دوربین انرژی تاریک

اولین وسیله‌ای که تاکنون به طور انحصاری برای کمک به ستاره شناسان در مطالعه‌ی اثرهای انرژی تاریک ساخته شده است اکنون آماده‌ی ثبت در تاریخ کیهان می‌باشد. این وسیله برای چیزی که ما
شنبه، 6 آبان 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دوربین انرژی تاریک
دوربین انرژی تاریک

 

مترجم: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون


 
اولین وسیله‌ای که تاکنون به طور انحصاری برای کمک به ستاره شناسان در مطالعه‌ی اثرهای انرژی تاریک ساخته شده است اکنون آماده‌ی ثبت در تاریخ کیهان می‌باشد. این وسیله برای چیزی که ما مطلقاً چیزی از آن نمی‌دانیم، انرژی تاریک، دارای موقعیت برجسته‌ای در فیزیک نجومی می‌باشد. کشف آن جایزه‌ی نوبل را نصیب خود کرد هرچند این عبارتِ «انرژی تاریک» عبارتی است برای اشاره به پدیده‌ای که واقعاً درکش نمی‌کنیم گرچه اثرهای آن قابل مشاهده‌اند. خودِ انرژی تاریک، که فرض می‌شود که سه چهارم کیهان از آن تشکیل شده است، هرگز دیده نشده است و هم‌چنان غیرقابل مشاهده باقی می‌ماند. به همین خاطر است که دوربین انرژی تاریک، که درست سه هفته‌ی پیش نخستین نور را دریافت کرد، این‌قدر از اهمیت برخوردار است. به وسیله‌ی آن احتمالاً ما بالاخره قادر خواهیم شد معنایی به عبارت «انرژی تاریک» بدهیم.
دوربین انرژی تاریک (DECam) هشت سال را در ساخته شدن سپری کرد. در آزمایشگاه شتاب‌دهنده‌ی ملی فِرمی‌لَب در ایلینویز ساخته شد و روی تلسکوپ ویکتور اِم بلَنکو در CTIO واقع در شیلی نصب شد. این دوربین، وسیله‌ای با طراحی ویژه برای پیمایش آسمان است که قادر به انجام عملیاتی بهتر از هر وسیله‌ی دیگری در جهان است. این وسیله، نه قدرتمندترین تلسکوپ نوری در جهان و نه دوربینی با بیشترین قدرت تفکیک در دنیاست و نه بزرگ‌ترین وسیله از نوع خود می‌باشد. پس این وسیله به چه منظور طراحی شده است؟ برای اندازه‌گیری اثرات انرژی تاریک غیر قابل اندازه‌گیری و غیر قابل مشاهده در کیهان در پهنه‌ی زمانی بیلیون‌ها سال. این وسیله واقعاً بی‌نظیر است. به همین علت است که دوربین انرژی تاریک مهم است و به همین علت است که این دوربین از چنان پتانسیلی برخوردار است که طریقه‌ی غالبی را که ما در باره‌ی کیهان می‌اندیشیم دوباره شکل دهد. در عرض پنج سال، این وسیله به پیمایش یک هشتم تمام آسمان خواهد پرداخت در حالی‌که بیش از سی‌صد میلیون کهکشان، یک‌صد هزار خوشه‌ی کهکشانی، و چهار هزار ابرنواَختر را به تصویر خواهد کشید که بعضی از آنها به دوری هشت بیلیون سال نوری‌اند (که به این معناست که اساساً این وسیله هشت بیلیون سال گذشته را مشاهده می‌کند). این دوربینِ انرژی تاریک یکی از جالب‌ترین وسایل نجومی است که تاکنون کار کرده‌اند.
دوربین انرژی تاریک 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.