کبوتران ایران

بازدید : 4535 بار

کبوتر دریایی سانان-کبوتر دريايي مديترانه

نام فارسی : کبوتر دريايي مديترانه
نام انگلیسی : Cory's Shearwater
نام عربی : جلم الماء الكبير
نام علمی : Calonectris diomedea
توضیحات : پرنده ی دریایی بزرگی است که اغلب بر روی آبهای وسیع و آزاد پرواز می کند و به صید ماهی که غذای اصلیش را تشکیل می دهد می پردازد. سطح پشتی اش قهوه ای و متمایل به سیاه است که در هنگام پرواز های سریعش بر روی سطح آب، سیاه به نظر می رسد. نواحی پشتی سر و گردن و گونه هایش قهوه ای روشن تر است. گلو و سطح شکمی اش سفید و دم کوتاهش نیز به رنگ قهوه ای است. پرهای زیر بالش سفید و در پرواز به خوبی نمایان است. در هنگام پرواز معمولا به سرعت تغییر جهت می دهد و با سرعت بالایی به دنبال ماهی ها می گردد. پروازش سريع است كه با بال ‌زدن‌هاي تند و نامنظم و بالباز روي ‌هاي كوتاه و متناوب همراه مي باشد. پاهایی پرده دار و تقریبا در انتهای بدن و بالهایی بلند و دراز که برای پرواز های سریعش مناسب هستند دارد. چشمانش سیاه و پاهایش صورتی رنگ هستند. روی منقار زرد رنگ و باریکش و جلوی پیشانی اش یک برجستگی وجود دارد و انتهای نوکش به رنگ سیاه است. با توجه به فرم بدن و ناحیه قرار گرفتن پاهایش به ندرت بر روی خشکی راه می رود و به هنگام راه رفتن سینه خیز بر زمین خود را می کشاند.
زیستگاه : در میان سوراخ های زمین، در جزایر سنگی کوچک و یا پوشیده از علف آشیانه می سازد.
تغذیه : غالب غذای پرنده را ماهی تشکیل می دهد
اندازه : 45 تا 53 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.