کبوتران ایران

بازدید : 2381 بار

شاهین سانان-هما

نام فارسی : هما
نام انگلیسی : Lammergeier
نام عربی : نسر ابو ذقن
نام علمی : Gypaetus barbatus
توضیحات : پرنده ای است از خانواده لاشخورها که به وسیله بدن کشیده و بالهای بلند و دم لوزی شکلش در پرواز از سایر لاشخورها قابل تشخیص است. رنگ کمرش قهوه ای تیره است و با پرهای بلند و بزرگی پوشیده شده که طرح راه راه منظم و زیبایی را بر روی کمرش پدیدار می نماید. سر، گردن و سطح شکمیش حنایی رنگ است که در گلو و سینه خرمایی رنگ تر و هرچه به سمت دمگاه می رود به سمت سفید متمایل تر می شود. پیشانی اش فاقد پر است و پوست سفید رنگ آن از فاصله نزدیک قابل دیدن است. روی چشمانش ابروی سیاه رنگ و پهنی وجود دارد که تا لبه های نوکش امتداد دارد و مانند سبیل در طرفین منقارش آویزان است. روی سینه اش خالهای قهوه ای نیم طوق مانندی وجود دارد که در پرواز نیز به خوبی قابل مشاهده است. پرهای دمش بزرگ و مانند بدنش تیره رنگ هستند. پرهای لبه های دم کوتاه تر از پرهای وسطی است و در پرواز دم مثلث شکلی را به وجود می آورند. پرنده نابالغ تیره رنگ تر است و سطح شکمی حنایی را ندارد. همچنین راه راه های روی سطح پشتی اش سفید تر است و موجب می شود تا خال خال تر از بالغ ها به نظر برسد و رنگ سرش نیز سیاه است. بیشتر از استخوان سایر موجودات برای تغذیه استفاده می کند و برای شکستن و تکه تکه کردن آنها ، استخوانها را از ارتفاعات بالا بر روی صخره ها رها می کند. طول بال باز این پرنده بسیار زیاد است و نسبت به سایر لاشخور ها رفتار های بی سر و صدا تری از خود نشان می دهد. در پرواز دم بلند ، تیره و مثلث شکل و بالهای بلند و سیاه رنگش در تضاد با سطح شکمی روشن ترش به خوبی قابل تشخیص است و پاهایش به طور واضحی در زیر دمش قرار دارد. رنگ چشمهایش قرمز است که هرچه به سمت مردم چشمش می رود به رنگ سفید متمایل می شود. منقار و پاهایش خاکستری رنگ است.
زیستگاه : در کوهستان ها ی بلند و دور افتاده به صورت جفت جفت زندگی می کنند و در غارهای مشرف به دره آشیانه می سازند. در ایران به تعداد نسبتا اندک دیده می شوند.
تغذیه : معمولا از استخوان های لاشه دیگر حیوانان تغذیه می کند
اندازه : 102 تا 110 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.