دارکوب ایرانی

بازدید : 8074 بار

طوطی سانان-شاه طوطي

نام فارسی : شاه طوطي
نام انگلیسی : Alexandrine Parakeet
نام عربی : درة نبيلة
نام علمی : Psittacula eupatria
توضیحات : مشخصات : نر و ماده متفاوت پرنده ای است سبز رنگ از خانواده طوطی که دمی دراز دارد و از سر بزرگ و منقارقرمزضخیم و قلاب مانندش قابل تشخیص می باشد. ،. شباهت زیادی به طوطی طوق صورتی دارد اما از آن بزرگتر و پرجثه‌ تر است . رنگ بالها و روی دمش نسبت به سایر بخشهای سبز بدنش تیره تر است. در پرنده نر نوار سياهي از بخش زيرين منقار جدا می شود و به نوار قرمز مایل به صورتی پشت گردنش وصل می شود و یک طوق کامل گردنی را ایجاد می کند  لکه قرمز رنگی روی شانه‌هایش داردکه آن را به خوبی از طوطی طوق صورتی متمایز می سازد پرنده ماده دم کوتاه‌تری دارد و فاقد طوق گردنی ا‌ست که در این حالت ممکن است با جنس ماده طوطی طوق صورتی اشتباه گرفته شود ، اما رنگ سبز تیره ، جثه بزرگتر ، دم بلندتر و لکه قرمز شانه‌ها آن را از پرنده مزبور متمایز می سازد ؛ پرنده نابالغ شبیه به پرنده ماده است با دمی کوتاه تر و عنبیه چشم مایل به خاکستری ( عنبیه چشم در پرنده بالغ سفید است). هر کدام از پای طوطی چهار انگشت دارد که دو در جلو و دو در عقب قرار دارند و به گونه ای است که به وسیله آنها خیلی راحت می تواند از تنه درختان و شاخه ها بالا و پائین برود .خیلی راحت روی زمین راه می رود و با حرکت سر و گردن به راست و چپ سلانه سلانه به راهش ادامه می دهد و با پاها و کمک منقار قلاب مانندش اجسام مختلف را بگیرد. طوطی ها جزو پرندگان مقلد می باشند و استعداد بسیار بالائی نسبت به دست آموز شدن دارند.
زیستگاه : در جنگل های باز، باغ ها، ميوه زارها، پارك ها، كشتزارها ی با درختان بلند و در حومه شهر ها زیست می کند. در سوراخ درختان، به صورت گروهی آشیانه ساخته و تولید مثل می کند.
تغذیه : از جوانه ها، میوه هایی از قبیل توت ها، سبزیجات، دانه ها، و انواع بذرها تغذیه می کند
اندازه : 85 سانتی‌متر با احتساب دم - اندازه دم در پرنده نر 36 سانتی متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حرام گوشت
نقشه پراکندگی
صدای پرنده (mp3)
شما نیاز به فلش پلیر دارید
دریافت فایل فلش پلیر از سایت راسخون : دریافت فایل
تصویر پرنده (flv)
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.