدل های دیگر شده است. همچنین آی مك جدید به هشتاد گیگابایت هارددیسك (در مقایسه با ۱۶۰گیگابایت در نمونه های استاندارد) و ۵۱۲ مگابایت رم مجهز شده است. اپل همچنین یك ۲۴x) ComboDrive با قابلیت رایت CD و خواندن DVD) را جایگزین SuperDrive كرده است.
ماجول بلوتوث و ریموت كنترل اپل نیز از دیگر حذفیات آی مك مخصوص بازار آموزش هستند. در عین حال و در مقایسه با كامپیوترهای eMac اضافه شدن دوربین ویدیویی isight قابلیت های جدیدی را در اختیار كاربران آن در حوزه آموزش قرار خواهد داد. از سوی دیگر آی مك جدید حداقل از یك نظر نسبت به نمونه های استاندارد دارای برتری است. آی مك جدید علاوه بر ورودی صدای آنالوگ به ورودی صدای اپتیكال نیز مجهز شده است. با این حساب اپل امیدوار است با عرضه آی مك جدید بتواند بار دیگر موقعیت خود را در بازار آموزش تثبیت و تقویت نماید.
نكته دیگری كه می توان درباره كامپیوتر جدید اپل اشاره كرد، شیوه عرضه آن است. هنگامی كه اپل در سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار eMac را معرفی كرد عرضه آن فقط به مراكز آموزشی و دانش آموزان محدود بود، اما طولی نكشید كه به واسطه تقاضای فراوانی كه برای این كامپیوترها وجود داشت، اپل عرضه عمومی آن را نیز آغاز كرد در اكتبر سال ۲۰۰۵ این وضعیت دوباره تغییر كرد و اپل با تاكید دوباره بر محور تبلیغاتی عرضه آن را به حوزه آموزش محدود كرد.
این وضعیت دوباره رخ داده است و اپل با عرضه آی مك ویژه این حوزه، عرضه آن را بار دیگر محدود كرده است؛ خرید آی مك ۸۹۹ دلاری توسط دانش آموزان واجد شرایط نیز امكان پذیر نیست و فقط به سازمان های آموزشی فروخته خواهد شد (حداقل تاكنون ). با این حساب باید دید كه آیا این وضعیت دوباره تغییر خواهد كرد یا این كه اپل برنامه دیگری برای كاربران معمولی خواهد داشت.
منبع:www.aftabir.com
ارسال توسط کاربر محترم سایت : mohamadaminsh
 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.