سبزقبا

بازدید : 7639 بار

پلیکان سانان-پليکان سفيد

نام فارسی : پليکان سفيد
نام انگلیسی : Great White Pelican
نام عربی : البجعة البيضاء
نام علمی : Pelecanus onocrotalus
توضیحات : پرنده ای است آبزی با جثه ای بسیار بزرگ و پر و بالی به رنگ سفید با شاهپرهای اولیه سیاه که در هنگام پرواز بهتر نمایان می شوند. از مشخصه های منحصر به فرد این پرنده، داشتن منقاری زرد و دراز همراه با کیسه ای زرد متمایل به نارنجی است که این کیسه به حالت آویخته و تا انتهای گلو ادامه می یابد. در فصل زاد و ولد پرهای مجعد سفید وکاکل مانندی روی سر پرنده های نر و ماده ظاهر می گردد و رنگ سفید مایل به صورتی آنها و همچنین پرهای زرد رنگ ناحیه گردن و سینه شان از نزدیک به خوبی قابل رؤیت می باشد. چشمانش قرمز و پاهای صورتی نسبتا کوتاهی دارد. نابالغ آنها پر و بالی به رنگ قهوه ای باز دارد که به تدرج تا زمان بلوغ به رنگ سفید چرک مبدل می شود و پرهای باقیمانده به صورت خالهای قهوه ای نامظم خود نمائی می کنند. در هنگام پرواز مسافتی را روی سطح آب می دود و بعد با بال زدنهای کند و سنگین از سطح آب به پرواز در می آید. پروازش کند و اغلب بالبازروی هایش کوتاه می باشد. به هنگام پرواز سرش را به عقب و گردن را بر روی سینه جمع می کند و در ارتفاعات زیاد به صورت دسته جمعی و در ردیفهای منظم پرواز می کنند.
زیستگاه : اغلب در باتلاقها و مردابهای کم عمق ساحلی و آبهای وسیع داخل خشکی دیده می شود ودر نیزارها به صورت جمعی زندگی وآشیانه سازی می کنند.
تغذیه : غذاي عمده اين پرنده ماهي و قورباغه است و از سخت پوستان و نرم تنان و فراورده های آبی تغذيه ميکند. به هنگام تغذیه طعمه را هر چند بزرگ ، همراه آب وارد کیسه منقار خود میکند و پس از بستن حدودی لبه های منقار آب اضافی را خارج می کند و با بالا بردن سر، طعمه را وارد گلوی خود می کند
اندازه : 140 تا 175 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.