0
دارکوب ایرانی

آبچلیک سانان-تليله سفيد

نام فارسی : تليله سفيد
نام انگلیسی : Sanderling
نام عربی : المدروان
نام علمی : Calidris alba
توضیحات : پرنده ای است آبچر از خانواده آبچلیک با بدنی کوچک و دوکی شکل و گردنی نسبتا کوتاه که به واسطه جثه کوچک، رنگ سفید ، منقار سیاه و رفتار تند و سریعش قابل تشخیص است. بهترین راه شناسایی آن رنگ روشن بدنش است. از لحاظ اندازه کمی بزرگتر از تلیله شکم سیاه است با این تفاوت که رنگ کلی بدنش روشن تر و با خالهای کمتر است و به طور کلی یکی از سفید ترین تلیله هاست. در تابستان رنگ کلی بدنش بلوطی است. رنگ سر، گردن و سینه اش بلوطی مایل به نخودی است و خالهای ریز سیاه و سفید و نامنظمی روی آن وجود دارد. شکمش سفید است که با سطح پشتیش تضاد محسوسی ایجاد می کند. سطح پشتی و روی بالهایش بلوطی است و خالهای سیاه ، قهوه ای و سفید روی آن به چشم می خورد. دمش از زیر سفید و از رو به رنگ کمرش است. پرنده نر و ماده شبیه به یکدیگرند ولی رنگ بدن این پرنده در تابستان و زمستان بسیار متفاوت است. در زمستان رنگ کلی بدن پرنده روشن تر شده و از دور سفید دیده می شود. رنگ سر ، گلو و سطح پشتی کمرش به رنگ خاکستری است و خالهای قهوه ای کم رنگی روی آن دیده می شود که در سطح پشتی این خالها بزرگترند. یک لکه تیره مشخص روی شانه هایش دیده می شود و سطح شکمیش سفید است. تلیله سفید پرنده ای است مهاجر که تابستان ها را در منطقه زاد و ولد و زمستانها را در سواحل ماسه ای کنار آب به سر میبرد پروازش ، سریع، پر توان و با بالزدن های کم دامنه همراه است. در پرواز، خط بالی سفید روی بالهایش به طور مشخصی دیده می شود. زیر بالهایش سفید و انتهای پرهای بالیش قهوه ای تیره است. رنگ چشمان ، منقار و پاهای کوتاهش سیاه می باشد.
زیستگاه : در سواحل دریاها و خورها و سواحل گلی و همچنین آبهای داخل خشکی به سر می برد.
تغذیه : از حشرات و سخت پوستان کوچک و بعضا نرم تنان تغذیه می کند
اندازه : 20 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.