دارکوب ایرانی

بازدید : 1580 بار

آبچلیک سانان-آب شکاف

نام فارسی : آب شکاف
نام انگلیسی : Indian Skimmer
نام عربی : قشاط هندي (أبو مقص)
نام علمی : Rynchops albicollis
توضیحات : مشخصات: نر و ماده همشکل پرنده ای است آبزی از خانواده کاکایی که به وسیله منقاربزرگ و منحصربه فردش، قابل تشخیص می باشد. پیشانی ، گونه ،گردن، سطح شکمی و دمش سفیداست تارک ، پشت و طرفین سر تا زیر چشمانش سیاه است که با پیشانی و گردن سفیدش تضاد خاصی دارد. بالها، سطح پشتی وکمرش به رنگ سیاه مایل به قهوه ای است. منقارش فرمی خاص دارد و به رنگ قرمز نارنجی است. نیمه پائینی منقارش بلند تر و نیمه بالائیش کوتاه تر است، قسمت بلندتر نیمه پائینی منقارش زرد رنگ می باشد. پاهایش پرده دارو نارنجی است. بالهای قهوه ای بسیار بلند و باریکی دارد و انتهای شاهپرهای ثانویه بالش سفید می باشد. پوشپرهای زیرین بالهایش سفید رنگ است که در پرواز به خوبی نمایان می شود. این پرنده با پرواز در نزدیکی سطح آب و قرادادن نیمه زیرین منقارش درون آب ونیمه بالائی بیرون از سطح آب قادر خواهد بود که آب را شکافته و بدین روش به ماهی ها و نرم تنان شناور در مسیر خود با نوک تیز و باریک منقارش ضربه زده و آنهارا شکار کند و ببلعد . (Rhynchops) بیل منحصر به فرد خود است، که فک پایین بسیار طولانی پایین و کاملا تخصصی روش تغذیه خود را از دستکاری سطح آب برای طعمه (3) اقتباس شده شناخته شده است. این لایحه، یک پرتقال عمیق متمایز با نوک زرد، که، همراه با پاها به رنگ قرمز روشن، و خارج از غرفه به عنوان یک چلپ چلوپ غنی از رنگ در برابر بال و پر سیاه و سفید از بدن (2) است. upperparts سیاه و سفید، که duller قهوه ای بال و پر در عدم پرورش، تضاد با زیر بدن سفید، پیشانی، گردن یقه و لبه عقبی بال (2) (4). هستند به طور یکسان، اما زن ها کمی کوچک تر (2). نوجوانان بیل تاریک نارنجی با نوک سیاه، پاها نارنجی کسل کننده، paler، قهوه ای، خاکستری upperparts و نخودی سفید حاشیه به گوشته و بال پوششی روی پرهای مخصوص (2) (4). Skimmers پرندگان اجتماعی هستند، که لانه در مستعمرات، بیتوته کردن صورت اشتراکی بر روی بانک های شن و ماسه، و یا به تنهایی و یا در گله های (3) (4) تغذیه.کفگیر هند شکار بالا و پایین بزرگ رودخانه ها و دریاچه ها هم در طول روز و در طول شب مهتابی (3) (4). محصولات غذایی است که تقریبا به طور انحصاری توسط دستکاری آب در پرواز با دیگر گرفتار شده است، پیش بینی پایین فک پایین مستغرق به ضربه محکم و ناگهانی در تماس با ماهی، که پس از آن چه در حال پرواز یا پس از فرود (3) بلعیده بسته شده است. در ابتدا ساکن در بزرگ، ماسه، رودخانه ها دشت، اطراف دریاچه ها و باتلاق های مجاور، با پرورش رخ داده در معرض شن و ماسه کافه ها و جزایر. در فصل پرورش، مصب ها و سواحل را نیز به تصرف (
زیستگاه : اغلب به صورت دسته جمعی در سواحل ماسه ای اطراف رودخانه ها و دریاچه ها و درمجاورت تالابها، باتلاقها و جزایر ماسه ای خلیج ها و مصب ها دیده می شوند. و آشیانه خودرا برروی شنهای اطراف سواحل ماسه ای ودر نزدیکی تالابها می سازد.
تغذیه : از ماهي ها ، سخت‌پوستان ، نرم‌تنان ، حشرات و گياهان آبزی تغذیه می کند.
اندازه : 40 تا 43 سانتیمتر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : ندارد
بال : صفيف بودنش بيشتر است (بال باز بودنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.