فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)

فرستنده‌ها و دریافت کننده های فراصوتی برای اهدف کلی آزمون فراصوتی توانایی درخوری دارند. در کنار مبدل‌های مناسب و یک اسیلوسکوپ می‌توان از آن‌ها برای کشف عیب و ضخامت سنجی در
سه‌شنبه، 30 آبان 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)
 فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)

 

ترجمه: محمود کریمی
منبع:راسخون


 
کلید واژگان: آل- فراصوتی- غیر مخرب-NDT
فرستنده‌ها و دریافت کننده های فراصوتی برای اهدف کلی آزمون فراصوتی توانایی درخوری دارند. در کنار مبدل‌های مناسب و یک اسیلوسکوپ می‌توان از آن‌ها برای کشف عیب و ضخامت سنجی در بازه‌ی وسیعی از فلزات، پلاستیک‌ها، سرامیک‌ها و کامپوزیت‌ها استفاده کرد. فرستنده‌ها و دریافت کننده های فراصوتی توانایی اندازه گیری فرا صوتی منحصر به فرد و کم هزینه ای را فراهم می‌کند.
 فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)
 فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)
قسمت فرستنده ( Pulser) از دستگاه پالس‌های الکتریکی با دامنه‌ی بلند و کوتاه و دارای انرژی کنترل شده تولید می‌کند که این پالس‌های الکتریکی هنگامی که به مبدل فراصوتی فرستاده می‌شوند به پالس‌های کوتاه فراصوتی تبدیل می‌شوند. بیشتر فرستنده‌ها خروجی‌های دارای مقاومت بسیار پایینی هستند تا بدین طریق بتوانند مبدل‌ها را بهتر تحریک کنند. عملکرهای کنترلی که در مورد فرستنده کار می‌کنند شامل موارد زیر هستند:
1- طول پالس یا میدایی: میزان زمانی که پالس به مبدل اعمال می‌شود.
2- انرژی پالس: برابر میزان ولتاژی است که به مبدل اعمال می‌شود. مدارهای فرستنده‌ی معمول ولتاژهایی از 100 الی 800 ولت را به یک مبدل اعمال می‌کنند.
 فرستنده - دریافت کننده ( Pulser- receivers)
در قسمت دریافت کننده ولتاژ سیگنال‌هایی که توسط مبدل تولید شده است. و اکنون نشان دهنده‌ی پالس‌های فراصوتی دریافت شده هستند. تقویت می‌شوند. سیگنال فرکانس رادیویی تقویت شده به صورت خروجی برای صفحه‌ی نمایش یا ضبط کردن جهت پردازش سیگنال در دسترس قرار می‌گیرند. عملکردهای کنترلی که در مدار دریافت کننده کار می‌کنند عبارتند از :
1- همسو کننده‌ی سیگنال: سیگنال فرکانس رادیویی را می‌توان به صورت نیم موج مثبت نیم موج منفی یا یک موج کامل مشاهده کرد.
2- فیلتر نیگ شکل دهنده و ملایم کننده‌ی سیگنال‌های بازگشتی
3- گین (Gain) یا تقویت سیگنال
4- Reject Control
منبع: NDT-ED. org. 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.