سبزقبا

بازدید : 5053 بار

شاهین سانان-ترمتاي سر حنايي

نام فارسی : ترمتاي سر حنايي
نام انگلیسی : Red-necked Falcon
نام عربی : یؤیؤ احمر الرأس
نام علمی : Falco chicquera
توضیحات : پرنده ایست شکاری از خانواده شاهين ها با پروازی سریع و بی باکانه. نر و ماده این پرنده همشکل هستند. پس سر، تارک و نوار شاربی حنایی رنگی دارد. سطح پشتي و بالهایش خاکستری مایل به آبی است با خالهای ریز عرضی قهوه ای بر روی بال. گاه چند پر قهوه ای مایل به حنایی بر روي شانه هایش مشاهده می شود. گلو، سینه و سطح شکمی اش سفید می باشند که در ناحيه شكم و پهلوها راهراه عرضي سياه و نزديك به هم دارد. دمش خاکستری است با یک نوار عرضی پهن سیاه در انتهای دم که به یک نوار عرضی باریک سفید رنگ ختم می شود. شاهپرهای اولیه بال به رنگ تیره و پاهایی زرد با پنجه های سیاه دارد. اطراف چشمانش را یک حلقه زرد رنگ احاطه کرده است. منقارش زرد می باشد و نوک منقارش به رنگ سیاه است. در پرنده نابالغ سفیدی سینه به رنگ نخودی می گراید و پر و بالش کمی تیره تر هستند. پروازش سريع و زيبا است و اغلب پرندگان را شكار مي كند.
زیستگاه : فضاهاي باز و نيمه بياباني، دشت هاي وسيع با درخت هاي پراكنده. در طلوع و غروب خورشید فعال تر است. در باغ ها روي درختان آشيانه مي سازد.
تغذیه : اغلب از پرندگان کوچک تغذیه می کند. ولی به خفاش ها و حشرات بزرگ نیز حمله می کند
اندازه : 29 تا 33 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.