0
دارکوب ایرانی

آبچلیک سانان-سليم شني

نام فارسی : سليم شني
نام انگلیسی : Greater Sandplover
نام عربی : زقزاق الرمل الكبير
نام علمی : Charadrius leschenaultii
توضیحات : پرنده ای است آبزی و کنار آبچر با بدنی دراز، باریک و کشیده و گردنی کوتاه که در تابستان توسط سینه بلوطی رنگش قابل تشخیص است. در تابستان تارک و پشت گردنش بلوطی مایل به قهوه ای است و خط چشمی پهن سیاهی بر روی چشمانش مشاهده می شود. گلویی سفید دارد و سینه اش بلوطی رنگ است. شکم و زیر دمش سفید و سطح پشتی و کمرش به رنگ قهوه ای مایل به شنی است که پرهای بلوطی کمرنگی روی آن دیده می شود. انتهای شاهپرهای بالش سیاه است و دمی سفید دارد که لکه قهوه ای رنگی روی آن مشاهده می شود. در پرواز سیاهی انتهای بالها، نوار بالی پهن سفید، سینه بلوطی و کمر نخودی رنگش به خوبی دیده می شود. در زمستان رنگ کلی بدن پرنده خاکی رنگ شده و مانند یک سلیم طوقی که فاقد رنگ سیاه است می شود. در این فصل تارک، سطح پشتی و پرهای گونه اش به رنگ شنی مایل به قهوه ای است و خط ابرویی سفیدی دارد. شکم، سینه و گلویش سفید می شود و طوق پهن شنی رنگی که در دو طرف سینه پهن تر است روی سینه اش دیده می شود. چشم ها، پاها و منقار کوتاه و ضخیمش به رنگ سیاه هستند.
زیستگاه : در سواحل هموار گلی ، حاشیه دریاچه های شور و نمک زارهای خشک به طور گروهی و در کنار دیگر پرندگان آبزی دیده می شوند.
تغذیه : در کنار ساحل به دنبال نرم تنان و بی مهرگان ریز درون آبهای ساحل می گردد و از آنها تغذیه می کند
اندازه : 24 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.