کبوتران ایران

بازدید : 2405 بار

شاهین سانان-عقاب شاهي

نام فارسی : عقاب شاهي
نام انگلیسی : Eastern Imperial Eagle
نام عربی : ملك العقبان
نام علمی : Aquila heliaca
توضیحات : پرنده شکاری بزرگ و تنومندی است که از دیگر عقابها بزرگتر است . پرو بال این پرنده به رنگ قهوه ای تیره است و پرهای تارک و پس گردنش رنگی روشن تر دارد. شاهپرهای اولیه بالهایش قهوه ای متمایل به سیاه است . دمی نسیتا کوتاه دارد که در انتها تیره تر می باشد ( در مقایسه با عقاب طلاییدمش کوتاه تر است). پوشپرهای زیر دمش سفید متمایل به خاکستری است و روی شانه های پرنده بالغ چند پر سفید دیده می شود که از نشانه های تشخیص این پرنده بشمار می رود. منقارش نسبتا بلند و زرد رنگ است. پرنده نابالغ دارای رنگی روشن تر است و بر روی بالهایش پرهایی با خالهای سفید دارد. سینه اش نخودی رنگ بارگه های قهوه ای است و در انتهای دمش نوار سفید رنگی مشاهده می شود. هفت شاهپر اولیه اش سیاه و پس از آن سه تا چهار پر سفید دارد. پرهای ساق پایش به رنگ قهوه ای روشن تا نخودی است. هنگام بالباز اوج گيري، بالها را مستقيم و در سطح بدن نگه مي دارد. عقاب شاهي ، پرنده اي آرام و كند حركتی است.
زیستگاه : دشت ها ، استپ ها و كوهسارهاي كم گياه و خشك و گاهي جنگل هاي كوهستاني. روي درختان بلند و دور افتاده آشيانه بسيار بزرگ و مشخصي مي سازد .
تغذیه : از انواع پستانداران از جمله خرگوش و سنجاب تغذیه می کند. عمدتا غذای خود را از پستانداران تامین می کند، اگرچه از پرندگان و بعضا خزندگان نیز تغذیه می کند.
اندازه : 77 تا 83 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.